Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

Jak używać soczewek dwutygodniowych?

Kategoria: soczewki dwutygodniowe

Soczewki dwutygodniowe są bardzo wygodne w użytkowaniu, a zarazem higieniczne i utrzymujące nasze oczy zdrowe i wypoczęte. Jednak jak to bywa ze wszystkimi wyrobami medycznymi, szkieł trzeba używać w prawidłowy sposób. W przeciwnym razie, nie dość, że nie posłużą nam odpowiednio i będą niewygodne, narażą nasz narząd wzroku na niepotrzebne ryzyko. Warto nadmienić, że najwięcej porzuceń soczewek kontaktowych wynika z nieodpowiedniego posługiwania się nimi. Dopiero kiedy przestrzegamy wszystkich zasad przy zakładaniu, zdejmowaniu, pielęgnacji oraz noszeniu soczewek, odczuwamy prawdziwą przyjemność z tej metody korekcji wzroku.

Kobieta trzyma na palcu dwutygodniową soczewkę kontaktową.

Jak często wymieniać soczewki dwutygodniowe?

Ten rodzaj soczewek zgodnie z nazwą i przeznaczeniem wymienia się co dwa tygodnie. Należy jednak zacząć odliczać czas nie od momentu pierwszego założenia tych szkieł, a otwarcia blistra. Jest to bardzo istotne, bowiem często zdarza się, że pacjenci omyłkowo noszą dwutygodniowe soczewki dłużej, argumentując to okazjonalnym używaniem. Do zakładania od czasu do czasu najlepiej nadają się szkła jednodniowe, gdyż otwieramy je i wyrzucamy tego samego dnia. Soczewki dwutygodniowe w niektórych przypadkach wymieniamy nawet częściej niż co 14 dni, dotyczy to produktów Acuvue Oasys oraz Acuvue 2. Tych szkieł można używać w trybie przedłużonym, całodobowo, bez zdejmowania. Jako że materiał soczewek zużywa się wtedy szybciej, należy sobie każdą taką noc odliczyć od planowych dwóch tygodni. W efekcie, nosząc ten rodzaj szkieł cały czas, musimy wymienić je po 7 dniach i 6 nocach.

Jak pielęgnować soczewki dwutygodniowe?

Jeśli chodzi o pielęgnację, ten rodzaj soczewek niczym nie różni się od innych szkieł wielokrotnego użytku. Wymaga zakupienia płynu pielęgnacyjnego oraz pojemnika na soczewki. Po całym dniu noszenia szkieł dwutygodniowych zdejmujemy je, następnie przechodzimy do czyszczenia. Używamy w tym celu specjalnego wielofunkcyjnego płynu do soczewek, w którym czyścimy soczewki mechanicznie oraz przepłukujemy je w nim. Preparat usuwa nie tylko zanieczyszczenia, lecz także dezynfekuje powierzchnię szkieł. Po wykonaniu tego etapu pielęgnacji wkładamy soczewki do pojemnika wypełnionego płynem – lewą soczewkę do lewej komory, prawą do prawej. Tak zostawiamy kontakty na noc lub na przynajmniej kilka godzin (w zależności od płynu minimum to 6 godzin, czasem 4 godziny).

Na pierwszym planie płyn do pielęgnacji soczewek i pojemnik na nie. Kobieta napełnia płynem pojemniczek.

Najważniejsze zasady noszenia szkieł dwutygodniowych

1. Zakładaj soczewki przed nałożeniem makijażu oraz zdejmuj przed demakijażem.

2. Przed kontaktem ze szkłami zawsze umyj dłonie wodą i mydłem i dokładnie osusz ręce.

3. Jeśli nie masz wprawy w zakładaniu soczewek, przed każdą aplikacją upewnij się, że nie są wywinięte na drugą stronę. Soczewki zaaplikowane w taki sposób będą powodowały duży dyskomfort.

4. Nigdy nie przekraczaj terminu wymiany szkieł oraz nie śpij w soczewkach do tego nieprzeznaczonych oraz bez konsultacji ze specjalistą.

5. Soczewki dobiera specjalista – okulista lub optometrysta. Nie kupuj innych soczewek niż te przepisane przez niego, nawet jeśli wykonane są z tego samego materiału. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek dwutygodniowych, każdy może inaczej leżeć na oku.

6. Kontroluj daty ważności soczewek, płynów pielęgnacyjnych, a także wymieniaj pojemnik na szkła nie rzadziej niż co 3 miesiące.

7. Jeśli nosząc soczewki dwutygodniowe, czujesz dyskomfort, niezwłocznie je zdejmij i udaj się po poradę do swojego specjalisty.

button

Polecane posty

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych