Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

Obalamy mity o soczewkach kontaktowych

Kategoria: soczewki kontaktowe , zdrowie oczu

Na temat soczewek kontaktowych krąży wiele mitów, które mogą zniechęcać część osób rozważających tę metodę korekcji wzroku. Dlatego dziś postaramy się obalić 8 najczęściej słyszanych mitów o soczewkach.


Mit 1. Soczewki są niewygodne

Wiele osób jest zdania, że to soczewki kontaktowe są wygodniejszą metodą korekcji wzroku niż okulary. Dobrze dopasowane soczewki są praktycznie niewyczuwalne i pozwalają o sobie zapomnieć w ciągu dnia. W przeciwieństwie do okularów nie ciążą nam na nosie, nie mają ramek ograniczających pole widzenia ani nie przeszkadzają podczas codziennych aktywności. Współczesne soczewki mają też odpowiednie właściwości, zapewniające komfort na wiele godzin.

Mit 2. Soczewki wypadają z oczu

Dobrze dobrane i odpowiednio zaaplikowane soczewki nie powinny wypadać z oczu. Może się tak jednak zdarzyć przy intensywnym pocieraniu oczu lub kiedy soczewki mają niewłaściwe wymiary, ponieważ dobieraliśmy je samodzielnie zamiast zostawić to zadanie okuliście lub optometryście.

Mit 3. Soczewka może przykleić się do oka

Szkła kontaktowe nie przykleją się do oczu, jeśli będziemy przestrzegać zasad ich użytkowania i pielęgnacji. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy pod koniec dnia próbujemy zdjąć soczewkę, ale czujemy, że przestała się poruszać. Dzieje się tak najczęściej z powodu przesuszonych oczu. Należy wtedy użyć nawilżających kropli do oczu i odczekać parę minut, aż soczewka znowu zacznie się poruszać i będzie można ją łatwo zdjąć.

Mit 4. Soczewka może przemieścić się za oko

Zgubienie soczewki kontaktowej za okiem - brzmi przerażająco, ale na szczęście to kolejny mit, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Nie pozwala na to budowa anatomiczna oka, a konkretnie błona pokrywająca przednią część gałki ocznej, która jest połączona z wewnętrzną częścią powieki. Stanowi to naturalną barierę ochronną, uniemożliwiającą przemieszczenie się soczewki za oko.

Mit 5. Pielęgnacja soczewek jest czasochłonna

Czyszczenie soczewek może wydawać się dość skomplikowane dla osób, które nie robiły tego nigdy wcześniej. Jednak warto przekonać się, że tak nie jest. Po zdjęciu soczewek wystarczy je wyczyścić w płynie wielofunkcyjnym zgodnie z instrukcją, a następnie umieścić je na noc w pojemniku na soczewki z płynem. Cały proces zajmuje nie więcej niż 2-3 minuty. Natomiast jednodniowe soczewki kontaktowe w ogóle nie wymagają pielęgnacji, ponieważ po 1 dniu noszenia po prostu się je wyrzuca.

Mit 6. Soczewki kontaktowe są drogie

Wbrew pozorom soczewki kontaktowe nie muszą być drogą metodą korekcji wzroku. Obecnie jest naprawdę duży wybór soczewek w różnych przedziałach cenowych. Wiele zależy od marki, naszej wady wzroku i czasu noszenia danych soczewek (im częstsza wymiana, tym większy wydatek). Koszt użytkowania sferycznych soczewek miesięcznych przy korekcji obuocznej zaczyna się już od kilkudziesięciu groszy dziennie, wliczając w to koszt pielęgnacji.

Mit 7. Soczewek nie można nosić do sportu

Szkła kontaktowe są wręcz idealnym rozwiązaniem na dobre i komfortowe widzenie podczas aktywności fizycznej. W przeciwieństwie do okularów nie spadają i nie można ich potłuc ani połamać. Ponadto zapewniają pełną swobodę ruchów i szerokie pole widzenia. Soczewki polecane są właściwie do wszystkich dyscyplin z wyjątkiem pływania i innych sportów wodnych.

Mit 8. Dzieci nie mogą nosić soczewek

Nastolatkowie i dzieci również mogą nosić soczewki kontaktowe, oczywiście jeśli specjalista nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań. Soczewki zapewniają więcej swobody podczas zabawy, nauki i lekcji wf niż okulary. Jednak rodzice muszą mieć pewność, że ich dzieci będą odpowiedzialne w kwestii dbania o higienę noszenia soczewek i przestrzegania wszelkich zasad związanych z ich zakładaniem, zdejmowaniem, czyszczeniem itd.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych