Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

Soczewki kontaktowe w pracy

Kategoria: soczewki kontaktowe

Można powiedzieć, iż soczewki kontaktowe są obecnie równie popularną metodą korekcji wzroku co okulary. Te ostatnie z pewnością nie wyjdą z użycia, gdyż oprócz głównego zadania, jakim jest poprawa widzenia, są stylowym i ponadczasowym dodatkiem. Jedni używają kontaktów i opraw korekcyjnych na zmianę, inni są wierni tylko jednej metodzie korekcji wzroku. Okuliści i optometryści często zalecają użytkownikom soczewek, by zawsze posiadali dodatkowo okulary – tak na wszelki wypadek. Ponadto, dobrze jest od czasu do czasu (np. w weekendy) zrobić sobie przerwę od szkieł kontaktowych. I tutaj dochodzimy do sedna – kiedy powinniśmy używać soczewek kontaktowych? W tygodniu, do pracy, czy przeciwnie – w weekendy? Czy może jednak nie ma to żadnego znaczenia, czy używamy kontaktów w pracy, czy w czasie wolnym?

Praca biurowa z użyciem laptopów.

Korekcja wzroku u pracowników biurowych

Wydaje się naturalne, że rodzaj wykonywanej przez nas pracy definiuje również metodę korekcji wzroku. W końcu zupełnie inne warunki panują w biurze, inne na budowie, a jeszcze inne w szpitalu. I jest w tym domyśle bardzo wiele racji, gdyż często samo miejsce wykonywanej przez nas pracy wymusza na nas stosowanie określonej korekcji wzroku. Badania naukowe wskazują, że u pracowników biurowych, spędzających większość czasu przed komputerem, dolegliwości tj. pieczenie lub swędzenie oczu występują częściej niż u pozostałych badanych. Jest to spowodowane wpływem obserwowania obrazu ekranowego na częstotliwość mrugania. W czasie pracy przed komputerem mrugamy średnio około 5 razy rzadziej, co może prowadzić do zrywania filmu łzowego. Odparowuje także warstwa wodna naszych łez, a jeśli dodatkowo używamy soczewek, ekrany wpływają również na ich „podsuszanie”. Dodajmy do tego klimatyzację w biurze lub ogrzewanie i mamy prawdziwą kumulację czynników negatywnie wpływających na komfortowe i prawidłowe widzenie.

Praca przed ekranem komputera.

Soczewki kontaktowe a ekrany

Czy wobec przedstawionych suchych (sic!) faktów, osoby pracujące przed ekranami muszą ograniczyć się do stosowania okularów jako formy korekcji? Jest wskazane, aby każda osoba pracująca w taki sposób zawsze miała przy sobie okulary – na nosie lub na wszelki wypadek. Jeśli zależy nam na zachowaniu określonego wizerunku, nie decydujmy się na kompletny brak korekcji. Porozmawiajmy z okulistą lub optometrystą i opiszmy mu dokładnie warunki, w jakich pracujemy. Specjalista z pewnością weźmie to pod uwagę i doradzi nam wypróbowanie soczewek specjalnie zoptymalizowanych pod pracę przed ekranami. Co ciekawe, takich na rynku wcale nie brakuje, gdyż producenci szkieł wychodzą pacjentom naprzód i idą z duchem czasu. Przykładem są tutaj chociażby dwutygodniowe soczewki ACUVUE Oasys w wersji sferycznejtorycznej oraz 1-Day ACUVUE Oasys. Te ostatnie dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii HydraLuxe (technologii zintegrowanej łzy), ograniczają objawy suchości oczu.

Soczewki kontaktowe na budowie i w magazynach

Co zaś zrobić, kiedy używanie okularów wydaje się niezbyt rozsądnych pomysłem, np. na budowie? W rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 roku znajduje się zapis: „wady wzroku wymagające stałego noszenia szkieł korekcyjnych stanowią przeciwwskazania do zatrudnienia przy pracy na wysokości powyżej 3 metrów”. Wtedy soczewki kontaktowe wydają się być jedynym ratunkiem i najwygodniejszą metodą korekcji wzroku. Problemem może być jedynie ekspozycja na słońce oraz zagrożenie pyłami, kurzem i osadami. Łatwo jednak znaleźć szkła, które spełniają i takie warunki – np. Biotrue ONEday wyprodukowane przez firmę Bausch&Lomb. Są to bioinspirowane soczewki naśladujące warstwę lipidową filmu łzowego, uwodnione aż w 78%. Zachowują stałe nawilżenie oczu, a dodatkowo posiadają filtr UV i są odporne na przenoszenie osadów endogennych i egzogennych.

Zdjęcie przedstawia zacienione postaci pracowników budwlanych.

Soczewki u kierowców

Problematyczną kwestią jest także korekcja wzroku u kierowców. Tutaj mogą zawieść zarówno okulary, jak i szkła kontaktowe i nie zapewnić optymalnej jakości widzenia. Słabe warunki oświetlenia, jazda w nocy, reflektory mijających nas pojazdów, utrudnienia pogodowe – to wszystko przekłada się na widoczność na drodze. Jednak i w tym przypadku producenci przyszli pacjentom w sukurs i stworzyli soczewki wykorzystujące optykę wysokiej rozdzielczości (HD). To na przykład kontakty PureVision2 dla krótko- i dalekowidzów, astygmatyków oraz prezbiopów. Redukują one aberrację sferyczną, czyli zjawisko olśnienia nawet w warunkach słabego oświetlenia. Takie zdarzenie ma miejsce nocą, kiedy jadąc samochodem, oślepiają nas reflektory pojazdów i powstaje tzw. efekt halo, czyli rozprysk świetlny.

Zdjęcie przedstawia spawacza w trakcie pracy.

Kiedy nie nosić soczewek w pracy?

Używanie szkieł kontaktowych jest na pewno działaniem ryzykownym w wszelkiego rodzaju laboratoriach czy pracowniach chemicznych. Gazy i opary powodują nadmierne łzawienie oczu, a opary chemiczne i pyły są większym zagrożeniem, kiedy pracownik nosi soczewki. Warto również wspomnieć o kwestii bezpieczeństwa, jaką jest udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu. Kiedy dojdzie do uszkodzenia oka, soczewkę kontaktową należy natychmiast z niego usunąć, a ranny może nie być w stanie zrobić tego sam. Noszenia kontaktów powinno się także unikać w pracy z promieniowaniem podczerwonym i ultrafioletem. Niektóre soczewki miękkie absorbują bowiem to promieniowanie, ono zaś zmienia równowagę wody w soczewkach. Szkieł kontaktowych ponadto absolutnie nie mogą nosić spawacze, gdyż nie zapewniają one ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym.

button

Polecane posty

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych