Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

Zawartość wody w soczewkach kontaktowych - jakie ma znaczenie?

Kategoria: soczewki kontaktowe

Zawartość wody to jeden z podstawowych parametrów soczewek kontaktowych. Od czego zależy i jak wpływa na komfort noszenia soczewek kontaktowych?


Uwodnienie soczewek kontaktowych - co to znaczy?

Uwodnienie to obok tlenotransmisyjności jeden z dwóch głównych parametrów opisujących właściwości materiału, z którego wyprodukowana jest soczewka kontaktowa. Opisuje on, jaka część całkowitej masy soczewki występuje w stanie uwodnionym. Prościej ujmując, parametr ten mówi nam, ile procent wody zawiera dana soczewka kontaktowa. Uwodnienie w zależności od produktu może być bardzo zróżnicowane - od 24% do nawet 78%. Zawartość wody zawsze podawana jest na opakowaniu ze szkłami kontaktowymi, w naszym sklepie można ją również znaleźć w opisie każdego produktu.


Od czego zależy uwodnienie soczewek?

Zawartość wody w soczewkach kontaktowych jest ściśle związana z rodzajem materiału, który został wykorzystany przez producenta. Zdecydowanie większe uwodnienie mają tradycyjne soczewki hydrożelowe - z reguły jest to minimum 50%, a czasami dużo więcej, nawet prawie 80%. Z czasem pojawiły się jednak nowocześniejsze szkła kontaktowe z materiału silikonowo-hydrożelowego, które przepuszczają do kilku razy więcej tlenu, co pozytywnie wpływa na zdrowie oczu. Dodatek silikonu sprawia jednak, że mniej miejsca pozostaje na wodę, więc uwodnienie będzie tutaj mniejsze niż w soczewkach hydrożelowych - najczęściej między 30 a 50%.


Jakie znaczenie ma uwodnienie soczewek?

Od uwodnienia soczewek kontaktowych w dużym stopniu zależy wygoda ich użytkowania.  Szkła hydrożelowe o wysokiej zawartości wody są miękkie i delikatne, dzięki czemu łatwo dopasowują się do gałki ocznej i zapewniają wygodę nawet podczas wielogodzinnego noszenia. Dobry poziom uwodnienia sprawia też, że soczewki nie są podatne na wysychanie. Ze względu na wszystkie te właściwości polecane są alergikom oraz osobom, które mają problem z suchością lub nadwrażliwością oczu. Natomiast soczewki silikonowo-hydrożelowe o niższym uwodnieniu są nieco sztywniejsze, więc niektórym mogą sprawiać pewien dyskomfort.


Soczewki kontaktowe o najwyższej zawartości wody

Które soczewki kontaktowe dostępne w naszym sklepie zawierają najwięcej wody? Przedstawiamy nasz ranking:

 1. Biotrue ONEday - 78%
  Jednodniowe soczewki firmy Bausch+Lomb o najwyższym na rynku stopniu uwodnienia. Są inspirowane biologią ludzkiego oka, a ich materiał doskonale absorbuje cząsteczki wody i zatrzymuje je na powierzchni szkieł, zapewniając doskonałe nawilżenie. Dostępne również w odmianie multifokalnej (Biotrue ONEday for Presbyopia).

 2. Dailies AquaComfort PlusFreshLook One DayFreshLook Illuminate - 69%
  Soczewki jednodniowe firmy Alcon gwarantujące wygodę podczas noszenia. Dailies AquaComfort Plus to szkła ze specjalnymi składnikami nawilżającymi, które zostają aktywowane w trakcie noszenia (dostępne też w wersjach Toric i Multifocal). Z kolei FreshLook to marka soczewek kosmetycznych - FreshLook One Day zmieniają lub podkreślają kolor oczu, a FreshLook Illuminate optycznie je powiększają.

 3. SofLens 66 Toric - 66%
  Miesięczne soczewki toryczne od Bausch+Lomb, które zapewniają osobom z astygmatyzmem nie tylko wyraźne i stabilne widzenie, lecz także niebywały komfort użytkowania.

 4. Proclear - 60-62%
  Wyjątkowo duża rodzina soczewek kontaktowych produkowanych przez CooperVision. Znajdują się tu zarówno soczewki jednodniowe, miesięczne, jak i roczne, które przeznaczone są praktycznie do wszystkich wad wzroku - krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu, prezbiopii, a nawet astygmatyzmu występującego jednocześnie z prezbiopią.

Dostępnych jest też dużo soczewek kontaktowych o uwodnieniu nieco poniżej 60%, co nadal jest świetnym wynikiem. Wśród nich znajdują się bardzo popularne soczewki miesięczne SofLens 59 oraz jednodniowe SofLens daily disposable (zawartość wody 59%). Nieznacznie mniej, bo 58% mają soczewki jednodniowe 1-Day Acuvue Moist (w tym 1-Day Acuvue Moist for Astigmatism i 1-Day Acuvue Moist Multifocal), evO2lution one day oraz Eyeye Bioxy Daily.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych