Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

Gdzie wyrzucać zużyte soczewki kontaktowe?

Kategoria: soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe dla wielu z nas są nieodłączną częścią codziennego życia, a ich wymiana po zakończeniu okresu użytkowania jest niezbędna dla zapewnienia zdrowia i komfortu naszych oczu. Bardzo ważne jest też, aby wiedzieć, jak się pozbyć zużytych soczewek, jednocześnie nie przyczyniając się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego.


Soczewki kontaktowe a środowisko

Niektórzy uważają soczewki kontaktowe (zwłaszcza jednodniowe) za niezbyt ekologiczne rozwiązanie. To prawda, że zawierają one materiały, które nie ulegają biodegradacji. Pamiętajmy jednak, że soczewki to produkt medyczny, który umożliwia wyraźne widzenie milionom ludzi na całym świecie. O ile łatwo można zrezygnować np. z jednorazowych toreb na zakupy, o tyle trudno sobie wyobrazić konieczność rezygnacji z korekcji wzroku i komfortu, który zapewniają nam soczewki.

Nosząc szkła kontaktowe, możemy za to zadbać o naszą planetę poprzez segregację odpadów. Niestety wiele osób wyrzuca zużyte soczewki do kanalizacji, co jest ogromnym błędem. Pozbywając się ich w toalecie, umywalce czy zlewie, przyczyniamy się do zanieczyszczenia środowiska. Ze względu na mały rozmiar, soczewki często nie zostają wyłapywane przez filtry w oczyszczalniach ścieków, przez co przedostają się do rzek, a następnie do mórz i oceanów.

Według ekspertów do samego Bałtyku trafia rocznie aż 1,5 tony soczewek! Liczba ta robi wrażenie, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że użytkownicy soczewek stanowią ok. 2,5% polskiego społeczeństwa, czyli niewiele w porównaniu np. ze Stanami Zjednoczonymi czy krajami Europy Zachodniej. Z czego może wynikać takie zachowanie osób noszących soczewki? W większości przypadków raczej nie jest to przejaw złej woli, ale po prostu brak świadomości.


Gdzie wyrzucać soczewki?

Na szczęście świadomość społeczna na temat ekologii i ochrony środowiska zwiększa się z roku na rok, co może być nadzieją dla przyszłości naszej planety. Chociaż przyzwyczailiśmy się już do segregowania odpadów, to wiele osób wciąż ma problem z prawidłowym wyrzucaniem zużytych szkieł kontaktowych. Dla ułatwienia przedstawiamy kilka prostych zasad utylizacji soczewek, ich opakowań i akcesoriów do pielęgnacji. Do jakiego kosza na śmieci powinniśmy je wrzucać?

 1. SOCZEWKI KONTAKTOWE
  Soczewki nie są biodegradowalne, dlatego pod żadnym pozorem nie należy ich wyrzucać do kanalizacji (np. toalety czy zlewu). Z tego samego powodu również nie powinny się znaleźć w pojemnikach na odpady zmieszane. Wszystkie soczewki kontaktowe (zużyte, przeterminowane, uszkodzone itd.) należy wyrzucać do żółtego kosza razem z odpadami plastikowymi.

 2. OPAKOWANIA PO SOCZEWKACH
  Większość soczewek kontaktowych pakowana jest w kartoniki, które oczywiście nadają się do recyklingu. Wyrzucamy je zatem do niebieskiego kosza na papier.

 3. BLISTRY PO SOCZEWKACH
  Pusty plastikowy blister, w którym znajdowały się soczewki kontaktowe, powinien trafić do żółtego kosza. A co zrobić z wieczkiem takiego blistra, które najczęściej jest aluminiowe? Zgodnie z aktualnymi polskimi przepisami tworzywa sztuczne i metal wyrzuca się do tego samego żółtego pojemnika. Przed wyrzuceniem powinniśmy jednak oddzielić część metalową od plastikowej.

 4. PŁYNY
  Wszystkie ciecze (np. zużyte lub przeterminowane płyny do czyszczenia soczewek, a także pozostałości soli fizjologicznej po wyjęciu soczewek z blistra) można bez obaw wylać do zlewu lub toalety.

 5. POJEMNICZKI I BUTELKI PO PŁYNACH
  Pojemniczek do przechowywania soczewek z przyczyn higienicznych należy regularnie wymieniać. Wyrzucamy go oczywiście tam, gdzie inne odpady z plastiku, czyli do żółtego kosza. Podobnie postępujemy z opróżnionymi buteleczkami po płynach do czyszczenia soczewek.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych