Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

Jak długo można nosić soczewki dwutygodniowe?

Kategoria: soczewki dwutygodniowe

Soczewki wielokrotnego użytku powinny zawsze być noszone oraz zmieniane według zaleceń producenta. Jeśli zatem zakupiliśmy szkła miesięczne, po miesiącu nadchodzi czas ich wymiany, szkła dwutygodniowe – po dwóch tygodniach. To bardzo prosta i przejrzysta zasada, którą łatwo zapamiętać. Jednak wielu producentów zezwala na noszenie soczewek w tak zwanym trybie przedłużonym. Jest to coś pomiędzy trybem dziennym, a całodobowym. Soczewki są wówczas przeznaczone do użytku w ciągu dnia, a także przez pewną określoną liczbę nocy. Innymi słowy, oznacza to, że w takich szkłach kontaktowych można spać – z mniejszym ryzykiem powikłań.  

Zdjęcie przedstawia klepsydrę na piasku.

Kto może spać w soczewkach?

Z mniejszym ryzykiem, a nie bez ryzyka, gdyż spanie w soczewkach kontaktowych nie jest zdrowe. Po drugie, nie każdy może sobie na taki komfort pozwolić. Soczewki przeznaczone do noszenia w trybie przedłużonym są wyprodukowane z najnowocześniejszych materiałów o najlepszych właściwościach. Jednak nawet najbardziej tlenoprzepuszczalny materiał będzie w pewien sposób ograniczał dostęp tlenu do rogówki. Ten nocą przenika do niej jedynie za pomocą naczyń krwionośnych powiek. Na ulotce soczewek znajdziemy informację, że soczewki przeznaczone są do noszenia w trybie przedłużonym jedynie po konsultacji ze specjalistą. Nie bez przyczyny, gdyż tylko specjalista może wykonać konieczne badania oraz ocenę naszych kwalifikacji do spania w szkłach.

Zdjęcie przedstawia dziewczynę w trakcie drzemki opartą o balustradę balkonową. Z balkonu rozciąga się widok na ulice miasta.

Na ile soczewki dwutygodniowe w trybie przedłużonym?

Jeśli soczewek dwutygodniowych w trybie dziennym używamy przez 2 tygodnie, w trybie przedłużonym posłużą nam dwa razy krócej. Możemy je wtedy nosić bez zdejmowania przez 7 dni i 6 nocy. Jeśli zdarzy nam się przypadkowo raz zasnąć w soczewkach, musimy sobie tę jedną noc odliczyć od dwóch tygodni używalności szkieł. Wtedy przykładowo soczewki posłużą nam jedynie 13, a nie 14 dni. To podstawowa różnica pomiędzy szkłami przeznaczonymi do trybu przedłużonego, a tymi do trybu całodobowego. Szkła miesięczne tego drugiego rodzaju mogą być noszone przez cały miesiąc, niezależnie od tego, ile razy pacjent w nich zaśnie. Różnica spowodowana jest innymi właściwościami materiałów, z których zostały wykonane soczewki.  

Soczewki dwutygodniowe noszone miesiąc

Soczewek dwutygodniowych w żadnym wypadku nie można nosić dłużej niż dwa tygodnie. Wśród niektórych pacjentów powstało błędne przekonanie, że jeśli szkła są wygodne, to można „pochodzić” w nich trochę dłużej. Soczewki dwutygodniowe są komfortowe przez cały okres noszenia, gdyż taką mają specyfikę – jest to krótki czas, trudniej więc o zanieczyszczenia. Jeśli więc w 14 dniu użytkowania szkieł czujemy niebywałą wygodę, nie oznacza to przyzwolenia na niewyrzucenie tej pary. Po okresie dwóch tygodni materiał soczewek będzie już zużyty, utraci swoje właściwości, a to w kontakcie z oczami jest zalążkiem infekcji. Jeśli uważasz, że wygodniejszy dla ciebie będzie miesięczny tryb wymiany, przemyśl noszenie soczewek miesięcznych. Oczywiście uprzednio porozmawiaj o takiej zmianie ze swoim specjalistą. Bardziej szczegółowe porównanie soczewek dwutygodniowych z miesięcznymi znajdziesz w artykule: Soczewki dwutygodniowe czy miesięczne?.

Soczewki kontaktowe Acuvue Oasys 6 szt.

Zalety soczewek dwutygodniowych

Główną zaletą tego rodzaju szkieł kontaktowych jest fakt, iż mimo przeznaczenia do wielokrotnego użytku noszone są przez stosunkowo krótki czas. Soczewek dwutygodniowych nie można nosić ani miesiąc, ani jedynie kilka dni dłużej – zostały stworzone do noszenia przez dwa tygodnie. Wtedy ich wysoko tleno-przepuszczalny materiał spełnia w 100% swoje funkcje. Taki rodzaj soczewek szczególnie rekomendowany jest osobom spędzającym wiele czasu przed ekranami. Używając ich, w mniejszym stopniu czujemy zmęczenie oczu, a także dyskomfort związany z obecnością soczewek na oczach. Oprócz wysokiej przepuszczalności tlenu soczewki charakteryzują się wyjątkowo gładką powierzchnią. Wielu pacjentów przyznaje, że jest to powodem zapominania o tym, że w danej chwili ich wzrok jest korygowany. Najpopularniejszymi soczewkami dwutygodniowymi o wzorcowych właściwościach są Acuvue Oasys firmy Johnson&Johnson, pewnie jeszcze długo numer 1 na europejskim rynku.

button

Polecane posty

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych