Czy soczewki kontaktowe miesięczne trzeba zdejmować na noc?

Kategoria: soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe są opcją dla wielu osób, które potrzebują korekcji wzroku. Są one dostępne w różnych rodzajach, w tym miękkich i sztywnych soczewkach gazoprzepuszczalnych. Przy wyborze soczewek specjalista (optometrysta lub okulista) szczegółowo wyjaśni, jak prawidłowo je nosić i pielęgnować oraz jakich sytuacji unikać. Dużym pytaniem jest, czy konieczne jest zdejmowanie soczewek na noc. Wyjaśniamy, kiedy drzemka lub dłuższy sen w soczewkach jest możliwy, a kiedy wiąże się z ryzykiem dla wzroku.

Soczewki miesięczne należy zdejmować na noc, czyścić i dezynfekować poprzez umieszczenie ich w pojemniku (wypełnionym specjalnym płynem do pielęgnacji soczewek np. evO2lution soft) na kilka godzin. Zasypianie w soczewkach kontaktowych sprawia, że zaniedbujemy tę procedurę, co może doprowadzić do powstania na soczewkach niebezpiecznych mikroorganizmów, które nie zostaną usunięte podczas zalecanej dezynfekcji.

Najczęstsze skutki uboczne spania w soczewkach kontaktowych to zaczerwienienie i suchość oczu, opuchnięcie, niedotlenienie (brak dopływu tlenu do rogówki) oraz problemy ze zdjęciem soczewek (w tym przypadku mogą pomóc krople do oczu np. Systane Hydration lub Avizor OZEAN). Wzrok staje się coraz bardziej zmęczony, a suche oczy powodują dyskomfort podczas ponownego zakładania soczewek. Oczy wtedy bardzo często zaczynają łzawić lub piec. Czasami stają się bardziej wrażliwe na światło. Wysychająca soczewka prowadzi niekiedy do zadrapania tkanek oka - konsekwencją tego może być wniknięcie bakterii i rozwój infekcji oka.

Badania wykazały, że osoby, które zapominają o zdjęciu soczewek kontaktowych na noc, dziesięciokrotnie zwiększają ryzyko zachorowania na zapalenie rogówki. Zapalenie rogówki jest niebezpieczne, gdyż w skrajnych przypadkach może nawet trwale uszkodzić wzrok.

Zdarza się, że oglądając ciekawy film lub czytając przed snem, niespodziewanie zasypiamy i zapominamy o wyjęciu i zdezynfekowaniu soczewek. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Drzemanie w soczewkach niesie ze sobą ryzyko wysuszenia oczu lub nawet ich zainfekowania, dlatego tak ważna jest jak najszybsza reakcja. Zaraz po przebudzeniu należy wyjąć soczewki, przemyć je płynem do pielęgnacji soczewek i włożyć do pojemnika. Jeśli wyjmowaniu soczewek towarzyszy ból, mamy wrażenie, że "utknęły" w naszych oczach, można w tym momencie zastosować krople nawilżające. Będą one działały jednocześnie na soczewkę i nasze oczy - a w efekcie pozwolą nam łatwiej pozbyć się ich z naszego narządu wzroku. Zaleca się jednak stosowanie tych kropli profilaktycznie - po każdej takiej przypadkowej drzemce. Idealnie byłoby zrobić sobie przynajmniej dwa dni przerwy od noszenia soczewek kontaktowych, aby nasze oczy mogły odpocząć, dotlenić się i zregenerować (zawsze dobrze mieć w pobliżu zapasową parę okularów).

Kiedy w oku pojawiają się objawy, które mogą wskazywać na infekcję (łzawienie, swędzenie, ból, pieczenie, wrażliwość na światło), zalecana jest wizyta u okulisty. Okulista oceni problem i w razie potrzeby przepisze odpowiednie leki.

Dostępne są również soczewki, które można nosić nieustannie nawet do 30 dni. Jednymi z nich są szkła Air Optix Aqua Night & Day firmy Alcon. Można ich używać przykładowo w sytuacjach takich jak wyjazd w góry lub inne miejsca, gdzie nie ma odpowiednich warunków higienicznych (na przykład pod namiotem w lesie lub festiwalu muzycznym), aby bezpiecznie zmienić soczewki. Warto rozważyć także soczewki dwutygodniowe Acuvue Oasys, które można nosić w trybie przedłużonym. Korzystne w takich sytuacjach są także soczewki jednodniowe np. evO2lution one day premium, które nie wymagają pielęgnacji i dezynfekcji płynem. Jednak w przypadku tych soczewek należy pamiętać o każdorazowym zdejmowaniu ich przed snem. Należy jednak pamiętać o każdorazowej higienie podczas zakładania i zdejmowania szkieł kontaktowych. Ręce powinny być umyte wodą z mydłem (najlepiej antybakteryjnym). W razie wszelkich wątpliwości możemy zasięgnąć porady u okulisty lub optometrysty.

Ciekawostką są także ortosoczewki przeznaczone są dla osób z astygmatyzmem (do 1,5 dioptrii) i krótkowzrocznością (do - 4,5 dioptrii). Są to soczewki terapeutyczne, które zakładane na noc powoli spłaszczają rogówkę, co zmniejsza wadę wzroku i zapobiega jej dalszemu pogłębianiu. Dzięki temu w ciągu dnia nie trzeba już nosić tradycyjnych soczewek kontaktowych lub okularów.

Terapia ortosoczewkowa polega na zastosowaniu soczewek korekcyjnych w celu leczenia zaburzeń rogówki. Najczęściej na początku terapii zakłada się je na każdą noc, a z czasem 2-3 razy w tygodniu. Ortosoczewki stanowią alternatywę dla laserowej operacji oczu. Terapia ortosoczewkowa jest często zalecana dzieciom, którym mogą przeszkadzać tradycyjne okulary, np. podczas zajęć w sali gimnastycznej. Przed ich założeniem okulista wykonuje specjalne badanie (tzw. topografię rogówki).

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą