Czy noszenie soczewek jest szkodliwe dla oczu i mogą one uszkodzić wzrok?

Kategoria: soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe to świetny wynalazek, który jest wybawieniem dla osób, mających wadę wzroku, które jednak nie chcą lub nie mogą nosić okularów. Z każdym rokiem rozwiązanie to zyskuje na popularności, ale wciąż nie brakuje mitów dotyczących rzekomego negatywnego oddziaływania soczewek na oczy. Czy używanie szkieł kontaktowych rzeczywiście jest szkodliwe dla wzroku? Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta. Prawidłowe noszenie soczewek jest całkowicie bezpieczne. Jakie zatem są zagrożenia?

Czy noszenie soczewek jest szkodliwe dla oczu i mogą one uszkodzić wzrok?

Higiena soczewek a bezpieczeństwo

Żeby wyeliminować potencjalne zagrożenia, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Higiena dłoni

Mycie rąk to podstawa. Na dłoniach znajduje się mnóstwo bakterii, które w trakcie zakładania bądź zdejmowania soczewek mogą zostać przeniesione na powierzchnię oka. W tej sytuacji może dojść do podrażnień lub infekcji. Kolejną zasadą dotyczącą utrzymania czystości jest unikanie dotykania okolic oczu w ciągu dnia. Nie da się bowiem całkowicie wyeliminować zanieczyszczeń z dłoni.

Czyszczenie i nawilżanie soczewek

Do czyszczenia soczewek kontaktowych nigdy nie używaj zwykłej wody. Do tego celu przeznaczone są specjalne płyny, które zneutralizują ewentualne zanieczyszczenia i zdezynfekują szkła. Soczewki po zdjęciu z oka włóż do dedykowanego pojemnika i zalej płynem tak, by całe były zakryte. Płyn do czyszczenia każdorazowo powinien być wymieniany. Pozwoli to usunąć nadmiar zanieczyszczeń i uniknąć ryzyka rozwoju niebezpiecznych bakterii.

Szkła można czyścić również mechanicznie. Wystarczy położyć soczewkę na czystej dłoni, polać odrobiną płynu i opuszką przetrzeć szkło z obu stron. W kontekście higieny najlepsze są soczewki jednodniowe (jednorazowe). Po każdym ich użyciu trafiają do kosza, nie wymagają więc pielęgnacji, a Ty możesz założyć czysty komplet.

Wymiana pojemników na soczewki

Pojemnik do przechowywania soczewek powinien być wymieniany przynajmniej raz w miesiącu. Jest to podyktowane faktem, że zbiera się w nim biofilm, który może doprowadzić do namnażania drobnoustrojów. Bakteryjne zakażenia oczu są groźne, a ich skutkiem mogą być poważne powikłania z utratą wzroku włącznie. Jeśli w pojemniku zgromadzi się zbyt dużo niepożądanych substancji, zneutralizują one korzystne działanie płynu do czyszczenia soczewek.

Stosowanie nawilżających kropli do oczu

Krople nawilżające mają dwojakie znaczenie. Po pierwsze odpowiedni poziom nawilżenia oczu jest szczególnie ważny w przypadku noszenia soczewek kontaktowych. Wszelkie przypadki odczuwania piasku pod powiekami lub pieczenia są bezpośrednim skutkiem suchości gałki ocznej. Jeśli sytuacja ta Cię dotyczy, skontaktuj się ze specjalistą, który zdecyduje o tym, czy ewentualna zmiana soczewek lub płynu jest konieczna.

Drugim aspektem dotyczącym nawilżenia oczu kroplami jest łatwość zdejmowania soczewek. Szkła ściślej przylegają do oka, gdy jest ono nadmiernie przesuszone. Dlatego, jeśli soczewka nie chce odkleić się od rogówki, zastosuj kilka kropel, które powinny rozwiązać problem.

Przestrzeganie terminów przydatności

Korzystanie z płynu do czyszczenia soczewek po upływie terminu przydatności, nie jest dobrym pomysłem. Jeśli chcesz zadbać o ochronę wzroku i poprawnie nawilżać oczy, ściśle przestrzegaj zaleceń producenta. Kupuj pojemniki w takich pojemnościach, aby na pewno zużyć cały zapas przed upływem terminu ważności.

Przestrzeganie maksymalnego czasu noszenia danej soczewki

Jest to równie istotne, co termin ważności. Przenoszenie soczewek może doprowadzić do niedotlenienia powierzchni oka. W niektórych przypadkach może doprowadzić to do groźnych następstw, takich jak choćby pogorszenie stanu rogówki i owrzodzenie, czyli stan zapalny przedniej błony oka.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą