Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

Piekące oczy a noszenie soczewek kontaktowych

Kategoria: soczewki kontaktowe , zdrowie oczu

Problem podrażnionych oczu jest dokuczliwą dolegliwością, która występuje czasami u osób noszących soczewki kontaktowe, ale nie tylko. Co jest jego powodem i jak sobie z nim radzić?


Dyskomfort podczas noszenia soczewek

Soczewki kontaktowe to bardzo wygodna metoda korekcji wzroku. Są praktycznie niewyczuwalne i w przeciwieństwie do okularów nie ograniczają pola widzenia. Pomimo wielu zalet czasami jednak zdarzają się sytuacje, kiedy noszenie soczewek powoduje pewien dyskomfort. Najczęstsze objawy, na które skarżą się pacjenci to suchość, pieczenie i zaczerwienienie oczu, nadmierne łzawienie, zaburzenia ostrości widzenia, a także zwiększona wrażliwość na światło.


Podrażnione i piekące oczy - co jest powodem?

Co jest przyczyną podrażnionych oczu u osób korzystających ze szkieł kontaktowych? Powody mogą być różne, a najczęstsze z nich to:

  • źle dopasowane soczewki  - szkła kontaktowe muszą być dobrane przez specjalistę (okulistę lub optometrystę) i odpowiadać budowie naszej gałki ocznej poprzez odpowiednie parametry, takie jak np. krzywizna i średnica.
  • uszkodzone soczewki - może się zdarzyć że, niechcący uszkodziliśmy soczewkę lub posiada ona wadę fabryczną - poczujemy wtedy duży dyskomfort, dlatego w takiej sytuacji należy od razu wymienić soczewkę na nową.
  • soczewki założone na złą stronę - niektórym zdarza się założyć soczewki na lewą stronę, co powoduje bardzo duży dyskomfort i niepoprawne widzenie. Dlatego przed założeniem zawsze należy się upewnić, czy soczewka nie jest wywinięta.
  • noszenie soczewek dłużej niż jest to zalecane - to częsty błąd, polegający np. na noszeniu tych samych soczewek dwutygodniowych przez miesiąc. Materiał soczewki z czasem się zużywa i traci swoje właściwości, dlatego należy przestrzegać terminu wymiany podanego przez producenta.
  • zaśnięcie w soczewkach - większość szkieł kontaktowych przeznaczona jest do noszenia w trybie dziennym, a więc nie wolno w nich zasypiać. Spanie w soczewkach może być przyczyną podrażnień, a nawet infekcji.
  • wrażliwość na materiał soczewki - zdarza się, że niektórzy nie tolerują soczewek z nowoczesnego materiału zawierającego silikon, które są nieco sztywniejsze od szkieł hydrożelowych starszego typu.
  • wrażliwość na płyn do pielęgnacji - u osób noszących soczewki wielokrotnego użytku oczy mogą czasami nie tolerować niektórych składników płynu, w którym czyścimy soczewki np. środków dezynfekujących lub konserwantów.

Problem podrażnionych oczu nie zawsze musi mieć związek z soczewkami kontaktowymi - często skarżą się na niego również osoby, które nie korzystają z tej metody korekcji wzroku. Powodem może być np. długotrwałe korzystanie z ekranów urządzeń elektronicznych, przebywanie w suchych pomieszczeniach, alergie, smog, zmiany hormonalne, zespół suchego oka czy po prostu zmęczenie.


Piekące oczy - jak sobie radzić?

Na szczęście dyskomfort związany z noszeniem soczewek kontaktowych bardzo często da się wyeliminować w prosty sposób - stosując regularnie nawilżające krople do oczu np. firmy Avizor. W szczególności polecane są krople zawierające hialuronian sodu, czyli składnik naturalnych łez, który zapobiega uczuciu suchości. Alergicy i osoby o wrażliwych oczach powinny wybierać płyny do soczewek o łagodnym składzie (np. Unica Sensitive), a najlepiej zastanowić się nad zamianą soczewek wielokrotnego użytku na jednodniowe, które nie wymagają stosowania środków do czyszczenia.

Gdy objawy ustąpią, należy dokładnie przyjrzeć się, czy soczewki nie są uszkodzone - jeśli tak, nie wolno ich zakładać. Natomiast jeśli nie widać śladów uszkodzeń, warto wypłukać i wyczyścić soczewki, a następnie ponownie je założyć. Gdy poprawa nie będzie widoczna, należy skonsultować się ze specjalistą. Powód pieczenia oczu może być bowiem poważniejszy, związany np. z zapaleniem spojówek lub innymi zaburzeniami czy chorobami. Okulista pomoże zdiagnozować problem i zaleci dalsze postępowanie (możliwe, że konieczna będzie przerwa od noszenia soczewek kontaktowych).

Dla większego komfortu warto też na co dzień ograniczyć czas spędzany przed ekranem, na zewnątrz nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV (zawsze gdy świeci słońce, nie tylko latem) oraz pić odpowiednią ilość wody, która wpływa na prawidłowe wydzielanie łez, a więc odpowiednie nawilżenie oczu.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych