Czym są multifokalne soczewki miesięczne?

Kategoria: soczewki kontaktowe

Kiedy mówimy o soczewkach kontaktowych, pierwsze co przychodzi nam na myśl to soczewki sferyczne i toryczne stosowane do korekcji odpowiednio krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu. Teraz porozmawiajmy o soczewkach multifokalnych, czyli przeznaczonych do korekcji prezbiopii (tzw. starczowzroczności).

Prezbiopia to wada wzroku, w której wzrok nie może skupić się na bliskich przedmiotach. Termin "prezbiopia" pochodzi z połączenia greckich słów πρέσβυς ("starzec") i ὤψ ("oko"), ponieważ prezbiopia jest często zauważana jako pierwsza u osób po 40-45 roku życia. Prezbiopia związana jest ze zmianami fizjologicznymi zachodzącymi z wiekiem w soczewce oka, a konkretnie z utratą jej elastyczności, co powoduje problemy z akomodacją. Czyli gdy sztywnieje, akomodacja maleje, co powoduje problemy z regulacją ostrości widzenia.

Prezbiopia, czyli utrata zdolności do ustawiania ostrości z bliska, jest częstym problemem wśród osób po 40. roku życia. Osoby z prezbiopią stwierdzają, że muszą trzymać materiały do czytania dalej, aby móc je czytać bez okularów. Niektórzy odczuwają również bóle głowy i zmęczenie oczu.

Jeśli doświadczasz objawów prezbiopii i nie zostałeś jeszcze zdiagnozowany, skonsultuj się ze specjalistą. Okulista lub optometrysta będzie mógł zalecić metodę korekcji, która najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku w oparciu o konkretne objawy. Najpopularniejsze są nadal okulary - być może wystarczą tylko okulary do czytania, ale możliwe, że do wyraźnego widzenia niezbędne będą soczewki progresywne. Coraz więcej osób z prezbiopią decyduje się jednak na soczewki kontaktowe.

Soczewki multifokalne, zwane również potocznie od soczewek okularowych soczewkami progresywnymi, przeznaczone są do korekcji prezbiopii. Posiadają one wiele mocy rozmieszczonych na powierzchni soczewki i umożliwiają wyraźne widzenie zarówno w dalekich i bliskich odległościach, jak i w odległościach pośrednich. Soczewki wieloogniskowe eliminują konieczność zmiany soczewek przy przechodzeniu od patrzenia na jeden obiekt do drugiego (np. przy czytaniu książki i patrzeniu na zegar).

Należy pamiętać, że soczewek kontaktowych nie kupuje się na własną rękę. Należy udać się do specjalisty na badanie wzroku. Jeśli nie zostaną stwierdzone żadne przeciwwskazania, okulista lub optometrysta pomoże dobrać soczewki o odpowiednich parametrach. Soczewki multifokalne, oprócz mocy i średnicy, posiadają również parametr ADD - czyli dodatkową moc do bliży (różnica między korekcją do bliży i do dali). Określana jest w dioptriach - niska, średnia lub wysoka, a czasem opisowo jako low (czyli niski dodatek), medium (czyli średni dodatek) lub high (czyli wysoki dodatek).

Producenci soczewek kontaktowych oferują również soczewki multifokalne, które dzielą się na jednodniowe i wielokrotnego użytku. Wykonane są z miękkich materiałów hydrożelowych lub sztywniejszych, ale bardziej oddychających silikonowo-hydrożelowych. Popularne soczewki kontaktowe korygujące prezbiopię to 1-dniowe Acuvue Moist Multifocal, Air Optix Aqua Multifocal, PureVision 2 for Presbyopia, jednodniowe Dailies Total1 Multifocal i Miru 1month Multifocal. Przez naszych klientów szczególnie polecane są także evO2lution montly lenses multifocal ponieważ zapewniają świetne parametry w cenie, na którą każdy może sobie pozwolić.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą