Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

Pielęgnacja soczewek dwutygodniowych

Kategoria: soczewki dwutygodniowe

Aby soczewki kontaktowe posłużyły nam więcej niż jeden raz, musimy w prawidłowy sposób o nie zadbać. Być może słyszeliśmy w swoim życiu o tym, że nowoczesne szkła kontaktowe są wygodne, bezpieczne i oprócz ich zakładania i zdejmowania niczym innym nie trzeba się przejmować. W taki sposób działa używanie jednodniowych soczewek, które po zużyciu tego samego dnia (a nawet po godzinnym treningu), wyrzucamy. Soczewki dwutygodniowe muszą nam jednak tak samo posłużyć w pierwszy dzień użytkowania, jak i w trzynasty. Nawet nie posiadając wiedzy okulistycznej możemy się domyślić, że bez żadnych rytuałów pielęgnacyjnych szkła po prostu będą miały zanieczyszczoną powierzchnię. Można to porównać do noszenia ubrań – jeśli chcemy, aby były świeże nie tylko podczas pierwszego noszenia, musimy je wyprać. Soczewki wymagają jednak w tym aspekcie dużo większej restrykcji.

Na grafice znajduje się biurko z jasnego drewna, na którym stoi kwiat doniczkowy, laptop. notes oraz kalendarz tygodniowy.

Dlaczego dbanie o soczewki dwutygodniowe jest tak ważne?

Jeśli ubierzemy się do pracy w przepoconą, nieprzepraną koszulę, oprócz tego, że będziemy śmierdzieć, nic poważniejszego raczej się nie stanie. Jednak jeśli założymy do pracy niewyczyszczone i niezdezynfekowane soczewki kontaktowe (szczególnie któryś dzień z kolei) z pewnością poniesiemy konsekwencje. Również bardzo szybko się o nich przekonamy – może dojść do zaczerwienienia i pieczenia oczu, widzenie stanie się niewyraźne i zaczniemy odczuwać dyskomfort. Najpewniej nie wytrzymamy długo w takich soczewkach i z powodu nieprzyjemnych dolegliwości szybko je zdejmiemy. Przy okazji możemy jednak nabawić się infekcji oczu, których leczenie wcale nie jest takie przyjemne, ponadto wyklucza noszenie szkieł. Każde zaniedbanie w aspekcie prawidłowej pielęgnacji soczewek może skutkować nawet utratą wzroku!

Na grafice widzimy trzy opakowania soczewek kontaktowych dwutygodniowych ACUVUE.

Jak prawidłowo pielęgnować szkła dwutygodniowe?

Przed każdym kontaktem rąk z oczami, soczewkami czy pojemnikiem na soczewki, należy dokładnie umyć ręce oraz osuszyć niestrzępiącym ręcznikiem. Czyszczenie szkieł rozpoczynamy od razu po ich zdjęciu. Używamy w tym celu specjalnego płynu pielęgnacyjnego, który czyści, przepłukuje, dezynfekuje oraz nawilża soczewki (np. płyn evo2lution soft). Zaleca się, aby kontakty były czyszczone w sposób mechaniczny, co eliminuje ryzyko pozostania na ich powierzchni osadów białkowych oraz tłuszczowych. Po tym procesie umieszczamy szkła w specjalnym pojemniku wypełnionym tym samym płynem i zostawiamy je w nim na noc. Płyn w pojemniczku musi być oczywiście codziennie wymieniany (pamiętajmy, aby nigdy nie dolewać nowego płynu do wcześniej używanego). Na nic jednak zda się dbałość o soczewki, jeśli nie czyścimy także pojemnika, w którym co noc je przechowujemy. Po opróżnieniu go z płynu, myjemy go świeżą porcją tego samego płynu pielęgnacyjnego, a następnie pozostawiamy do wyschnięcia. Zaleca się, aby pojemnik wymieniany był nie rzadziej niż co 3 miesiące. Trochę inaczej wygląda postępowanie w przypadku użytkowania szkieł dwutygodniowych w trybie przedłużonym, czyli na dzień i noc. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Soczewki dwutygodniowe dzień&noc.

przycisk

Polecane posty

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych