Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

Co to są twarde soczewki kontaktowe?

Kategoria: soczewki kontaktowe

Twarde soczewki kontaktowe są używane znacznie rzadziej niż miękkie. Wykorzystywane są w szczególnych przypadkach - do skomplikowanych wad wzroku lub niektórych schorzeń. Czym dokładnie są twarde soczewki, kiedy się je stosuje i jak je właściwie pielęgnować?


Soczewki kontaktowe twarde a miękkie

Zdecydowanie najpopularniejszym typem szkieł kontaktowych są soczewki miękkie. Są wygodne, łatwo dostępne i do tego występują w wielu różnych wariantach. W niektórych sytuacjach są jednak niewystarczające i trzeba zastosować inne rozwiązanie np. soczewki twarde. Jaka jest między nimi różnica? Twarde soczewki, jak sugeruje sama nazwa, są dużo sztywniejsze. Muszą bowiem nadać rogówce właściwego kształtu, który pozostanie niezmienny podczas użytkowania. Kształt ten zależy oczywiście od tego, jaki problem ze wzrokiem ma dany pacjent, dlatego zawsze dobierane są indywidualnie. Twardość tego rodzaju soczewek wynika z zastosowania innego materiału niż w przypadku soczewek miękkich. Najczęściej wykorzystywane jest gazoprzepuszczalne tworzywo RGP. Różnica występuje także w rozmiarze - średnica twardych soczewek jest mniejsza, ponieważ mają one przykrywać jedynie centralną część rogówki. 


Kiedy twarde soczewki kontaktowe?

W jakich sytuacjach specjaliści zalecają noszenie twardych soczewek kontaktowych? Przede wszystkim wtedy, gdy posiadamy skomplikowaną wadę refrakcji lub schorzenie związane z narządem wzroku. Wskazania do noszenia twardych soczewek to m.in.:

  • wysoki lub nieregularny astygmatyzm
  • zaawansowana krótkowzroczność
  • zaawansowana nadwzroczność
  • stożek rogówki
  • nieregularny kształt rogówki po urazach lub zabiegach
  • przejście przeszczepu rogówki
  • zespół suchego oka


Jak czyścić twarde soczewki kontaktowe? 

Twarde soczewki kontaktowe to oczywiście soczewki wielorazowego użytku, dlatego należy poddawać je starannej pielęgnacji. Między innymi od tego będzie zależeć okres ich przydatności do noszenia, który przy prawidłowym użytkowaniu może wynieść nawet około 2 lat. W tym celu należy nabyć specjalne środki do czyszczenia twardych soczewek. Jak należy ich używać? To zależy od produktu, który wybierzemy. Jeśli decydujemy się na korzystanie z płynu wielofunkcyjnego, pielęgnacja praktycznie nie będzie się różnić od tej przeprowadzanej przy soczewkach miękkich. Istnieją również inne produkty np. systemy dwustopniowe, a czasami warto też sięgnąć po dodatkowe środki odbiałczające. Bez względu na rodzaj produktu, czyszczenie powinno przebiegać dokładnie tak, jak opisano w instrukcji dołączonej do opakowania. 

W sklepie internetowym soczewki365.pl mamy szeroki wybór płynów i akcesoriów do pielęgnacji twardych soczewek kontaktowych. Wśród nich znajdują się wysokiej jakości płyny wielofunkcyjne, takie jak Avizor GP MultiBoston Simplus i Piiloset O2. Polecamy także płyn Avizor Ever Clean z tabletkami enzymatycznymi, a także dwustopniowy system pielęgnacji Wöhlk Cleaner & Conditioner (pierwszy preparat służy do czyszczenia mechanicznego, a drugi do przechowywania soczewek). Zachęcamy do zapoznania się z całą ofertą.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych