Jak dbać o soczewki kontaktowe?

 

Soczewki kontaktowe wymagają właściwej pielęgnacji. Ich prawidłowa higiena pozwala pozbyć się z powierzchni szkieł osadów białkowo-lipidowych, które są doskonałą pożywką dla bakterii. Rozwój bakterii prowadzi do podrażnienia i infekcji oczu oraz uszkodzeń rogówki. Podpowiadamy, jak dbać o soczewki, aby ich noszenie było w 100% bezpieczne.

Z naszego artykułu dowiesz się:

• Jaki płyn do soczewek wybrać?

• Jak czyścić soczewki?

• Jak przechowywać soczewki?

• Jak często zmieniać soczewki?

Jak dbać o soczewki kontaktowe?
 

 

Jaki płyn do soczewek wybrać?

 

Oczyszczanie soczewek kontaktowych jest konieczne, aby zachować higienę i uniknąć nieprzyjemnych objawów (podrażnienia, infekcje, choroby oczu). „Serwisowania” nie wymagają jedynie soczewki jednodniowe, które po prostu wyrzuca się po zużyciu. Szkła wielorazowe (miesięczne, kwartalne, roczne) potrzebują restrykcyjnej pielęgnacji. Podstawowym wyposażeniem każdego użytkownika powinien stać się płyn do soczewek, który skutecznie usunie osady białkowe, mikroorganizmy i inne zanieczyszczenia pojawiające się na powierzchni szkieł.

Obecnie na rynku dostępne są płyny:

• czyszczące – służą do usuwania zanieczyszczeń z powierzchni soczewki kontaktowej, które powstają podczas jej codziennego użytkowania,
• spłukujące – przeznaczone są do usuwania zanieczyszczeń przed założeniem soczewki,
• dezynfekujące – likwidują bakterie, które mogłyby powodować infekcje oczu, służą do przechowywania soczewek,
• wielofunkcyjne – zawierają składniki pozwalające jednocześnie oczyszczać, spłukiwać i dezynfekować szkła kontaktowe.

Płyny do pielęgnacji soczewek, ze względu na ich zakres działania, zostały podzielone również na:

• dwustopniowe,
• jednostopniowe,
• oksydacyjne.

Płyny dwustopniowe to zestawy, które zawierają oddzielny środek do przechowywania i czyszczenia oraz tabletki enzymowe (usuwają osady białkowe – zaleca się ich stosowanie minimum raz na tydzień). Takie płyny najczęściej polecane są do pielęgnacji soczewek rocznych (klasyczne soczewki twarde).

Płyny jednostopniowe (określane również jako wielofunkcyjne) pozwalają nawilżać, oczyszczać szkła z osadów białkowo-lipidowych oraz dezynfekować ich powierzchnię. Służą one również do przechowywania soczewek. Ten rodzaj płynów idealnie sprawdzi się do soczewek miękkich.

Płyny oksydacyjne są przeznaczone do płukania i przechowywania soczewek. Zawierają one nadtlenek wodoru. Soczewki należy wtedy przechowywać w specjalnych pojemniczkach z dyskiem platynowym (kanalizacyjnym), który rozkłada wodę utlenioną na czystą wodę i tlen (należy pamiętać, że proces ten trwał około 6 godzin, dlatego szkła muszą minimum tyle czasu pozostać w pojemniczku). Dużą zaletą płynów oksydacyjnych jest brak związków chemicznych (m.in. konserwantów). Idealnie sprawdzają się one dla osób, które mają skłonność do alergii lub narzekają na uczucie suchości oczu spowodowane przez szkła kontaktowe. Warto jednak pamiętać, że należy je przechowywać w ciemnym miejscu.

Najnowsze płyny pielęgnacyjne posiadają w składzie substancje regenerujące i nawilżające (np. prowitaminę B5), które podnoszą komfort noszenia oraz zapobiegają przesuszeniu oczu.

Płyn do pielęgnacji soczewek musi być dobrany do materiału, z którego je wykonano, co zagwarantuje, że nie zniszczy ich powierzchni. Podczas codziennej pielęgnacji, należy pilnować terminu ważności. Buteleczki otwarte powyżej pół roku, nie nadają się już do użytku.

 

Jak czyścić soczewki?

 

Aby właściwie oczyścić soczewki, należy:

• umyć i wytrzeć do sucha dłonie,
• wypłukać płynem wielofunkcyjnym pojemniczek do przechowywania szkieł,
• zdjąć soczewki,
• umieścić soczewkę w zagłębieniu dłoni,
• wycisnąć na nią kilka kropli płynu dezynfekującego,
• pocierać powierzchnię soczewki palcem w górę i dół (ruchy okrężne mogłyby uszkodzić szkło) z jednej oraz drugiej strony (5-20 sekund),
• opłukać soczewkę kilkoma kroplami płynu dezynfekującego,
• przenieść soczewkę do pojemnika wypełnionego płynem dezynfekującym.

 

Jak przechowywać soczewki?

 

Przechowywanie soczewek ma bardzo duży wpływ na komfort ich noszenia oraz stan oczu. Szkła kontaktowe zawsze należy zdejmować do snu – na noc oraz podczas drzemek (wyjątek stanowią soczewki całodobowe). Do ich przechowywania służą specjalne pojemniczki. Należy napełnić obie komory pojemnika płynem pielęgnacyjnym i włożyć do niego wyczyszczone soczewki. Ich powierzchnia musi być całkowicie zanurzona w płynie, a pojemnik należy zakręcić. W ten sposób w pojemniczku powstają warunki chemiczne odpowiadające warunkom panującym w oku. Roztwór ma stężenie chlorku sodu (soli) odpowiadające stężeniu łez (0,9%). Płyny do soczewek muszą posiadać odczyn od 7 do 7,4 pH (lekko zasadowy).

Pojemniczek na soczewki należy codziennie myć świeżym płynem dezynfekującym i pozostawiać do całkowitego wyschnięcia, a wieczorem napełniać nową porcją płynu dezynfekującego. Do mycia pojemnika i przechowywania soczewek nie wolno używać wody.

Na rynku dostępne są obecnie pojemniki:

• antybakteryjne – są one dołączone do wielu płynów pielęgnacyjnych i służą do przechowywania szkieł miękkich,
• antyseptyczne z jonami srebra – gwarantują podwójną ochronę przed bakteriami,
• z dyskiem neutralizującym – służą do przechowywania soczewek w płynie oksydacyjnym (zawierającym nadtlenek wodoru, który wymaga rozłożenia i zamiany w bezpieczny dla oka roztwór soli fizjologicznej – proces ten trwa 6 godzin).

Producenci proponują także pojemniki antybakteryjne w fantazyjnych kształtach i różnych kolorach. Idealnie sprawdzą się one np. dla dzieci.

Warto pamiętać, aby pojemnik na soczewki wymieniać co najmniej raz na 3 miesiące.

 

Jak często wymieniać soczewki?

 

Soczewki kontaktowe należy wymieniać w odstępach uzależnionych od rodzaju, który wybierzemy. Szkła jednodniowe są jednorazowe, dlatego zużyte należy wyrzucić i za każdym razem zakładać nową parę. Są one bardzo wygodne, ponieważ nie wymagają pielęgnacji, ale minusem jest ich wysoka cena.

Soczewki:

• dwutygodniowe – nosi się przez 14 dni (dostępne są w wersji klasycznej i całodobowej),
• miesięczne – nosi się 30 dni (wersje w trybie dziennym i ciągłym),
• kwartalne – nosi przez 3 miesiące (dostępne wyłącznie w wersji dziennej),
• roczne – można je nosić przez cały rok (w trybie dziennym). Jest to klasyczne rozwiązanie (soczewki twarde), które jest tańsze od szkieł dwutygodniowych czy miesięcznych.

Bardzo ważne jest, aby nie przekraczać terminu wymiany soczewek. Maksymalny okres noszenia liczy się od momentu otwarcia opakowania i wyciągnięcia szkieł z blistra. Nie ma znaczenia, czy szkła zakładamy codziennie, czy jedynie okazjonalnie (szczególnie powinny o tym pamiętać osoby, które kupują kolorowe soczewki kosmetyczne). Zawsze powinniśmy również sprawdzać termin ważności soczewek zamieszczony na opakowaniu.

Zbyt długie używanie soczewki prowadzi do podrażnień i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu suchego oka. W skrajnych przypadkach, można trwale uszkodzić wzrok (m.in. z powodu niedotlenienia rogówki).

 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą