Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

Jakie soczewki kontaktowe na suche oko?

Kategoria: soczewki kontaktowe

Szacuje się, że niemal połowa użytkowników soczewek kontaktowych cierpi na suche oko i dyskomfort związany z noszeniem szkieł. Jest to także najczęstsza przyczyna porzuceń tej metody korekcji wzroku. Niektórzy cierpią na tzw. zespół suchego oka i odczuwają dolegliwości przez cały dzień, inni zaś zmagają się z dyskomfortem dopiero pod koniec dnia. Wynika to zwykle z pracy przed ekranem komputera lub w klimatyzowanym i ogrzewanym pomieszczeniu. Na występowanie suchego oka wpływa obecnie bardzo wiele czynników, jak zanieczyszczone powietrze, suche wnętrza (biura, ale też samochody). Częste podróże samolotem także mogą wywoływać suchość oczu, jak również zażywanie farmaceutyków, suplementów diety, leków przeciwbólowych, środków hormonalnych, a nawet kawy. Duże znaczenie ma dodatkowo wiek pacjenta, gdyż film łzowy wraz z wiekiem ulega zaburzeniom.

Mężczyzna zakrapla krople do oczu.

Zespół suchego oka

Wieloobjawowy i wieloczynnikowy zespół zaburzeń narządu wzroku, który powoduje uczucie dyskomfortu oraz zakłócenia widzenia, zwany jest zespołem suchego oka. Wiąże się on ściśle z zaburzeniami filmu łzowego, a także procesami zapalnymi powierzchni gałki ocznej. Dotyczy wszystkich ludzi, choć ryzyko jego wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem, szczególnie wśród kobiet po menopauzie. Objawia się w sposób różnoraki: poprzez uczucie suchości oczu, piasku pod powiekami, częste mruganie, pieczenie i swędzenie oczu, zaburzenia widzenia, a nawet nadmierne łzawienie. Ostatni z objawów może być bardzo mylący dla pacjenta, a występuje bardzo często przy tym schorzeniu, jako odruch obronny oka. Choroba ma charakter przewlekły i wymaga skonsultowania się z okulistą w celu ustalenia dalszego postępowania i leczenia. Warto nadmienić, iż nieleczony zespół suchego oka może skutkować trwałym upośledzeniem widzenia, obniżonym komfortem życia oraz oczywiście niemożnością noszenia kontaktów.

Czy z suchym okiem można nosić soczewki?

Badania wskazują, iż suche oko częściej dotyka użytkowników soczewek kontaktowych niż innych pacjentów. Najważniejsze jest w tym wypadku postawienie diagnozy, czy objawy występujące u użytkownika szkieł to już zespół suchego oka, czy jedynie dyskomfort związany z trybem życia. W pierwszym przypadku niezbędne jest leczenie farmakologiczne oraz rezygnacja z noszenia szkieł kontaktowych. W drugim istnieje szereg rozwiązań, które pozwolą na wyeliminowanie bądź zmniejszenie dolegliwości związanych z odczuwanym dyskomfortem. Należą do nich m.in. poprawa higieny i ergonomii pracy poprzez nawilżenie pomieszczenia oraz dostosowanie odległości monitora od oczu. Można również spróbować zmienić soczewki kontaktowe na silikonowo-hydrożelowe, z krótszym okresem noszenia i z wbudowanym materiałem nawilżającym. Kolejnym elementem do przemyślenia jest płyn pielęgnacyjny – na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych płynów dla oczu wrażliwych (np. Avizor Unica Sensitive). Jeszcze jedną metodą są krople nawilżające do oczu, które w niektórych przypadkach muszą być stosowanie regularnie i nieprzerwanie. Wszystkie te rozwiązania wymagają jednak konsultacji ze specjalistą, który dopasuje tryb noszenia i pielęgnacji szkieł do stylu życia pacjenta. 

Mężczyzna ubrany w garnitur i trzymający w ręku tablet odczuwa ból oczu.

Suche oko w czasie ciąży

W czasie ciąży u około 80% kobiet można zaobserwować spadek produkcji łez oraz znaczące zmiany w składzie filmu łzowego. Wynika to z obniżenia wytwarzania warstwy wodnej łez, a wzrostu produkcji warstwy mucynowej. To zaś może prowadzić do pojawienia się objawów towarzyszących występowaniu zespołu suchego oka oraz do przylegania osadów do powierzchni szkieł. Jedno i drugie skutkuje zmniejszeniem komfortu użytkowania szkieł kontaktowych. Ciąża utrudnia zatem, a nawet w pewnych przypadkach uniemożliwia, stosowanie soczewek kontaktowych, zwłaszcza w trzecim trymestrze. Kontakty mogą być ewentualnie uzupełnieniem korekcji okularowej, a ich stosowanie powinno się odbywać pod ścisłą kontrolą specjalisty.

Soczewki kontaktowe niwelujące uczucie suchości oczu

1-Day ACUVUE Moist

To soczewki wyprodukowane przez firmę Johnson&Johnson, jednodniowe, wykonane z materiału hydrożelowego przy użyciu technologii LACREON, która wiąże go ze składnikiem nawilżającym. Dzięki temu szkła zapewniają oczom pacjenta długotrwałe nawilżenie. Jednodniowy tryb wymiany wpływa zaś na higienę i czystość szkieł oraz zapobiega osadzaniu się na nich białek, tłuszczów oraz bakterii.

1-Day ACUVUE Moist

ACUVUE Oasys 1-Day

Nowoczesne, silikonowo-hydrożelowe szkła jednodniowe, w konstrukcji których użyto Technologii Zintegrowanej Łzy (Hydraluxe). Polega ona na odtworzeniu właściwości łez: smarowności, nawilżenia, gładkości oraz tlenotransmisyjności. Dzięki temu szkieł mogą używać pacjenci przebywający nawet w wymagających warunkach otoczenia, często korzystający z ekranów oraz przybywający na słońcu (ACUVUE Oasys 1-Day posiadają filtr UV).

1-Day ACUVUE Oasys

Dailies Aqua Comfort Plus

Jednodniowe soczewki kontaktowe sferyczne wyprodukowane przez firmę Alcon. W ich konstrukcji wykorzystano rewolucyjny system nawilżania o potrójnym działaniu, który gwarantuje stabilność filmu łzowego. Każdy z trzech środków nawilżających działa o innej porze dnia. Pierwszy z nich otula soczewkę warstwą nawilżającą, która daje komfort pacjentowi tuż po założeniu szkieł. Drugi to hydrofilny środek nawilżający uruchamiany przez cały dzień, zaś trzeci aktywowany jest mruganiem pacjenta.

Dailies AquaComfort Plus

BioTrue ONEday

Jednodniowe soczewki kontaktowe inspirowane biologią ludzkiego oka. Charakteryzują się wysoką zawartością wody (78%) - taką samą jak w rogówce. Poprzez odtworzenie warstwy lipidowej filmu łzowego zapobiega wysychaniu soczewek i przedłuża ich dzienne komfortowe użytkowanie. Dodatkowo szkła cechują się wysoką przepuszczalnością tlenu, odpowiadającą zapotrzebowaniu otwartego oka.

Biotrue ONEday

Do sklepu

Polecane posty

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych