Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

Czy soczewki kontaktowe można czyścić solą fizjologiczną?

Kategoria: soczewki kontaktowe

W salonach optycznych oraz sklepach internetowych z soczewkami kontaktowymi i akcesoriami oprócz wielofunkcyjnych płynów pielęgnacyjnych możemy spotkać też sól fizjologiczną. Jakie jest jej zastosowanie i czy nadaje się do czyszczenia soczewek?


Do czego służy sól fizjologiczna?

Sól fizjologiczna (nazywana także płynem fizjologicznym) to wodny roztwór chlorku sodu (NaCl) o stężeniu wynoszącym 0,9%. Roztwór soli fizjologicznej ma szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Służy m.in. do przemywania, oczyszczania skóry czy nawilżania śluzówki nosa. Używany jest także do inhalacji przy niektórych infekcjach górnych dróg oddechowych. Natomiast stosowany w postaci kroplówki doskonale uzupełnia elektrolity i wzmacnia organizm w stanach osłabienia np. po przebytej operacji lub w przypadku odwodnienia. Ze względu na właściwości zbliżone do naturalnych łez, jest całkowicie bezpieczny dla narządu wzroku. Można go wykorzystywać do przepłukiwania oczu, gdy dostanie się do nich ciało obce (np. rzęsa).


Czy sól fizjologiczna nadaje się do soczewek?

Sól fizjologiczna z powodzeniem może być wykorzystywana przez użytkowników soczewek kontaktowych. To właśnie w tej substancji najczęściej zanurzona jest soczewka, gdy po raz pierwszy wyciągamy ją z blistra. W przeciwieństwie do wody z kranu jest rozwiązaniem całkowicie bezpiecznym, ponieważ nie zawiera żadnych szkodliwych substancji. Bez obaw możemy zatem płukać soczewki tego typu roztworem, co na pewno dobrze je nawilży i zwiększy komfort noszenia. Pamiętajmy jednak, aby sól fizjologiczną traktować jedynie jako dodatkowe rozwiązanie w pielęgnacji szkieł, ponieważ roztwór ten nie posiada właściwości dezynfekujących, a zatem nie oczyści naszych soczewek z bakterii, osadów białkowych ani innych zabrudzeń. W przypadku soczewek wielokrotnego użytku (dwutygodniowych, miesięcznych itd.) do czyszczenia i przechowywania musimy używać specjalnego płynu, który usunie z ich powierzchni wszelkie zanieczyszczenia i niebezpieczne dla oka mikroorganizmy.


Saline - sól fizjologiczna do soczewek kontaktowych

W sklepie internetowym soczewki365.pl również można nabyć roztwór soli fizjologicznej. Szczególnie polecamy Avizor Saline - produkt pochodzący od firmy Avizor znanej z szerokiej gamy płynów do pielęgnacji soczewek.

Środek nadaje się do płukania i nawilżania wszystkich typów szkieł kontaktowych (również jednodniowych). Odpowiednie pH na poziomie 7,0-7,4 sprawia, że mogą go używać osoby o wrażliwych oczach. Jest to preparat wielokrotnego użytku dostępny w opakowaniu o pojemności 350 ml. Z tego powodu zastosowano w nim minimalną ilość środka konserwującego, dzięki któremu roztwór będzie wolny od bakterii i przydatny do użycia aż przez 3 miesiące od pierwszego otwarcia buteleczki. Avizor Saline może być również wykorzystywany do rozpuszczania tabletek enzymatycznych. Aby właściwie zadbać o higienę soczewek i bezpieczeństwo oczu, zachęcamy także do zapoznania się z ofertą wielofunkcyjnych płynów do pielęgnacji soczewek, takich jak np. evO2lution soft.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą