Czy soczewki kontaktowe mają filtr UV?

Kategoria: soczewki kontaktowe , zdrowie oczu

W okresie wakacyjnym przykładamy większą wagę do ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Unikamy przebywania w pełnym słońcu i stosujemy specjalne kosmetyki z filtrem. Pamiętajmy, że na działanie promieni UV narażona jest nie tylko skóra, lecz także oczy. Jak zapewnić im najlepszą ochronę? Okazuje się, że mogą nam w tym pomóc niektóre soczewki kontaktowe. 


Co to jest promieniowanie ultrafioletowe?

Promieniowanie ultrafioletowe to według encyklopedycznej definicji niewidzialne dla człowieka promieniowanie elektromagnetyczne o fali długości od 10 do 400 nanometrów. W przyrodzie ultrafiolet emitowany jest przez Słońce i dzieli się na 3 zakresy: UV-A, UV-B i UV-C. Atmosfera (a konkretnie jej warstwa ozonowa) odbija lub całkowicie pochłania promienie UV-C i częściowo UV-B, przez co do Ziemi dociera głównie promieniowanie UV-A i w mniejszych ilościach UV-B. 


Dlaczego promienie UV są niebezpieczne?

Promieniowanie słoneczne może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Wpływa m.in. na starzenie się skóry, w nadmiernych ilościach może powodować oparzenia, a nawet choroby nowotworowe (np. czerniaka). Oprócz skóry, jednym z narządów szczególnie narażonych na niebezpieczeństwo związane z promieniowaniem ultrafioletowym jest narząd wzroku. Wystawione na działanie słońca oczy mogą zacząć piec, szczypać i nadmiernie łzawić. Często pojawia się również zaczerwienienie i uczucie tzw. piasku pod powiekami. Promienie UV mogą również prowadzić do uszkodzeń tkanki oka, wywołując dużo poważniejsze dolegliwości. Jedną z nich jest zaćma, czyli zmętnienie soczewki. Nadmierna ekspozycja oczu na słońce może też przyczynić się do zapalenia spojówek, skrzydlika (narośli na spojówce) czy zwyrodnienia plamki żółtej. 


Czy istnieją soczewki kontaktowe z filtrem UV?

Najskuteczniejszą metodą ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym jest ograniczenie aktywności na ostrym słońcu i noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem (dobre okulary powinny posiadać filtr oznaczony jako UV400). Również niektórzy producenci soczewek kontaktowych zadbali o to, aby ich produkty wyposażone były w filtr UV. Dzięki temu użytkownicy “kontaktów” mogą liczyć na dodatkową ochronę narządu wzroku. Należy jednak pamiętać, że soczewki nie pokrywają całej powierzchni oka, a więc nie dają 100% ochrony. Trzeba je zatem traktować jako wspomaganie działania okularów przeciwsłonecznych, a nie ich zamiennik. 


Polecane soczewki z filtrem

Poniżej przedstawiamy niektóre soczewki kontaktowe z filtrem, które znajdziecie w naszym sklepie internetowym:

  • soczewki Acuvue - filtr UV jest domeną wszystkich soczewek z rodziny Acuvue (produkowanych przez Johnson&Johnson). Znajdziemy go w każdym produkcie tej marki, bez względu na częstotliwość wymiany czy wadę wzroku, do której jest przeznaczony. Popularne są np. soczewki dwutygodniowe Acuvue Oasys oraz jednodniowe 1-Day Acuvue Moist czy Acuvue Oasys 1-Day with HydraLuxe.
  • evO2lution one day - komfortowe soczewki jednodniowe z filtrem UV, wyprodukowane z miękkiego materiału hydrożelowego o wysokim uwodnieniu 58%.
  • evO2fit - delikatne soczewki miesięczne o asferycznej konstrukcji wyposażone w filtr UV. Idealne rozwiązanie dla osób o wrażliwych oczach.
  • clariti elite - wygodne soczewki miesięczne firmy CooperVision o wyjątkowo cienkiej krawędzi, zapobiegającej podrażnieniom. Wspomagają ochronę przed promieniami UV.
  • MyDay daily disposable - soczewki silikonowo-hydrożelowe z filtrem UV o jednodniowym trybie wymiany. Zapewniają jednocześnie dobre uwodnienie i wysoką przepuszczalność tlenu.


Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą