Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

Czy dzieci mogą nosić soczewki?

Kategoria: soczewki kontaktowe

Problemy ze wzrokiem pojawiają się czasami w bardzo wczesnym wieku. W przypadku wykrycia wady niezbędna jest odpowiednia korekcja. Okulary u dzieci bywają jednak problematyczne, ponieważ na ogół przeszkadzają im w codziennych aktywnościach. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem mogą być soczewki kontaktowe.


Zadbaj o wzrok swojego dziecka

Dzieci często rodzą się z lekką nadwzrocznością, która powinna zaniknąć wraz z rozwojem narządu wzroku. Od najmłodszych lat powinno się kontrolować, czy rozwój ten przebiega bez zakłóceń. Nieskorygowane wady refrakcji w wieku dziecięcym mogą się bowiem przyczynić do innych problemów, takich jak bóle głowy czy trudności w nauce. Dlatego bardzo ważne są regularne wizyty u specjalisty, który wykona odpowiednie badania i zdecyduje, czy należy zastosować jedną z metod korekcji. Kontrola wzroku powinna być przeprowadzana co najmniej raz w roku, a w przypadku dzieci z krótkowzrocznością częściej (co pół roku). 


Dlaczego soczewki są wygodniejsze od okularów?

Okulary są najczęściej wybieranym sposobem korekcji wzroku – zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Warto jednak zastanowić się nad soczewkami kontaktowymi i zapytać o poradę specjalistę. Okulary nie są bowiem najwygodniejszym rozwiązaniem, szczególnie dla najmłodszych. Często ograniczają ich aktywność ruchową i przeszkadzają w zabawie. Niektóre dzieci nie chcą nosić okularów także z innych względów np. wstydzą się swojej wady wzroku przed rówieśnikami. 

Soczewki kontaktowe zdecydowanie lepiej pasują do stylu życia dziecka - są wygodne, nie ograniczają pola widzenia i nie spadają. Ponadto rodzice nie będą musieli obawiać się o ich zniszczenie, tak jak w przypadku drogich okularów. Soczewki są też idealnym rozwiązaniem na lekcjach wf - dzięki nim uczeń nie będzie musiał zdejmować okularów i rezygnować z wyraźnego widzenia podczas ćwiczeń. Szkła od sprawdzonych producentów wykonane są z najwyższej jakości materiałów, a więc są bezpieczne dla oczu


Czy moje dziecko może nosić soczewki?

Wielu rodziców zastanawia się, czy ich pociecha może nosić soczewki kontaktowe. Na to pytanie w pierwszej kolejności powinien odpowiedzieć okulista. Przeprowadzi on wszystkie niezbędne badania, a następnie zaleci najlepszą metodę korekcji. Jeśli nie stwierdzi przeciwwskazań co do noszenia soczewek, decyzja jest po stronie rodziców.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jaki jest minimalny wiek do noszenia szkieł kontaktowych. Według Europejskiej Rady Optometrii i Optyki nawet kilkunastomiesięczne dzieci przy dużych wadach wzroku mogą nosić soczewki. W przypadku takich maluchów soczewki są zakładane przez dorosłych. Starsze dzieci powinny jednak same zakładać i zdejmować szkła, a także prawidłowo dbać o ich higienę. Dlatego nie tyle chodzi tutaj o wiek dziecka, co o jego dojrzałość i sumienność w wypełnianiu swoich obowiązków. 

Zatem jeśli okulista da zielone światło, a rodzic ma pewność co do dojrzałości swojego dziecka, można zdecydować się na wypróbowanie soczewek. Należy jednak uświadomić młodego użytkownika o wszystkich zasadach związanych z higienicznym użytkowaniem szkieł - m.in. ich zakładaniem, zdejmowaniem, codzienną pielęgnacją i odpowiednim przechowywaniem. Na początku warto rozważyć zakup prostszych w użyciu soczewek jednodniowych, które nie wymagają czyszczenia, ponieważ każdego dnia zakłada się świeżą parę. 


Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych