Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

Czy smog ma wpływ na nasze oczy?

Kategoria: soczewki kontaktowe , zdrowie oczu

W okresie zimowym często mamy do czynienia ze smogiem. To bardzo dokuczliwe zjawisko niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie, również oczy. Jakie zagrożenie niesie ze sobą dla narządu wzroku i jak się przed nim chronić?


Co to jest smog?

Kiedy powietrze, którym oddychamy jest drażniące dla naszego organizmu, a do tego ogranicza widoczność, najprawdopodobniej mamy do czynienia ze smogiem. Jest to zjawisko atmosferyczne polegające na wymieszaniu się mgły z dymem  - słowo powstało z połączenia angielskich słów smoke (dym) oraz fog (mgła). Smog powstaje najczęściej zimą przy wysokiej wilgotności powietrza i dużej emisji spalin. Zanieczyszczone powietrze zawiera wiele szkodliwych związków chemicznych i pyłów. Przebywanie w takim otoczeniu niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie, a szczególnie na układ oddechowy. Smog może być przyczyną zapalenia oskrzeli, astmy, a badania wykazały, że zwiększa też zachorowalność na raka płuc.


Wpływ smogu na zdrowie oczu

Kiedy przebywamy na zewnątrz podczas smogu, cierpi na tym nie tylko układ oddechowy. Smog, a szczególnie obecny w nim pył PM10, oprócz tego ma negatywny wpływ na nasze oczy - podrażnia je i wysusza, powodując pieczenie i uczucie dyskomfortu. Może przyczynić się też do zapalenia spojówek lub zaburzeń filmu łzowego, odpowiadającego za właściwe nawilżenie gałki ocznej. Następstwem może być zespół suchego oka, czyli schorzenie polegające na wydzielaniu niedostatecznej ilości łez lub ich nieprawidłowym składzie.


Jak chronić oczy przed smogiem?

Na ulicach coraz częściej widzimy przechodniów w specjalnych maseczkach, którzy starają się ochronić drogi oddechowe przed zanieczyszczonym powietrzem. Jednak jak w tej sytuacji zadbać o oczy? Niektórzy rekomendują noszenie okularów (korekcyjnych lub przeciwsłonecznych), które znacznie ograniczają przenikanie pyłów, ale niestety nie zapewniają stuprocentowej ochrony. Najprostsza rada to unikać wychodzenia z domu, co z oczywistych przyczyn nie zawsze jest możliwe. Dlatego zawsze warto mieć przy sobie krople do oczu, które w razie potrzeby pomogą oczyścić, a do tego nawilżyć powierzchnię gałki ocznej, przynosząc uczucie ulgi. Pamiętajmy też o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów.


Smog a soczewki kontaktowe

Osoby noszące soczewki kontaktowe nie muszą rezygnować z tej metody korekcji wzroku, ponieważ nie ma żadnych przeciwwskazań odnośnie ich używania podczas smogu. Jednak trzeba wtedy szczególnie zwracać uwagę na higienę ich noszenia. Wieczorem, gdy jesteśmy już w domu, nie warto zbyt długo zwlekać ze zdjęciem szkieł. W przypadku soczewek wielokrotnego użytku należy je wyczyścić dobrym płynem do pielęgnacji (np. evO2lution soft), który usunie z powierzchni wszelkie pyły, osady i bakterie (szczegóły na temat prawidłowej pielęgnacji soczewek znajdują się tutaj). Warto też rozważyć noszenie soczewek jednodniowych, które zapewniają najwyższy poziom higieny i bezpieczeństwa. 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych