Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

 

Krzywizna soczewki kontaktowej

 

Prawidłowy dobór soczewki kontaktowej gwarantuje właściwą korektę wady wzroku oraz komfort podczas noszenia i swobodę wymiany. Aby idealnie układała się ona na oku, niezbędne jest określenie przez specjalistę krzywizny bazowej soczewki (tzw. krzywizny soczewki).

Z tego artykułu dowiesz się:

• Czym jest promień krzywizny bazowej?

• Jak dobierane są soczewki w zależności od promienia krzywizny rogówki?

• Co powinna zapewniać prawidłowo dobrana soczewka?

Krzywizna soczewki kontaktowej - badanie keratometrem
 

Czym jest promień krzywizny bazowej?

 

Za komfort noszenia soczewki kontaktowej odpowiada jej geometria wewnętrzna. Krzywizna soczewki to wycinek kuli, co oznacza, że im większy jest jej promień, tym powierzchnia jest bardziej płaska. Mniejszy promień soczewki oznacza, że powierzchnia kuli jest bardziej stroma.

Krzywiznę bazową soczewki określa się symbolem BC. Jest to wartość, która opisuje tylny promień optyczny soczewki, czyli tzw. krzywiznę soczewki. Promień soczewki musi zostać dopasowany do promienia krzywizny rogówki u danej osoby. Średnio wartość ta wynosi około 7,8 mm, ale u różnych osób promień krzywizny rogówki może być mniejszy lub większy, dlatego jego określenie wymaga wykonania specjalistycznego badania.

 

Jak dobierane są soczewki w zależności od promienia krzywizny rogówki?

 

Okulista lub optometrysta mierzy promień krzywizny rogówki za pomocą keratometru. Jest to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które pozwala zmierzyć nie tylko promień krzywizny, ale także kierunki głównych południków, stopień astygmatyzmu rogówkowego oraz występowanie zniekształceń rogówki.

Specjalista zakłada daną soczewkę pacjentowi, sprawdza dopasowanie i następnie zmienia parametry w zależności od tego, czy jest za ciasna, czy za luźna. Warto wiedzieć, że poszczególne soczewki posiadają inną konstrukcję (uzależniona jest ona m.in. od techniki produkcji i użytego materiału), dlatego w różny sposób układają się na oku. To oznacza, że samodzielne dopasowanie nie jest możliwe (np. na podstawie parametrów z recepty na okulary). Moc soczewek kontaktowych jest inna niż moc określona dla soczewek okularów, ponieważ ogniskowa w okularach znajduje się dalej od oka (w przypadku mocy powyżej 3,25 moc soczewek kontaktowych zmienia się niezależnie od tego czy jest dodatnia, czy ujemna).

 

Co powinna zapewniać prawidłowo dobrana soczewka?

 

Krzywizna soczewek kontaktowych jest bardzo ważna dla komfortu noszenia. Prawidłowy dobór soczewek powinien jednak brać pod uwagę także inne parametry – DIA (średnica soczewki), materiał i konstrukcję. Idealnie dopasowana soczewka powinna:

• całkowicie pokrywać rogówkę podczas patrzenia na wprost oraz na boki,

• być ułożona centralnie w stosunku do rogówki (podczas patrzenia w każdym kierunku),

• przylegać do rogówki i spojówki bez uciskania naczynek krwionośnych,

• przy mruganiu delikatnie się poruszać, co pozwala na wymianę filmu łzowego pod soczewką.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych