Jakie soczewki kontaktowe dla dalekowidza?

Kategoria: soczewki kontaktowe , zdrowie oczu

Dalekowzroczność (a właściwie nadwzroczność) to często występująca wada wzroku, która wymaga skorygowania. Jeżeli odczuwasz pogorszenie widzenia z bliska np. podczas czytania, to być może zaliczasz się do dalekowidzów.


Co to jest nadwzroczność?

Dalekowzroczność to potocznie używana nazwa nadwzroczności lub inaczej hiperopii. Nie jest to choroba, ale wada refrakcji, która polega na nieprawidłowym załamywaniu się promieni świetlnych, wskutek czego obraz powstaje za siatkówką (w normalnych warunkach powinien on powstawać idealnie na siatkówce). Z tego powodu przedmioty znajdujące się w bliskiej odległości od oczu widzimy nieostro. Nadwzroczność nie musi jednak oznaczać, że z daleka obraz ma idealną ostrość. W przypadku tej wady możemy mieć problemy z widzeniem także z innych odległości.

Co jest przyczyną nadwzroczności? Najczęściej spowodowana jest zbyt krótką gałką oczną lub zbyt słabą mocą układu optycznego, co może mieć np. podłoże genetyczne. Dalekowzroczność przybiera różne stopnie zaawansowania. Pod tym względem dzieli się ją na 3 rodzaje:

  • nadwzroczność niska (poniżej +3,0 D),
  • nadwzroczność średnia (między +3,0 D a +6,0 D),
  • nadwzroczność wysoka (powyżej +6,0 D).


Jak poradzić sobie z nadwzrocznością?

Jeżeli zauważasz objawy nadwzroczności (np. trudności z czytaniem książki, korzystaniem ze smartfona itd.) lub masz jakiekolwiek inne kłopoty ze wzrokiem, najlepiej udaj się na badanie wzroku. Okulista lub optometrysta zdiagnozuje problem i zaleci odpowiednie postępowanie. Dalekowzroczność można skorygować w łatwy i skuteczny sposób. Wybór pada najczęściej na okulary korekcyjne ze szkłami skupiającymi (wypukłymi), a więc grubszymi w centrum i cieńszymi na brzegach. Warto jednak zapytać swojego specjalistę o możliwość korekcji soczewkami kontaktowymi, które uważane są za wygodniejsze rozwiązanie niż okulary.


Soczewki kontaktowe dla dalekowidzów

Dla dalekowidzów, czyli osób zmagających się z nadwzrocznością przeznaczone są soczewki sferyczne. Jest to ten sam rodzaj szkieł kontaktowych, z których korzystają osoby z krótkowzrocznością. Jednak w przeciwieństwie do krótkowidza, dalekowidz musi wybrać “plusy”, czyli soczewki o mocach dodatnich. Przykładowe soczewki na dalekowzroczność dostępne w sprzedaży to:

  • evO2lution monthly lenses - soczewki miesięczne o doskonałej przepuszczalności tlenu w bardzo korzystnej cenie
  • SofLens 59 - popularne soczewki miesięczne z miękkiego hydrożelu o wysokiej zawartości wody
  • Air Optix plus HydraGlyde - soczewki miesięczne z formułą nawilżającą dla lepszego komfortu
  • Acuvue Oasys - soczewki dwutygodniowe z filtrem UV, jedne z najpopularniejszych na świecie
  • Acuvue Oasys 1-Day - soczewki jednodniowe polecane m.in. do pracy przy komputerze
  • evO2lution one day - miękkie, hydrożelowe soczewki jednodniowe o bardzo dobrym uwodnieniu


Nadwzroczność czy prezbiopia?

Warto dodać, że nadwzroczność bywa często mylona z prezbiopią (tzw. starczowzrocznością), która pojawia się zazwyczaj po 40. roku życia. Soczewka oka wraz z wiekiem traci swoją elastyczność i zdolność do dostosowywania ostrości obrazu do danej odległości. Przykładowe objawy to niewyraźne widzenie przy przerzucaniu wzroku z różnych odległości czy konieczność oddalania tekstu od wzroku, aby móc go przeczytać. Prezbiopię koryguje się innym rodzajem szkieł kontaktowych niż nadwzroczność - soczewkami multifokalnymi (wieloogniskowymi, tzw. progresywnymi).

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą