Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

Okulista, optometrysta, optyk - wszystko na temat specjalistów od oczu

Kategoria: zdrowie oczu

Zawodów związanych z oczami i prawidłowym widzeniem jest kilka. Osoby, które na co dzień nie mają z nimi styczności, mogą nie rozróżniać, czym dokładnie zajmuje się dany specjalista. Dodatkowy kłopot może sprawiać to, że ich nazwy brzmią dość podobnie. Dziś na naszym blogu wyjaśniamy, jakie są różnice między okulistą, ortoptystą, optometrystą a optykiem.

Czym zajmuje się okulista?

Spośród wszystkich zawodów związanych z widzeniem, które omawiamy w tym artykule, okulista jako jedyny musi posiadać tytuł lekarza medycyny. Okulista przeprowadza specjalistyczne badania, zajmuje się diagnozą i leczeniem chorób oczu. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów i problemów z narządem wzroku, to właśnie do lekarza o tej specjalizacji powinniśmy udać się w pierwszej kolejności. Mowa tutaj o pogorszeniu widzenia, bólu i pieczeniu oczu, urazach itd. Konsultacja okulistyczna zalecana jest minimum raz na 2 lata, jednak w przypadku poważniejszych schorzeń należy robić to częściej, aby nie dopuścić do pogłębiania się problemu. Oczywiście okulista zajmuje się nie tylko chorobami, ale również wadami wzroku. Pomoże zatem dobrać odpowiednie szkła okularowe lub soczewki kontaktowe. 

Czym zajmuje się ortoptysta?

Ortoptysta to specjalista, o istnieniu którego nie wszyscy wiedzą. Wykonywanie tego zawodu wiąże się z koniecznością przejścia specjalnych kursów podyplomowych, ale nie wymaga ukończenia studiów medycznych. Ortoptysta zajmuje się np. problemami z widzeniem obuocznym, niedowidzeniem i zezem. Często pracuje z dziećmi, które borykają się z takimi dolegliwościami, co przejawia się np. kłopotami z czytaniem i pisaniem. Do zadań takiego specjalisty należy nie tylko diagnostyka, lecz także rehabilitacja pacjentów po urazach lub zabiegach chirurgicznych w obrębie oczu. Ortoptysta świetnie doradzi nam ćwiczenia narządu wzroku do samodzielnego wykonywania w domu.

Czym zajmuje się optometrysta?

Optometrysta to osoba ze specjalistycznym wykształceniem, najczęściej będąca absolwentem studiów na kierunku optometria. Nie jest lekarzem, a zatem nie zajmuje się leczeniem, dlatego w niektórych przypadkach może nas odesłać do okulisty. Optometrysta zajmuje się przede wszystkim wadami refrakcji. Specjalista tem przeprowadza szereg badań, a następnie diagnozuje wadę wzroku, z jaką do niego przychodzimy. Na końcu dobiera odpowiednią metodę korekcji, którą wcześniej omawia z pacjentem (mogą to być okulary lub soczewki kontaktowe) oraz sprawdza jej skuteczność. Podobnie jak ortoptysta, może również wspomagać rehabilitację.

Czym zajmuje się optyk?

Optyk to osoba spoza kręgu zawodów medycznych. Jest bardziej kimś w rodzaju rzemieślnika, którego zadaniem jest wykonanie okularów korekcyjnych na podstawie dostarczonej mu recepty. Oferuje swoją pomoc w zakresie wyboru odpowiednich oprawek i rodzaju szkieł. Pomaga także dobrać okulary pod kątem wizualnym, aby pasowały do twarzy. Do optyka udajemy się również po okulary przeciwsłoneczne lub w celu naprawy okularów lub ich konserwacji. Niektórzy optycy ukończyli odpowiednie kursy lub współpracują ze specjalistami (np. optometrystami), dzięki czemu w wielu salonach optycznych możliwe jest przeprowadzenie badania wzroku.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych