Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

 

Soczewki jednodniowe – zalety korzystania z jednorazowych soczewek kontaktowych

 

Soczewki jednodniowe to jednorazowe szkła kontaktowe, które należy codziennie wymieniać na nowe. Cieszą się one coraz większym zainteresowaniem, ze względu na wygodę stosowania, sterylność i bezpieczeństwo. Poznaj zalety stosowania jednodniowych soczewek kontaktowych!

Z tego artykułu dowiesz się:

• Czym są soczewki jednodniowe?

• Jakie są zalety stosowania jednorazowych szkieł kontaktowych?

• Kiedy warto korzystać z soczewek jednodniowych?

• Ile godzin można nosić soczewki jednodniowe?

Soczewki jednodniowe – zalety korzystania z jednorazowych soczewek kontaktowych
 

 

Czym są soczewki jednodniowe?

 

Soczewki jednodniowe to produkt korekcyjny przystosowany do jednorazowego użytku. Są one bardzo komfortowe i higieniczne oraz nie wymagają poznawania restrykcyjnych zasad dbania o szkła kontaktowe. Wystarczy wyjąć je rano z opakowania, założyć, a wieczorem zdjąć i wyrzucić. Kolejnego dnia używa się nowej pary soczewek.

Obecnie na rynku dostępne są jednodniowe soczewki:

• sferyczne (korygujące krótkowzroczność i dalekowzroczność),
• toryczne (dla osób, u których zdiagnozowano astygmatyzm),
• progresywne (dla osób cierpiących na prezbiopię – tzw. starowzroczność).
• kosmetyczne (soczewki kolorowe plano, które nie korygują wad wzroku, ale pozwalają na szybką zmianę barwy tęczówki).

Jednodniowe szkła kontaktowe wykonane są z różnych materiałów. Użytkownicy mogą wybierać soczewki hydrożelowe lub nowoczesne soczewki silikonowo-hydrożelowe, które wyróżniają się wysokim uwodnieniem i tlenoprzepuszczalnością. Jednorazowe soczewki silikonowo-hydrożelowe doskonale sprawdzą się nawet dla osób mających problem z przesuszonymi oczami.

 

Zalety soczewek jednodniowych

 

Soczewki jednodniowe to jedna z najwygodniejszych i najbezpieczniejszych metod korekcji wad wzroku. Na rynek po raz pierwszy trafiły one w 1993 roku, a ich twórcą była firma Johnson & Johnson. Produkt szybko zdobył serca użytkowników i znalazł naśladowców wśród innych producentów – głównie ze względu na swoje liczne zalety, których nie posiadają soczewki dwutygodniowe, miesięczne czy kwartalne.

Jednorazowe szkła kontaktowe gwarantują:

• najwyższy komfort noszenia,
• wysoką higienę,
• brak problemów z codzienną pielęgnacją,
• mniejsze ryzyko rozwoju infekcji (w tym zapalenia rogówki).

Nowoczesne soczewki jednodniowe zapewniają dobre nawilżenie oczu i wysoką przepuszczalność tlenu, co przekłada się na komfort ich noszenia. U osób noszących tego typu szkła kontaktowe rzadziej występują problemy z przesuszeniem oczu, ich pieczeniem czy zaczerwienieniem. Codzienny tryb wymiany pozwala uniknąć konieczności przestrzegania restrykcyjnych zasad pielęgnacji. Gdy zdecydujemy się na soczewki jednorazowe, nie musimy kupować pojemników i płynów do przechowywania oraz dezynfekcji. Wystarczy pamiętać, aby wieczorem zdjąć i wyrzucić szkła, a rano założyć kolejną parę.

Jednorazowość wiąże się także z wyższą higieną. Na soczewkach jednodniowych nie odkłada się osad białkowy, który jest najczęstszą przyczyną zapalenia spojówek oraz infekcji rogówki. Takie soczewki są sterylne, nie istnieje również ryzyko zabrudzenia pojemniczka. Właśnie z tego powodu wielu okulistów i optometryków poleca je alergikom, ponieważ nie wywołują uczulenia.

Kolejną zaletą soczewek jednodniowych jest ich uniwersalność. W wersji jednorazowej obecnie dostępne są zarówno szkła sferyczne (najczęściej o mocy od -10 do +6 D), jak i toryczne oraz progresywne (multifokalne). To sprawia, że tę wygodną formę korekty wad wzroku mogą wykorzystać osoby cierpiące na krótkowzroczność lub dalekowzroczność, astygmatyzm, prezbiopię.

 

Kiedy warto korzystać z soczewek jednodniowych?

 

Soczewki jednodniowe doskonale sprawdzą się dla osób aktywnych, które kochają sport. Można je założyć na czas treningu piłki nożnej czy siatkówki, jeździć w nich na rowerze, pływać, jeździć na nartach. Idealnie sprawdzają się również, gdy planujemy wizytę w saunie lub solarium (z zachowaniem szczególnych środków ostrożności) . Wiele osób, noszących na co dzień szkła okresowe (dwutygodniowe, miesięczne), wybiera takie rozwiązanie na czas podróży, gdy noszenie okularów bywa niewygodne, a soczewki miesięczne czy dwutygodniowe są bardzo niewygodne (ze względu na konieczność zabierania ze sobą całego zestawu akcesoriów do pielęgnacji).

Jednorazowe soczewki coraz częściej wybierają osoby, które na co dzień noszą okulary, ale na wyjątkowe okazje chcą z nich zrezygnować. Takie szkła idealnie sprawdzą się na wesele lub inną imprezę, podczas służbowego wyjazdu czy urlopu.

 

Ile godzin można nosić soczewki jednodniowe?

 

Soczewki jednodniowe służą do jednorazowego noszenia. Najczęściej zakładane są rano i zdejmowane wieczorem (tuż przed snem). Można je bezpiecznie nosić nawet do kilkunastu godzin – wszystko zależy od stylu życia oraz indywidualnych uwarunkowań.

Warto zaobserwować, jak nasze oczy reagują na soczewki, a w razie, gdy poczujemy dyskomfort, ściągnąć je u użyć nawilżających kropli do oczu (dyskomfort zwykle wywołany jest niedotlenieniem rogówki). Należy pamiętać, że takich soczewek nie można zakładać dwukrotnie. Gdy je zdejmiemy (np. z powodu wizyty w saunie), należy założyć nową parę. Kolejną zasadą jest pilnowanie terminu ważności, który został zawarty na opakowaniu (ma to duże znaczenie zwłaszcza dla osób, które soczewki jednodniowe noszą jedynie okazjonalnie).

 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych