Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

Ile dni można nosić soczewki miesięczne?

Kategoria: soczewki miesięczne

Wśród soczewek rozróżniamy szkła jednodniowe oraz wielokrotnego użytku. Jednodniowe to takie, które wyrzucamy tego samego dnia, gdyż służą do jednorazowego założenia. Są najbezpieczniejsze i najbardziej higieniczne, gdyż nie wymagają dodatkowych działań takich jak pielęgnacja. Niestety wszystko ma swoje plusy i minusy, a szkła jednodniowe oprócz wysokiej jakości odznaczają się również wysoką ceną. Jeśli decydujemy się na codzienną korekcję wzroku za pomocą soczewek kontaktowych, koszty użytkowania szkieł jednodniowych przewyższają kilkukrotnie koszt użytkowania miesięcznych. Z tego powodu wielu pacjentów wybiera soczewki wielokrotnego użytku, które jednak również mają termin przydatności.

Na zdjęciu przedstawiona jest kobieta od pasa do szyi, trzymająca przed sobą kalendarz.

Ile można nosić soczewki miesięczne?

Skoro soczewek jednodniowych używamy jeden dzień, rocznych rok, dwutygodniowych dwa tygodnie, to analogicznie soczewki miesięczne służą przez 30 dni od momentu otwarcia blistra. Jeśli są to szkła przeznaczone do użytku w trybie dziennym, nie możemy w nich spać, powinniśmy także unikać drzemek w soczewkach. Zakładamy je rano, a następnie myjemy pojemnik na soczewki. Wieczorem zdejmujemy szkła (zawsze przed demakijażem), czyścimy i dezynfekujemy płynem pielęgnacyjnym, a następnie wkładamy do pojemniczka wypełnionego świeżym płynem. Po kilku tygodniach proces ten staje się naturalną rutyną użytkownika soczewek kontaktowych.

Na niebieskim tle umieszczona na czubku palca soczewka, obok dwie butelki płynów do szkieł oraz pojemnik na soczewki.

Soczewki całodobowe

Nieco inaczej wygląda proces korzystania ze szkieł całodobowych, których używa się w trybie ciągłym, bez zdejmowania. O tym, czy powinno się je zdjąć oraz kiedy i na jak długo, decyduje wyłącznie specjalista – okulista lub optometrysta. Nie należy w tym przypadku sugerować się jedynie informacjami na ulotce dołączonej do soczewek. Pacjenci różnią się między sobą i trudno opracować uniwersalny plan opieki medycznej, który mógłby obowiązywać w każdym samodzielnym przypadku. Niektórzy specjaliści zalecają przemycie od czasu do czasu szkieł całodobowych, inni doradzają, aby robić przerwę w czasie noszenia – dzień lub dwa. Trzeba także mieć na uwadze, że są przypadki, w których zdejmowanie soczewek jest niemożliwe – dotyczy to na przykład himalaistów. Szkła całodobowe nie są najkorzystniejszą opcją dla zdrowia, jednak zdarza się, że są tak zwanym mniejszym złem.

Soczewki kontaktowe PureVision 2 Soczewki kontaktowe Air Optix Night&Day Soczewki kontaktowe Biofinity 6 szt.

Ile godzin dziennie można nosić soczewki miesięczne?

Przejdźmy zatem do bardziej kontrowersyjnej sprawy i mniej jasnej, jeśli chodzi o noszenie soczewek miesięcznych. Ile godzin powinno się używać szkieł w ciągu dnia? Producenci zwykle podają na ulotkach, że jest to nawet kilkanaście godzin (gdzie kilkanaście to górna granica). Teoretycznie soczewki przeznaczone do użytku dziennego powinny służyć przez około 12 godzin, jednak w praktyce nie jest to takie proste. Najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który oceni nasze indywidualne warunki – nie tylko wzrok i skład filmu łzowego. Znaczenie ma również rodzaj wykonywanej pracy – jeśli 8 godzin dziennie spędzamy przed ekranem, przekłada się to na komfort użytkowania soczewek. Specjaliści zalecają w tym przypadku zakładanie okularów do pracy bądź stosowanie szkieł zoptymalizowanych pod taki rodzaj aktywności – np. Air Optix Aqua. Wpływ na długość noszenia przez nas soczewek ma ponadto gospodarka hormonalna, alergie, zaburzenia krążenia, czy inne choroby przewlekłe.

button

Polecane posty

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych