Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

 

Soczewki kontaktowe a lot samolotem

 

Planujesz zagraniczny urlop lub weekendowy wypad, który pozwoli Ci zwiedzić piękne europejskie stolice? W wielu przypadkach najwygodniejszy środek transportu stanowi samolot. Czy podczas lotu samolotem można nosić soczewki kontaktowe? Rozwiewamy wątpliwości!

Z tego tekstu dowiesz się:

• Czy podróż samolotem w soczewkach kontaktowych jest bezpieczna?

• Jak przygotować się do lotu?

• Jakie środki ostrożności zachować w kabinie?

Soczewki kontaktowe a lot samolotem
 

 

Czy podróż samolotem w soczewkach jest bezpieczna?

 

Krąży wiele mitów na temat noszenia soczewek kontaktowych. Jednym z nich jest możliwość podróżowania w nich samolotem. Podczas krótszego lotu soczewki są w pełni bezpieczne. Gdy planujemy długą podróż, warto pamiętać, że w szkłach kontaktowych nie będziemy mogli pozwolić sobie na drzemkę. Jednak osoby, które na co dzień noszą soczewki, rzadko chcą rezygnować z nich na rzecz okularów. W tym przypadku, należy albo zrezygnować z ewentualnych drzemek, albo skorzystać z soczewek jednodniowych, które zdejmiemy przed snem, a po przebudzeniu założymy nową parę.

Przydatny będzie płyn antyseptyczny, który pozwoli zdezynfekować ręce, aby nie zabrudzić powierzchni soczewek, co mogłoby doprowadzić do infekcji oczu. W ciasnej kabinie lepiej unikać zdejmowana szkieł wielorazowego użytku, ich czyszczenia i chowania do pojemnika, ponieważ będzie to bardzo niewygodne.

Krąży pogłoska, że klimatyzacja samolotów zasysa w czasie lądowania zanieczyszczone powietrze, co mogłoby być bardzo szkodliwe dla soczewek. Jest to jednak mit, ponieważ warunki sanitarne w samolotach są obecnie bardzo dobre, a linie lotnicze dbają o idealną czystość kabin.

 

Jak przygotować się do lotu?

 

Zapas soczewek jednodniowych należy spakować do bagażu podręcznego, który będziemy mogli zabrać ze sobą na pokład. Warto przewidzieć dla nich oddzielną kieszeń, aby nie zgnieść opakowania i nie narazić szkieł na ewentualne zniszczenie (pękniętą lub zarysowaną soczewkę należy wyrzucić, ponieważ mogłaby uszkodzić gałkę oczną). Wewnętrzne regulaminy linii lotniczych najczęściej pozwalają zabrać do bagażu podręcznego nie więcej niż 100 ml płynu. Warto o tym pamiętać, aby nie okazało się na lotnisku, że nie będziemy mogli przewieźć potrzebnego płynu do pielęgnacji soczewek oraz tzw. sztucznych łez.

Najlepszym rozwiązaniem są mniejsze pojemniczki lub opakowania jednorazowe. Należy również dokupić specjalną torebkę do przenoszenia płynów. Ciśnienie w kabinie może prowadzić do przeciekania niektórych butelek z płynami. Plastikowa torebka strunowa, w której umieścimy soczewki, pojemniczek na nie oraz płyn, uchroni nas przed zalaniem bagażu.

 

Jakie środki ostrożności zachować w samolocie?

 

W kabinie samolotu panuje specyficzny mikroklimat. Działa tutaj klimatyzacja, dlatego powietrze jest suche. Osoby podróżujące w soczewkach powinny o tym pamiętać. Niezbędne będą krople nawilżające (tzw. sztuczne łzy), które pozwolą uniknąć przesuszenia i podrażnienia oczu. Idealne będą soczewki silikonowo-hydrożelowe o wysokim uwodnieniu, które wolniej wysychają. Zapewnią one nam komfort nawet w tak trudnych warunkach.

Dodatkowo, ważne jest nawilżenie organizmu – podczas długiej podróży warto dużo pić. Po dotarciu na miejsce, najlepiej jest wymienić soczewki na nowe.

 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych