Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

Soczewki dwutygodniowe czy miesięczne?

Kategoria: soczewki dwutygodniowe , soczewki miesięczne

Soczewki kontaktowe dzielą się na kilka rodzajów, potem podrodzajów i następnie podrodzajów podrodzajów itd. Ze względu na ich przeznaczenie dzielimy je na soczewki korekcyjne, kosmetyczne oraz terapeutyczne. O ile te ostatnie używane są jedynie w przypadku szczególnych sytuacji, o tyle dwa pierwsze rodzaje mogą przenikać się wzajemnie. Kolorowe czy podkreślające soczewki kosmetyczne mogą również być korekcyjne oraz odwrotnie. Kolejnym kryterium podziału szkieł jest materiał ich wykonania. Wyróżniamy soczewki twarde (dziś coraz rzadziej stosowane) oraz miękkie: hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe. Ze względu na tryb noszenia wyodrębniamy szkła dzienne oraz całodobowe, na okres wymiany – jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne oraz soczewki roczne.

kalendarz

Jak zabrać się do wyboru soczewek?

O ile wybór przeznaczenia szkieł jednoznacznie uwarunkowany jest naszą wadą wzroku, z selekcją pozostałych właściwości może być nieco większy problem. Wybór materiału wykonania soczewki  zależy przede wszystkim od kondycji naszych oczu, ogólnego stanu zdrowia oraz osobistych preferencji. Nie powinniśmy sami decydować o wyborze tego parametru, lecz powinien to zrobić specjalista po uprzednim zbadaniu naszych oczu. To również on dobiera nam odpowiedni okres wymiany i tryb noszenia, a także markę soczewek. Te, mimo że nieraz pozornie takie same, różnią się między sobą konstrukcją oraz atrybutami. W soczewkach miękkich bardzo często spotyka się uniwersalne parametry, takie jak średnica czy promień krzywizny. Może się zdarzyć, że dwie takie same soczewki różnych marek inaczej będą leżały na naszym oku. 

alternatywy

Soczewki dobiera nam specjalista

Pewnie zadajemy sobie teraz pytanie, dlaczego to specjalista powinien dobrać do nas również okres wymiany soczewek kontaktowych? Na materiałach możemy się nie znać, wadę do korekcji musi wskazać nam okulista lub optometrysta, zaś marki soczewek brzmią obco. Czy jednak okres użytkowania nie powinien zależeć wyłącznie od nas, od naszej wygody oraz sytuacji materialnej? Poniekąd tak, gdyż podczas dobierania szkieł musimy przekazać specjaliście najważniejsze informacje dotyczące naszego trybu życia. Ważne jest, czy uprawiamy sport (oraz jaki), czy chcemy nosić soczewki cały czas, czy jedynie okazjonalnie oraz gdzie spędzamy czas. Specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad, a następnie w oparciu o wszystkie uzyskane informacje oraz wyniki badania, dobierze nam szkła.

góry

Okres wymiany soczewek

Jednym z przeciwwskazań do noszenia soczewek jest na przykład alergia. Osobom, które się z nią zmagają zwykle polecane są soczewki jednodniowe, gdyż nie wymagają użycia płynów pielęgnacyjnych. Często przyczyną reakcji alergicznych jest właśnie źle dobrany płyn, którym czyścimy szkła i w którym je przechowujemy. Jednorazowe soczewki są także dużo cieńsze, wygodniejsze, a także bardziej higieniczne, bowiem wymieniane są codziennie. Jeśli jednak zostaliśmy poinformowani, że możemy zdecydować się na szkła dłuższego okresu wymiany, zwykle wybieramy miesięczne lub dwutygodnioweRoczne oraz kwartalne wychodzą obecnie z użycia i noszone są tylko przez pacjentów potrzebujących nietypowych parametrów soczewek.

Co wybrać: soczewki dwutygodniowe czy miesięczne?

Soczewki miesięczne to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj szkieł obecnych na rynku. Uznawane są za najbardziej ekonomiczne, a także łatwo dostępne. I rzeczywiście – propozycji soczewek dwutygodniowych jest na rynku zdecydowanie mniej, nie ulega również wątpliwości, że są droższe. Dzienny koszt soczewek dwutygodniowych sferycznych to ok. 1,80 zł, miesięcznych sferycznych – ok. 1,20 zł. Dla soczewek torycznych (korygujących astygmatyzm) wychodzi kolejno ok. 2,20 zł i ok. 1,85 zł na dzień. Jeśli komuś zależy przede wszystkim na cenie, korzystniejszym wyborem będą szkła miesięczne. W przypadku gdy ktoś chce mieć pewność, że nosi szkła czyste, pozbawione osadów białkowych na powierzchni, lepiej wybrać szkła dwutygodniowe. Więcej o cenach soczewek dwutygodniowych napisaliśmy w artykule "Ile kosztują soczewki dwutygodniowe?". 

przeliczanie pieniędzy

Soczewki dwutygodniowe a miesięczne: wady i zalety

Soczewki dwutygodniowe oraz miesięczne dostępne są w opakowaniach po 6 szt., co oznacza, że starczają na 1,5 lub 3 miesiące. W związku z tym 2 razy częściej zmuszeni jesteśmy zaopatrywać się w soczewki dwutygodniowe. Z drugiej strony, jeśli soczewka w jakichś okolicznościach ulegnie uszkodzeniu, mniejszą stratą będzie ta dwutygodniowa niż miesięczna. Zdarzają się również okazjonalni użytkownicy soczewek kontaktowych, którzy na co dzień noszą okulary korekcyjne. W przypadku gdy potrzebują jedynie chwilowo (np. na czas urlopu czy jakiegoś wyjazdu) założenia szkieł, miesięczne okażą się niepraktycznym wyborem. Warto również zaznaczyć, że im dłuższy okres użytkowania soczewek, tym nieco grubszy materiał ich wykonania. Jeśli ktoś dopiero zaczyna przygodę z kontaktami, łatwiej będzie mu najpierw ze szkłami dwutygodniowymi (jeszcze łatwiej jednodniowymi). 

button

Polecane posty

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych