Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

Soczewki jednodniowe czy miesięczne?

Kategoria: soczewki miesięczne

Które soczewki są lepsze: jednodniowe czy miesięczne? Aby dobrze odpowiedzieć na to pytanie, trzeba cofnąć się o paręset lat i zacząć od samego początku. Dawno, dawno temu, kiedy na rynku można było znaleźć jedynie twarde soczewki kontaktowe… No dobrze, przyznajemy, to nie ta bajka, w przypadku wyboru soczewek kontaktowych kluczowa jest dla pacjenta wyłącznie opinia okulisty lub optometrysty. Jedynie specjalista w rzetelny sposób doradzi nam, na który rodzaj szkieł powinniśmy się zdecydować. Soczewki jednodniowe są po prostu nowszym wynalazkiem od szkieł wielokrotnego użytku. Na razie jednak nic nie wskazuje na to, by miały wyprzeć stale popularne soczewki miesięczne czy dwutygodniowe. Istnieją sytuacje, w których kontakty o dłuższym czasie wymiany są wygodniejsze i bardziej odpowiadają potrzebom pacjenta. Jednak kiedyś bardzo popularne były soczewki kwartalne, a dziś już niemalże wyszły z użycia. Trudno przewidzieć, w jakim kierunku pójdzie rynek kontaktologiczny.

Soczewka jednodniowa wyjęta z blistra i umieszczona na czubku palca wskazującego.

Soczewki kontaktowe jednodniowe a miesięczne

Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma rodzajami soczewek kontaktowych jest nie tyle ich tryb wymiany, co zasady stosowania. Szkła jednodniowe służą do jednorazowego użytku – po całym dniu, odbytym treningu, ważnej uroczystości po prostu zdejmujemy je i wyrzucamy. Soczewki miesięczne przed każdym założeniem, jak i po zdjęciu, muszą zostać zdezynfekowane płynem pielęgnacyjnym, by nadawały się do ponownego użycia. Ta różnica jest kluczowa, jeśli chodzi również o podział pacjentów. Inna grupa używa szkieł jednodniowych, a inna miesięcznych. Wbrew pozorom bardzo duże znaczenie ma potrzeba stosowania specjalnego płynu pielęgnacyjnego, gdyż może on być dodatkowym czynnikiem alergennym. Co by nie mówić, komplikuje także noszenie soczewek, gdyż ich pielęgnacji nie można zaniedbywać, bo nabawimy się infekcji.

Na zdjęciu widoczny jest proces napełniania komory pojemnika na soczewki płynem pielęgnacyjnym.

Które soczewki lepsze?

Najprostszą odpowiedzią na to pytanie jest: dla każdego inne. Nie ma żadnej reguły, według której można by dokonać takiej oceny. Oczywiście soczewki jednodniowe są z pewnością bardziej higieniczne, komfortowe i łatwiejsze w użyciu niż miesięczne. Po pierwsze – nie trzeba ich pielęgnować, po drugie – z tego względu łatwiej uniknąć błędów związanych z czyszczeniem szkieł. Naturalną konsekwencją błędów w użytkowaniu soczewek jest infekcja – zapalenie spojówek, czy rogówek. Szkła jednodniowe są także bardziej komfortowe – również ze względu na brak konieczności pielęgnowania – dodatkowo codziennie wyciągamy świeżą parę soczewek. Jako że kontakty te nie wymagają czyszczenia mechanicznego, a czas ich używalności jest krótki, są naturalnie cieńsze. To zaś przekłada się na wygodę noszenia, gdyż mamy wówczas wrażenie, że na naszych oczach wcale nie znajdują się soczewki.

Soczewki jednodniowe a miesięczne – zestawienie

soczewki jednodniowe

soczewki miesięczne

nie wymagają pielęgnacji

wymagają pielęgnacji

droższe

tańsze

standardowe opakowanie wystarcza na 0,5 miesiąca użytkowania

standardowe opakowanie wystarcza na 3 miesiące użytkowania

bardziej higieniczne

mniej higieniczne

jednorazowe

do wielokrotnego użytku

mogą być noszone okazjonalnie

mogą być noszone okazjonalnie, lecz jedynie do miesiąca od momentu otwarcia blistra

cieńsze

grubsze

silikonowo-hydrożelowe lub hydrożelowe

silikonowo-hydrożelowe lub hydrożelowe

nie można w nich spać

można w nich spać, o ile to soczewki miesięczne całodobowe

rekomendowane do użycia na specjalne okazje, po których możemy się ich pozbyć, tj. ślub, sesja zdjęciowa, trening (to najlepsza opcja dla większości dyscyplin sportowych)

rekomendowane do stałego, codziennego noszenia

button

Polecane posty

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych