Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

 

Soczewki zmieniające kolor oczu

 

Kolorowe soczewki kontaktowe mogą mieć różne przeznaczenie. Z powodzeniem znajdą zastosowanie zarówno u osób z wadami refrakcji, jak i tych, u których żadnych wad nie wykryto. Oprócz korekcji wzroku pozwalają bowiem na zmianę wizerunku. Po kolorowe soczewki chętnie sięgają również osoby chcące po prostu zmienić barwę oczu lub ją uwydatnić – na dłużej bądź tylko jednorazowo, na specjalną okazję. Jakie rodzaje kolorowych soczewek są dostępne i czy są w pełni bezpieczne?

Z tego tekstu dowiesz się:

• Czym są soczewki kolorowe?

• Jakie są zalety soczewek zmieniających kolor oczu?

• Kto najczęściej sięga po kolorowe szkła kontaktowe?

• Jakie są rodzaje soczewek kolorowych?

• Jak długo można nosić soczewki kolorowe?

• Czy soczewki kolorowe są bezpieczne?

Soczewki zmieniające kolor oczu
 

 

Czym są soczewki kolorowe?

 

Soczewki kolorowe to kosmetyczne szkła kontaktowe, które pozwalają zmienić lub pogłębić naturalną barwę oczu. Dostępne są zarówno w wersjach korekcyjnych, jak i jako tzw. zerówki. Producenci zaprojektowali je z myślą o krótkowidzach i dalekowidzach. Szybko jednak okazało się, że możliwość zmiany koloru oczu zainteresowała także osoby bez wady wzroku, co skłoniło producentów do stworzenia wersji plano (0,00 dioptrii). Pozwalają one podkreślić bądź uwydatnić odcień oczu lub zmienić go na całkowicie inny.

 

Zalety soczewek zmieniających kolor oczu

 

Soczewki kolorowe swoją ogromną popularność zawdzięczają wysokiej funkcjonalności, połączonej z oryginalną estetyką. Dostępne są w wielu kolorach (zarówno naturalne odcienie ludzkich tęczówek, jak i fantazyjne kolory czy wzory). Kolorowe soczewki sferyczne to doskonałe połączenie korekty zdiagnozowanej wady wzroku z możliwością metamorfozy wizerunku.

Warto podkreślić, że nowoczesne soczewki zmieniające kolor oczu są produkowane z wysokiej jakości materiałów, które posiadają odpowiednią przepuszczalność tlenu, są elastyczne i nie powodują żadnego dyskomfortu podczas noszenia.

 

Kto sięga po kolorowe soczewki?

 

Soczewki kolorowe dostępne są zarówno w wersji dla krótkowidzów i dalekowidzów, jak i dla tych, którzy nie mają wady wzroku. Idealnie sprawdzają się one w przypadku osób, które lubią eksperymentować z wizerunkiem, a nową barwą tęczówek chcą podkreślić swój indywidualny styl.

Fantazyjne soczewki jednodniowe (np. nadające wzór kocich oczu) niektórzy wykorzystują jako element kostiumu na bale karnawałowe, z okazji Halloween bądź Sylwestra. Jednak zazwyczaj są one produkowane przez firmy niezwiązane z branżą optyczną, dlatego w trosce o zdrowie oczu lekarze i optometryści odradzają ich używanie.

 

Rodzaje soczewek kolorowych

 

Soczewki kolorowe dostępne są w wielu różnych wersjach. Ze względu na pełnioną funkcję, dzieli się je na:

• soczewki korekcyjne (przeznaczone dla krótkowidzów i dalekowidzów),
• soczewki kosmetyczne (tzw. zerówki – bez mocy optycznej),

Kolejny podział bierze pod uwagę kolorystykę. Obecnie na rynku dostępne są soczewki:

• całkowicie zmieniające kolor oczu (pokrywają całą tęczówkę),
• wzmacniające odcień tęczówek,
• rozświetlające lub pogłębiające spojrzenie,
• z wzorami (pozwalają uzyskać ciekawe efekty, jednak są zdecydowanie odradzane przez specjalistów).

Dużym zainteresowaniem cieszą się soczewki całkowicie zmieniające kolor oczu. Są to nieprzezroczyste szkła kontaktowe – intensywny barwnik pokrywa soczewkę poza jej środkową częścią. Takie rozwiązanie gwarantuje możliwość metamorfozy naturalnej barwy tęczówki, a jednocześnie nie wpływa na ostrość widzenia. Użytkownicy mogą wybierać zarówno naturalne kolory oczu, jak i bardziej fantazyjne odcienie.

Warto wiedzieć, że kolorowe soczewki najlepszy efekt dają przy przyciemnionym świetle. W takich warunkach, źrenice mniej się zwężają, a to niweluje ryzyko prześwitywania naturalnego odcienia tęczówki.

Dla osób, które lubią swój naturalny koloru oczu, ale chcą go nieco uwydatnić, doskonale sprawdzą się soczewki z niewielką ilością barwnika. Pozwalają wzmocnić odcień tęczówek, rozświetlić je lub nadać spojrzeniu głębi. Są idealne dla wszystkich z niebieskimi czy zielonymi oczami. Właściciele ciemnych tęczówek (oczu piwnych) niestety nie mogą skorzystać z tego rozwiązania, ponieważ naturalna zawartość barwnika w ich tęczówkach jest na tyle duża, że efekt nie będzie widoczny.

 

Jak długo można nosić soczewki kolorowe?

 

Kolorowe „kontakty” dostępne są w różnych wersjach. Producenci oferują zarówno szkła dwutygodniowe czy miesięczne, jak i soczewki jednodniowe. Soczewki dwutygodniowe i miesięczne wymagają jednak restrykcyjnego dbania o ich higienę przy pomocy specjalistycznych płynów. Dlatego dla osób, które nie mają wad wzroku, a jedynie chcą zmienić kolor tęczówek na wyjątkowe okazje, doskonale sprawdzą się soczewki jednodniowe. Nie wymagają one zaopatrywania się w akcesoria do dezynfekcji ani przechowywania.

 

Czy soczewki kolorowe są bezpieczne?

 

Kolorowe szkła kontaktowe są całkowicie bezpieczne dla wzroku. Barwnik producenci umieszczają we wnętrzu soczewki, dlatego nie przedostanie się on do oka. Warto jednak pamiętać, że soczewki kosmetyczne wymagają takiej samej pielęgnacji, jak szkła korekcyjne. Podczas ich zakładania i noszenia należy zachować restrykcyjną higienę. Nie wolno również przekraczać czasu noszenia – soczewki jednodniowe są produktem jednorazowym, który po zdjęciu należy wyrzucić. W przypadku szkieł dwutygodniowych czy miesięcznych, należy codziennie je dezynfekować.

 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych