Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

Ranking płynów do soczewek kontaktowych

Kategoria: soczewki kontaktowe

Jeśli używamy soczewek kontaktowych wielokrotnego użytku, musimy dbać o ich niezbędną pielęgnację. Tylko w taki sposób możemy zapewnić swoim oczom bezpieczeństwo, zdrowie, ale także i komfort. Zanieczyszczone, brudne szkła kontaktowe, pełne osadów białkowych i tłuszczowych na powierzchni, nie będą zapewniały optymalnej wygody. Zaś gromadzone na powierzchni bakterie w zetknięciu z okiem mogą doprowadzić do poważnych infekcji, z zapaleniem rogówki włącznie. Pielęgnacja szkieł kontaktowych nie jest trudnym procederem, wymaga jedynie restrykcyjności i dbałości. Osobom, które wzbraniają się przed czyszczeniem i dezynfekcją soczewek, polecamy natomiast soczewki jednodniowe, niewymagające pielęgnacji i wyrzucane po zużyciu.

Soczewka kontaktowa na palcu, za nią płyny pielęgnacyjne.

Jak czyścić soczewki kontaktowe?

Do pielęgnacji soczewek kontaktowych potrzebujemy trzech elementów: płynu do soczewek, pojemnika na soczewki oraz procedury pielęgnacyjnej. Procedura pielęgnacyjna zależy przede wszystkim od rodzaju używanego preparatu oraz od zaleceń specjalisty. Po połączeniu ze sobą tych trzech elementów otrzymujemy pełny system pielęgnacji soczewek.

Funkcje pielęgnacji soczewek:

 • czyszczenie,

 • płukanie,

 • dezynfekcja,

 • nawilżanie,

 • przechowywanie,

 • usuwanie osadów białkowych i tłuszczowych.

System pielęgnacji soczewek

System pielęgnowania soczewek jest w pełni zależny od rodzaju używanych szkieł kontaktowych oraz płynu pielęgnacyjnego. Inne preparaty służą do czyszczenia soczewek twardych, inne do miękkich. Ponadto w obrębie płynów do soczewek wyróżniamy dwa rodzaje:

 • oksydacyjne,

 • chemiczne.

Płyny oksydacyjne, takie jak np. AOSept HydraGlyde, Eyeye MonoSept, bazują na wodzie utlenionej. Dzięki temu, że zawierają 3% nadtlenku wodoru, czyli znakomitego środka dezynfekującego, zapewniają doskonałe bezpieczeństwo. Z tego względu polecane są głównie użytkownikom soczewek twardych bądź miękkich konwencjonalnych. Jako że mają w składzie wodę utlenioną, która nie może mieć bezpośredniego kontaktu z okiem, wymagają wcześniejszej neutralizacji. Odbywa się ona za pomocą katalizatora wbudowanego w pojemnik na soczewki (dlatego tak ważne jest, aby w przypadku płynów oksydacyjnych korzystać wyłącznie z dołączanego do nich pojemnika).

Płyny chemiczne, takie jak np. evO2lution soft, Opti-Free Express, ReNu Multiplus, to wszystkie wielofunkcyjne płyny do soczewek służące do pielęgnacji soczewek miękkich. Odpowiadają jednocześnie za czyszczenie oraz dezynfekcję. Z tego względu procedura ich użycia wymaga zarówno czyszczenia mechanicznego, jak i płukania oraz dezynfekcji przez określony czas. Schemat ich stosowania wygląda mniej więcej podobnie, jednak w przypadku różnych producentów może się nieznacznie od siebie różnić. Z tego względu zaleca się zapoznanie z ulotką produktu przed jego użyciem.

Czyszczenie soczewek kontaktowych

 1. Dokładnie umyj ręce (jak zawsze przed kontaktem z soczewkami).

 2. Wypełnij pojemnik na soczewki świeżym płynem pielęgnacyjnym.

 3. Zdejmij pierwszą soczewkę i umieść ją w zagłębieniu dłoni. Wyciśnij na nią kilka kropel płynu pielęgnującego.

 4. Rozpocznij czyszczenie mechaniczne soczewki za pomocą delikatnego pocierania palcem przez kilka - kilkanaście sekund.

 5. Wypłucz soczewkę świeżą porcją preparatu pielęgnującego.

 6. Umieść soczewkę w pojemniczku, po czym zamknij go i zostaw na noc (koniecznie sprawdź w instrukcji dołączonej do płynu, ile wynosi minimalny czas wymagany do dezynfekcji szkieł).

 7. Powtórz powyższe kroki dla drugiej soczewki.

Jaki płyn do soczewek wybrać?

Najlepiej przy wyborze płynu do soczewek ustosunkować się do zaleceń specjalisty: okulisty lub optometrysty. Ważne, aby preparat był kompatybilny z używanym rodzajem szkieł kontaktowych. Wybór odpowiedniego płynu jest niezmiernie istotny zwłaszcza w przypadku alergików lub osób o oczach wrażliwych. Stosuje się wtedy delikatniejsze preparaty (np. płyn do soczewek Avizor Unica Sensitive) wyposażone w hialuronian sodu, czyli składnik naturalnie występujący w ludzkich łzach.

Ranking płynów do soczewek

Płyny do soczewek różnych producentów cieszą się różną popularnością, co można zaobserwować na podstawie wyników sprzedaży. Przedstawiamy ranking najpopularniejszych (najchętniej kupowanych) płynów pielęgnacyjnych 2018 roku sklepu soczewki365.pl.

 1. Płyn evO2lution soft

Płyn evO2lution soft

Wielofunkcyjny płyn przeznaczony do pielęgnacji soczewek miękkich. Doskonale oczyszcza i dezynfekuje soczewki z wszelkich osadów: białkowych, tłuszczowych oraz drobnoustrojów.

 1. Płyn OptiFree Express

Płyn Opti-Free

Dzięki trójskładnikowej formule płyn jednocześnie czyści, dezynfekuje oraz nawilża szkła kontaktowe. Jest uniwersalny i kompatybilny ze wszystkimi miękkimi soczewkami.

 1. Płyn ReNu Multiplus

Płyn ReNu Multiplus

Płyn wyprodukowany przez znaną na całym świecie firmę Bausch&Lomb. Zawarty w preparacie składnik o nazwie Hydranate skutecznie usuwa z powierzchni soczewki tłuszcze oraz osady białkowe.

 1. Płyn ReNu MPS

Płyn ReNu MPS

Płyn szczególnie polecany osobom o oczach wrażliwych, gdyż zawarte w jego składzie komponenty są łagodne i nie powodują podrażnień. Sprawdzi się w przypadku pacjentów, którzy odczuwali dyskomfort, używając innych płynów do soczewek.

 1. Płyn Horien Multi-Purpose Solution

Płyn Horien Multi-Purpose

Wielofunkcyjny płyn do soczewek usuwający z ich powierzchni białka, lipidy oraz bakterie. Nawilża szkła, co znacznie podnosi komfort ich użytkowania.

przycisk

Polecane posty

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych