Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

Jak czyścić soczewki kontaktowe?

Kategoria: soczewki kontaktowe , zdrowie oczu

Co wywołuje najwięcej negatywnych skojarzeń z soczewkami oprócz konieczności ich zakładania? Oczywiście, że prawidłowa pielęgnacja. Wydaje nam się, że są to bardzo skomplikowane procedury i lepiej nie ryzykować, bo jeszcze źle się to skończy dla naszych oczu. Wtedy automatycznie rezygnujemy z tej metody korekcji wzroku i zazwyczaj decydujemy się na okulary. Bywa również odwrotnie – zbyt lekko i lekkomyślnie podchodzimy do tematu prawidłowej higieny i pielęgnacji soczewek. Bagatelizujemy porady specjalistów oraz informacje zawarte na ulotkach i w efekcie myjemy soczewki wodą albo nie wymieniamy pojemnika na soczewki. To zaś kończy się zwykle infekcjami oczu i stwierdzeniem, iż soczewki kontaktowe są niewygodne, szkodliwe i niepraktyczne.

kąpiel w wodospadzie

Jak nie czyścić soczewek kontaktowych?

Zacznijmy od tego, że wspomniane przepłukanie soczewek wodą w żadnym stopniu czyszczeniem nie jest. Ani wodą bieżącą, ani przegotowaną. Grozi to odkształceniem się soczewek hydrożelowych, a w rezultacie – przyklejaniem się do oka. Analogicznie, pojemniczków na soczewki również nie możemy myć wodą. Do tego służy płyn do soczewek. Pojemnik także należy wyczyścić, gdyż czasem wkładając tam lekko zabrudzone soczewki, pozwalamy bakteriom na osadzenie się na pojemniku.

prysznic

Proste zasady dotyczące pielęgnacji soczewek

  • przed każdym kontaktem z soczewkami myj ręce mydłem i wodą, spłucz, a następnie osusz ręcznikiem.

  • minimalizuj kontakt soczewek z wodą. Nie kąp się w nich, ani nie pływaj w basenie.

  • stosuj się do instrukcji załączonej do płynu do soczewek.

  • soczewki kontaktowe i pojemnik czyść jedynie płynem do soczewek.

  • staraj się czyścić soczewki mechanicznie i spłukać je płynem.

  • pusty, umyty pojemnik na soczewki pozostaw otwarty aż do wyschnięcia (wyjątkiem jest tutaj pojemnik dołączany do płynu SOLOCARE AQUA, który ze względu na zawartość jonów srebra należy po wyczyszczeniu zakręcać)

  • pojemnik na soczewki wymieniaj nie rzadziej niż co 3 miesiące.

  • zużyty płyn wylej, w żadnym wypadku nie uzupełnij go świeżym .

  • nie przelewaj płynu do soczewek do mniejszych (podróżnych pojemników), gdyż może on stracić swoją sterylność i doprowadzić do infekcji oczu.

  • po każdym użyciu płynu do soczewek dokładnie zakręć butelkę.

zmartwiona dziewczyna

Prawidłowe czyszczenie soczewek jest kluczowe

Niestosowanie się do zasad pielęgnacji soczewek oraz pojemniczka, w których są przechowywane, grozi wystąpieniem infekcji oraz schorzeń oczu. Nawet gdy nie dojdzie do stanu zapalnego naszego narządu wzroku, użytkowanie soczewek nie będzie tak komfortowe. Pyłki, zanieczyszczenia, pozostałości po tuszu do rzęs na powierzchni soczewki to przyczyna większości podrażnień oczu. A gdy te są zaczerwienione, swędzą i łzawią, może się okazać, że soczewek wcale nie będziemy mogli nosić. Robiąc to, doprowadzimy m.in. do zapalenia rogówki, co w skrajnych przypadkach może grozić utratą wzroku. Właściwa pielęgnacja soczewek to nie wymysł salonów optycznych, które chcą jak najwięcej zarobić naszym kosztem. Prawidłowa higiena, stosowanie się do zaleceń to niestety konieczność, tak jak zakup płynu i pojemnika na soczewki. A jak wiemy, na zdrowiu nie należy oszczędzać.

button

Polecane posty

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych