Co to jest promień krzywizny w soczewkach?

Kategoria: soczewki kontaktowe

Soczewka kontaktowa musi być prawidłowo dobrana, aby zapewnić właściwą korekcję wad wzroku, a także komfort podczas noszenia i swobodę wymiany. Aby uzyskać najlepsze efekty, specjalista musi określić krzywiznę podstawy soczewki (tzw. krzywiznę soczewki).

Krzywizna soczewki kontaktowej jest wycinkiem kuli, a na krzywiznę powierzchni soczewki wpływa jej promień. Mniejszy promień powoduje, że powierzchnia jest bardziej stroma, natomiast większy promień powoduje, że powierzchnia jest bardziej płaska.

Krzywizna podstawowa obiektywu jest określana symbolem BC. Opisuje ona tylny promień optyczny soczewki, który jest również znany jako krzywizna soczewki. Promień soczewki musi odpowiadać promieniowi krzywizny rogówki danej osoby, aby oba te elementy były kompatybilne w zakresie korekcji wzroku. Średnia wartość tego promienia to około 7,8 mm, ale w niektórych przypadkach może być on nieco mniejszy lub większy od tej wartości, dlatego wymaga specjalistycznego badania.

Okulista lub optometrysta używa keratometru do pomiaru promienia krzywizny rogówki pacjenta. Jest to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które mierzy nie tylko promień krzywizny, ale także kierunki głównych południków, stopień astygmatyzmu rogówki oraz obecność zniekształceń rogówki.

Okulista lub optometrysta zakłada soczewkę kontaktową na oko pacjenta, sprawdza dopasowanie, a następnie zmienia parametry w zależności od tego, czy jest ona za ciasna, czy za luźna. Należy pamiętać, że poszczególne soczewki mają różną konstrukcję, więc inaczej układają się na oku - zależy to m.in. od techniki wykonania i użytego materiału. Oznacza to, że nie jest możliwe niezależne dopasowanie (na przykład na podstawie parametrów z recepty okularów). Moc soczewek kontaktowych różni się od mocy określonej dla soczewek okularowych, ponieważ ogniskowa w okularach znajduje się dalej od oka (dla mocy powyżej 3,25 nie ma różnicy między soczewkami dodatnimi i ujemnymi).

Skutkiem noszenia soczewek źle dopasowanych do wady refrakcji najczęściej jest:

  • nieprawidłowa ostrość widzenia,
  • ból oczu,
  • ból głowy,
  • nadmierne mruganie,
  • łzawienie,
  • zapalenie spojówek i brzegów powiek.

Krzywizna soczewek kontaktowych jest kluczowym czynnikiem decydującym o ich komforcie. Należy jednak wziąć pod uwagę również inne czynniki - średnicę soczewki, materiał i konstrukcję.

Nieodpowiednia korekcja wzroku u dzieci i młodzieży powoduje problemy w nauce, utrudnia czytanie i pisanie, prowadzi do zmęczenia i rozdrażnienia. Niekiedy może to powodować pojawienie się objawów przypominających dysleksję lub ADHD.

Noszenie soczewek kontaktowych o mocy nieadekwatnej do wady refrakcji użytkownika wiąże się z nieskorygowanymi wadami refrakcji, które mogą prowadzić do trwałych zaburzeń widzenia.

Wskazane jest, aby soczewki korekcyjne dobierał specjalista. Co prawda istnieją specjalne przeliczniki dla osób z krótkowzrocznością i nadwzrocznością, ale dobór szkieł według mocy okularów nie zawsze gwarantuje dobry efekt.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą