Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

Cyfrowe zmęczenie wzroku - na czym polega?

Kategoria: zdrowie oczu

Komputery i smartfony towarzyszą nam codziennie - służą m.in. do pracy, nauki, komunikacji i rozrywki. Niestety ich wpływ na nasz wzrok jest niekorzystny. Na czym polega cyfrowe zmęczenie wzroku i jak sobie z nim radzić?

Czy komputer wpływa na wzrok?

W dzisiejszych czasach trudno nam wyobrazić sobie życie bez urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, tablety i komputery. Technologia cyfrowa daje nam wiele możliwości. Dzięki niej możemy chociażby zdalnie pracować i uczyć się, oglądać filmy i seriale, uczestniczyć w wideorozmowach na odległość itd. Zalet jest znacznie więcej, a to wszystko powoduje, że przed ekranami spędzamy coraz więcej godzin. Musimy być jednak świadomi wpływu takich urządzeń na nasz wzrok. Spędzanie zbyt wielu godzin przed ekranem może powodować problemy z oczami, w tym często występujące cyfrowe zmęczenie wzroku.

Czym jest cyfrowe zmęczenie wzroku?

Cyfrowe zmęczenie wzroku (nazywane również syndromem widzenia komputerowego) to określenie, którego używają specjaliści na dyskomfort pojawiający się z powodu przeciążania oczu długotrwałym patrzeniem w monitor komputera (lub ekran innego urządzenia elektronicznego). Narażamy wtedy nasze oczy na światło niebieskie, rzadziej mrugamy, a do tego często przyjmujemy nieodpowiednią postawę. Dyskomfort objawia się np. niewyraźnym lub podwójnym widzeniem, bólem oczu czy uczuciem napięcia narządu wzroku. Towarzyszyć może temu pieczenie, zaczerwienienie i suchość oczu, a także bóle głowy, szyi, ramion i pleców.

Cyfrowe zmęczenie wzroku - jak sobie radzić?

Jak sobie z tym poradzić? Recepta jest prosta - ograniczenie czasu przed ekranem zmniejszy dolegliwości związane z cyfrowym zmęczeniem wzroku. Niestety nie zawsze jest to możliwe - szczególnie gdy praca wymaga od nas spędzania przed monitorem kilku godzin dziennie. Możemy za to pamiętać o kilku wskazówkach, które pozwolą choć trochę odciążyć wzrok. Jedną z nich jest zasada 20-20-20, która głosi: co 20 minut rób przerwę od ekranu na 20 sekund i popatrz na obiekt oddalony o min. 20 stóp (czyli ok. 6 metrów). Należy też pilnować odpowiednim ustawieniu monitora (nieco poniżej linii wzroku, ok. 40-75 cm od oczu). Ważna jest też oczywiście odpowiednia postawa i wygodne krzesło. Pomocne mogą okazać się krople nawilżające, które przynoszą szybką ulgę suchym i zmęczonym oczom.

Praca przy komputerze a korekcja wzroku

W przypadku posiadania wady wzroku, dla naszego komfortu podczas pracy przy komputerze ważna będzie również właściwa korekcja. W przeciwnym razie nasze oczy będą męczyć się jeszcze szybciej, a korzystanie z ekranu stanie się prawdziwą udręką, przeszkadzając nam np. w wykonywaniu swoich zawodowych obowiązków. Jeśli specjalista zalecił nam stosowanie okularów lub soczewek kontaktowych, nie zapominajmy ich zakładać. Natomiast jeśli jeszcze nie mieliśmy przepisanej żadnej metody korekcji, ale odczuwamy problemy z oczami, powinniśmy jak najszybciej udać się na badanie wzroku. Osoby dużo korzystające z komputera mogą liczyć na specjalnie rozwiązania opracowane z myślą o nich. Są to np. szkła okularowe z powłoką odbijającą światło niebieskie (mogą to być zerówki, jeśli nie mamy wady). Dostępne są również soczewki kontaktowe polecane do pracy przy komputerze (np. Biofinity Energys z technologią Digital Zone Optics lub ACUVUE OASYS with Transitions filtrujące światło, w tym światło niebieskie).

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych