Czy w soczewkach kontaktowych można pływać?

Kategoria: soczewki kontaktowe , zdrowie oczu

Wielu użytkowników szkieł kontaktowych zastanawia się, czy można pływać, nie zdejmując wcześniej soczewek. Poniżej wyjaśniamy, czy bezpośredni kontakt soczewek z wodą jest bezpieczny.


Soczewki a kąpiel w morzu lub jeziorze

Gorąca, wakacyjna pogoda sprawia, że często szukamy ochłodzenia w wodzie. Czy kąpiąc się np. w morzu lub jeziorze można mieć założone soczewki kontaktowe? Specjaliści uważają, że przed wejściem do wody soczewki należy zdjąć. W zbiornikach wodnych mogą znajdować się różnego rodzaju drobnoustroje, w tym wirusy i bakterie. Mogą one osadzić się na powierzchni naszych szkieł kontaktowych i być trudne do usunięcia. Trzymanie zabrudzonej soczewki na oku lub jej ponowne założenie mogą spowodować nie tylko podrażnienie i zaczerwienienie oczu, lecz także poważniejsze infekcje. Bardzo groźne jest zapalenie rogówki wywołane przez amebę z rodzaju Acanthamoeba, które może prowadzić nawet do utraty wzroku. Jeśli nie mamy założonych soczewek, ameby zwykle bez problemu wypłukują się z oczu.

Kiedy przebywamy nad morzem, oprócz niebezpieczeństwa związanego z zanieczyszczoną wodą musimy mieć na uwadze jeszcze jedną rzecz. Woda morska jest słona, a sól wysusza oko i powierzchnię soczewek. Jeśli nie zdejmiemy szkieł, podczas pływania w morzu możemy odczuć pieczenie i duży dyskomfort. 


Soczewki kontaktowe na basenie

Sytuacja wygląda podobnie, jeśli planujemy wizytę na basenie. Pomimo obecności chloru tutaj również istnieje ryzyko kontaktu z niebezpiecznymi mikroorganizmami, dlatego specjaliści zalecają zdjąć soczewki przed wejściem do wody. Dla osób z dużą wadą wzroku może to być jednak problematyczne i niektóre z nich na własne ryzyko decydują się pływać w soczewkach. W takiej sytuacji należy pamiętać o dwóch ważnych kwestiach. Po pierwsze muszą to być soczewki jednodniowe, które od razu po wyjściu z wody zdejmiemy i wyrzucimy. Po drugie powinniśmy mieć założone okularki pływackie, które ochronią nasze oczy i soczewki przed kontaktem z wodą.


Soczewki pod prysznicem lub w wannie

Soczewki kontaktowe nie tylko nie powinny mieć kontaktu z wodą na basenie, w morzu lub jeziorze, ale również ze zwykłą wodą z kranu. Specjaliści zalecają zatem zdjąć soczewki zanim udamy się pod prysznic lub weźmiemy kąpiel w wannie. Taka woda nie jest sterylna, dlatego moglibyśmy narazić nasze soczewki na osadzanie się drobnoustrojów. Z tego samego powodu nie należy używać wody z kranu do czyszczenia i przechowywania szkieł. Służą do tego specjalne płyny do soczewek, które mają właściwości, pozwalające dokładnie zdezynfekować soczewki oraz usunąć z ich powierzchni wszelkie osady i zanieczyszczenia. 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą