Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

 

Zasady prawidłowego noszenia soczewek

 

Soczewki kontaktowe są bardzo wygodną alternatywą dla okularów. Pozwalają na skuteczne korygowanie wad wzroku, poprawiają komfort codziennego życia i umożliwiają wykonywanie czynności, które w okularach są utrudnione (np. uprawianie sportów). Gdy nasze oko się do nich przyzwyczai, przestaniemy odczuwać, że w ogóle je nosimy. Należy jednak poznać zasady prawidłowego noszenia soczewek i restrykcyjnie ich przestrzegać, ponieważ tylko wtedy nasz wzrok będzie całkowicie bezpieczny.


Z naszego poradnika dowiesz się:

• Czym grozi niewłaściwe stosowanie soczewek?

• Jakie są podstawowe zasady pielęgnacji soczewek?

• Jakich błędów unikać podczas zakładania i zdejmowania soczewek?

• Kiedy należy zrezygnować z soczewek?

Zasady prawidłowego noszenia soczewek
 

 

Czym może grozić niewłaściwe stosowanie soczewek kontaktowych?

 

Dobór soczewek o niewłaściwych parametrach może prowadzić do pogłębiania wady wzroku. Równie niebezpieczne jest nieprzestrzeganie zasad dotyczących prawidłowego zakładania, zmieniania oraz pielęgnacji szkieł kontaktowych. Szacuje się, że około 10% przeszczepów rogówki wykonywanych w Polsce jest efektem powikłań, które powstają z powodu nieprzestrzegania zasad prawidłowego noszenia soczewek kontaktowych.

 

Uwaga na przedłużone noszenie soczewek

 

Szkła kontaktowe można nosić wyłącznie przez czas, który zalecany jest dla poszczególnych typów. Soczewki dzienne są jednorazowe i można nosić je wyłącznie 1 dzień (bardzo niebezpieczna jest sytuacja, gdy w nich zaśniemy, ponieważ zbyt długo pozostaną na oku). Soczewki dwutygodniowe można nosić 14 dni, soczewki miesięczne – 30 dni. Pod żadnym pozorem nie wolno zakładać przeterminowanych szkieł, ponieważ zbierają się na nich drobnoustroje, które szybko podrażnią oczu i mogą wywołać infekcję.

Eksperci ustalili, że przedłużone noszenie soczewek zwiększa od 4 do 5 razy ryzyko rozwinięcia się wrzodziejącego zapalenia rogówki. Dodatkowo, warto wiedzieć, że ryzyko to rośnie u palaczy (nawet o 3-8 razy).

 

Przestrzegaj zasad higieny

 

Podstawą bezpiecznego korzystania z soczewek kontaktowych jest zachowanie odpowiednich zasad higieny. Właściwa pielęgnacja pozwala zachować szkła w idealnej czystości. Soczewki musimy codziennie dezynfekować po wyjęciu z oczu za pomocą płynu i przechowywać w specjalnych zamkniętych pojemnikach wypełnionych płynem (tak, aby całe szkło było zanurzone w cieczy). Pojemniki również trzeba dezynfekować i osuszać.

Przed każdym dotknięciem soczewek kontaktowych, należy umyć dłonie delikatnym (nieperfumowanym) mydłem, opłukać je i dokładnie osuszyć (musimy uważać, aby ręcznik nie pozostawił na rękach pyłków, które moglibyśmy przenieść na szkła). Najlepiej, gdy soczewki będziemy zakładać przed zrobieniem makijażu i wyjmować je przed jego zmywaniem.

 

Zakładanie i zdejmowanie soczewek

 

Zasady prawidłowego noszenia soczewek kontaktowych obejmują również sposób ich zakładania i zdejmowania. Przed założeniem zawsze należy dokładnie obejrzeć szkło, ocenić, czy nie jest ono zadarte, wyszczerbione lub w inny sposób uszkodzone. Soczewka musi znajdować się na właściwej stronie.

Gdy soczewka nie ustawi się w pozycji centralnej automatycznie, można zamknąć oko i delikatnie ją wmasować przez zamkniętą powiekę. Osoby, które mają problem ze sprawnym wyjęciem soczewki (zwłaszcza, gdy dopiero zaczynają swoją przygodę ze szkłami kontaktowymi), nie powinny szczypać powierzchni oka. Należy zaaplikować do niego krople nawilżające i po kilku minutach spróbować ponownie wyjąć soczewkę.

W przypadku, gdy soczewka przestanie poruszać się po oku, należy użyć płynu zwilżającego. Jeżeli po kilku minutach szkło pozostanie nieruchome, należy szybko skonsultować się z okulistą.

 

Kiedy nie nosić soczewek?

 

Istnieją pewne przeciwwskazania do noszenia soczewek. Ze szkieł kontaktowych należy zrezygnować, gdy:

• zauważymy infekcje lub podrażnienia oka,
• przechodzimy przeziębienie lub grypę (nasz organizm jest wtedy osłabiony),
• mamy problem z filmem łzowym (uczucie suchych oczu),
• uprawiamy sporty wodne bez specjalnych okularów do pływania.

 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych