Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

Soczewki jednodniowe czy dwutygodniowe?

Kategoria: soczewki dwutygodniowe

Używanie soczewek miesięcznychrocznych lub kwartalnych wiąże się z dość restrykcyjną pielęgnacją szkieł. Nawet w ciągu miesiąca możemy bowiem doprowadzić do tego, że na powierzchni soczewek osadzą się bakterie, tłuszcze i białka. Oko w kontakcie z taką zabrudzoną powierzchnią zostaje nieustannie podrażniane. Stopniowo stan soczewki oraz naszych oczu będzie się pogarszał, aż pod koniec miesiąca sprawa zakończy się jakąś infekcją. Wiele osób wybiera zatem soczewki dwutygodniowe spośród szkieł wielokrotnego użytku. Ci o bardziej wrażliwych oczach lub bardziej restrykcyjnie podchodzący do higieny zdecydują się na soczewki jednodniowe – jednorazowe. Który jednak rodzaj szkieł jest korzystniejszy dla zdrowia naszych oczu?

Miękkie soczewki kontaktowe.

Soczewki dwutygodniowejednodniowe – różnice

Podstawową różnicą pomiędzy soczewkami jednodniowymi a dwutygodniowymi jest ich tryb wymiany. Jednodniowe szkła wyrzuca się po całym dniu użytkowania (albo po odbytym treningu, ważnej uroczystości itd.). Po zdjęciu z naszych oczu nie zakładamy ich na nie ponownie. Natomiast soczewki dwutygodniowe wymienia się regularnie co 14 dni, a po każdym dniu użytkowania czyści i zostawia na noc w płynie pielęgnacyjnym. Wszystkie czynności związane z czyszczeniem, płukaniem, dezynfekcją oraz odpowiednim przechowywaniem szkieł są w tym przypadku kluczowe. Zaniedbanie któregokolwiek punktu może skutkować przedostaniem się do oczu drobnoustrojów oraz wszelkiego rodzaju osadów. Mimo że 2 tygodnie to niedługi czas, zaniechanie czynności pielęgnacyjnych byłoby bardzo brzemienne w skutki.

Zalety i wady soczewek jednodniowych

Ten rodzaj soczewek z pewnością jest najwygodniejszy w użyciu, a przy okazji najkorzystniejszy dla zdrowia naszych oczu. Nie trzeba zawracać sobie głowy pielęgnacją szkieł, wymianą pojemnika, kupowaniem płynu pielęgnacyjnego. Zużyte soczewki każdego dnia wyrzucamy i następnego dnia zakładamy świeżą parę. Wszystko to odbywa się z korzyścią dla naszego zdrowia, bowiem poprzez eliminację etapu pielęgnacji niwelujemy również ryzyko ewentualnych błędów czy zaniedbań. Dużą zaletą soczewek jednodniowych jest także możliwość korzystania z nich jedynie okazyjnie. Kiedy na co dzień nosimy okulary i tylko od czasu do czasu chcemy założyć soczewki, najlepszym rozwiązaniem będą jednorazowe szkła. Ich największym minusem jest natomiast wysoka cena – jedno opakowanie soczewek starcza zaś jedynie na 15 dni.

1-Day ACUVUE Moist BioTrue OneDay 1-Day ACUVUE TruEye

Zalety i wady soczewek dwutygodniowych

Wszystkie szkła dwutygodniowe są zdatne do użytku przez 14 dni od momentu otwarcia blistra. Oznacza to, że nawet jeśli w ciągu dwóch tygodni użyjemy soczewek tylko dwa razy, po upływie tego czasu i tak musimy je wyrzucić. Z tego powodu ten rodzaj soczewek nie jest najwygodniejszym wariantem dla okazjonalnych użytkowników, jednak dla regularnych jak najbardziej. Jest to kompromis pomiędzy ceną a jakością i higieną – soczewki dwutygodniowe są wygodniejsze od np. soczewek miesięcznych, a tańsze od jednodniowych. Dodatkowo szkła dwutygodniowe Acuvue 2 oraz Oasys mogą być używane również w trybie przedłużonym, czyli do 7 dni i 6 nocy. Oznacza to, że możemy nie zdejmować z oczu soczewek przez cały tydzień, z zastrzeżeniem, że ich używalność skróci się o połowę. Spanie w soczewkach wymaga jednak wcześniejszego zbadania oraz akceptacji okulisty lub optometrysty.

ACUVUE Oasys ACUVUE Oasys for Astigmatism ACUVUE 2

Soczewki na początek

Często mówi się, że najłatwiej przygodę z soczewkami kontaktowymi zacząć od tych jednodniowych. Ten rodzaj charakteryzuje się największą wygodą, unikalnością oraz higieną, ponadto ich powierzchnia jest ultra-cienka. Nosząc takie szkła, można niemal zapomnieć, że w danym momencie koryguje się wzrok. Soczewki dwutygodniowe są jednak rozwiązaniem tańszym, a ponadto ich właściwości nie odstają od tych jednodniowych. Wszystko zależy również od wyników szczegółowego badania oraz wywiadu okulisty lub optometrysty. To specjalista dobiera pacjentowi najodpowiedniejszą dla niego soczewkę, sugerując się budową oka, jakością filmu łzowego, a nawet jego stylem życia. Jeśli dotychczas nosiłeś szkła jednodniowe, a chciałbyś je zamienić na dwutygodniowe lub odwrotnie, umów się na wizytę do specjalisty.

do sklepu

Polecane posty

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych