Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

Soczewki kontaktowe miesięczne – pielęgnacja

Kategoria: soczewki miesięczne

Soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym, zatwierdzanym i nadzorowanym przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Z tego powodu w ich użytkowaniu wymagana jest restrykcja oraz wyjątkowa dbałość o prawidłowe wykonywanie zaleceń okulisty lub optometrysty. Często nie wystarczą nawet informacje podane na ulotce dołączonej do każdego opakowania szkieł – każdy pacjent powinien być traktowany szczególnie. Bardzo ważnym elementem noszenia soczewek kontaktowych jest oprócz samego noszenia także właściwa pielęgnacja. Bo jak wiadomo, kiedy nie pielęgnujemy swoich kontaktów, te naturalnie zaczynają się psuć.

Grafika przedstawia parę miękkich soczewek kontaktowych na niebieskim tle.

Jeśli nie będziemy czyścić soczewek, to...

Wyjątkowa dbałość o czystość szkieł kontaktowych jest szczególnie istotna, kiedy używamy soczewek wielokrotnego użytku. Do nich zaliczają się szkła dwutygodniowe, miesięcznekwartalne oraz roczne. Niezależnie od tego, przy użyciu jakich supernowoczesnych tworzyw zostały wyprodukowane, nie można pozwolić sobie na uchybienia w zakresie pielęgnacji. Grozi to dostaniem się do naszych oczu drobnoustrojów, co z kolei prowadzi do mniej i bardziej poważnych infekcji. Jeśli ktoś chociaż raz w życiu przeszedł na przykład zapalenie rogówki, z pewnością wziął sobie nasze słowa już dawno do serca. Najczęściej jednak bywa tak, że pacjenci rezygnują z noszenia soczewek po przejściu jakiejkolwiek infekcji czy dyskomfortu związanego z kontaktami. Wydaje im się, że ot, szkła po prostu nie są dla nich, tymczasem wina leży całkowicie po ich stronie. Nonszalancja w zakresie użytkowania soczewek kontaktowych niesie za sobą nie tylko ryzyko powikłań, lecz także niewydajną korekcję wzroku.

Soczewki czyścimy, bo…

Wszystkie soczewki miesięczne wymagają odpowiedniej pielęgnacji: czyszczenia, przechowywania w specjalnym płynie, dezynfekcji oraz płukania. Na samą logikę spełnienie tych wszystkich punktów wydaje się być warunkiem koniecznym. W końcu chcemy, aby zakupione przez nas soczewki służyły nam tak samo dobrze zarówno pierwszego dnia noszenia, jak i szesnastego. W przeciwnym wypadku będą nadawały się co najwyżej do wyrzucenia. Być może jeszcze nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale noszenie takich nieczyszczonych szkieł nie będzie należało do najprzyjemniejszych rzeczy. Soczewki będą najprawdopodobniej powodowały dyskomfort oraz zaczerwienienie oczu, a ich użytkownik przez cały czas będzie je czuł. Oprócz samego mycia i płukania kontaktów bardzo ważne jest także zdejmowanie ich na noc, czy przed drzemką.

Zdjęcie przedstawia mężczyznę słuchającego inną osobę i notującego coś przy stole.

Pielęgnacja soczewek miesięcznych

 • Przed kontaktem z oczami, soczewkami lub pojemnikiem na soczewki zawsze należy umyć dłonie mydłem, a następnie dokładnie je wysuszyć;

 • Soczewki należy czyścić od razu po ich zdjęciu;

 • Do czyszczenia soczewek można używać jedynie specjalnego płynu pielęgnacyjnego (NIGDY nie wody!);

 • Czyszczenie powinno obejmować „pocieranie i opłukiwanie” szkieł – najpierw umieszczamy soczewkę w zagłębieniu dłoni, wyciskamy kilka kropel świeżego płynu pielęgnacyjnego i zaczynamy pocierać soczewkę opuszkami palców przez 5-20 sekund. Następnie płuczemy ją w kolejnej porcji świeżego płynu. Liczne badania udowodniły, że ta metoda jest najskuteczniejsza i oczyszcza powierzchnię szkieł ze wszystkich mikroorganizmów;

 • Komory pojemnika na soczewki wypełnia się świeżym płynem pielęgnacyjnym;

 • Wyczyszczone szkła kontaktowe należy umieścić w komorach pojemnika wypełnionych płynem;

 • Pojemnik należy zamknąć i zostawić w nim soczewki na noc;

 • Rano, po założeniu soczewek, pojemnik trzeba opróżnić z resztek płynu pielęgnacyjnego, a następnie przemyć świeżym płynem (NIGDY NIE WODĄ). Po umyciu pojemnik pozostawić do wyschnięcia (oprócz pojemnika dołączanego do płynu SOLOCARE Aqua, gdyż wewnątrz niego umieszczono jony srebra, które wzmacniają działanie dezynfekcyjne płynu. Pojemnik musi być szczelnie zamykany, aby nie utracił swoich właściwości.)

 • Powtarzać wszystkie wymienione wyżej kroki codziennie (o ile codziennie używamy soczewek);

 • Pojemniczek na szkła kontaktowe wymieniać nie rzadziej niż raz na trzy miesiące.

Płyn SoloCare Aqua wraz z pojemnikiem.

Szczegóły, o których zapominamy

W świecie użytkowania soczewek kontaktowych istnieje parę błędów, które pacjenci notorycznie popełniają, niezależnie od tego, ile poradników zostało napisanych:

 • używanie wody do czyszczenia soczewek lub pojemnika – o ile niektórym pacjentom da się wbić do głowy, że szkła czyścimy w płynie dezynfekującym, o tyle niektórym trudno przetłumaczyć, że to samo dotyczy pojemnika na soczewki. Ten powinien być równie czysty co same kontakty, gdyż wszelkie bakterie znajdujące się na jego powierzchni mogą przeniknąć do szkieł.

 • spanie w soczewkach kontaktowych – prawidłowa pielęgnacja szkieł miesięcznych nie uchroni nas przed infekcjami, jeśli będziemy w nich spać (dotyczy to soczewek przeznaczonych do użytku w trybie dziennym, soczewki całodobowe sprawdź tutaj).

 • używanie przeterminowanego płynu pielęgnacyjnego – ten błąd wynika oczywiście z nieuwagi, jednak może przyczynić się do powstania infekcji oczu.

 • mieszanie świeżego płynu dezynfekującego z starym – zupełnie bezcelowe działanie, gdyż równoznaczne z używaniem starego płynu. To tak jakbyśmy do soku otwartego tydzień temu dolali kapkę świeżego i liczyli, że będzie smakować jak świeży.

button

Polecane posty

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych