Jakie soczewki kontaktowe dla krótkowidza?

Kategoria: soczewki kontaktowe

Krótkowzroczność (inaczej miopia) jest jedną z najczęstszych wad wzroku. Jeżeli czytanie książki lub gazety z bliskiej odległości nie sprawia Ci większych problemów, ale za to niewyraźnie widzisz numer nadjeżdżającego autobusu, to zapewne jesteś krótkowidzem.

Krótkowzroczność soczewki kontaktowe

Co to jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność to wada refrakcji, która polega na nieprawidłowym załamywaniu się promieni świetlnych, wskutek czego obraz powstaje przed siatkówką (podczas gdy w normalnych warunkach powinien on powstawać idealnie na siatkówce). W wyniku tego oddalone przedmioty widzimy nieostro, natomiast te znajdujące się w bliskiej odległości wyraźnie. Krótkowzroczność najczęściej spowodowana jest zbyt długą gałką oczną, a jej podłoże może być środowiskowe lub genetyczne. W zależności od stopnia zaawansowania możemy wyróżnić 3 rodzaje:

  • krótkowzroczność niska (nieprzekraczająca –3,0 D),
  • krótkowzroczność średnia (między –3,0 D a –6,0 D),
  • krótkowzroczność wysoka (powyżej –6,0 D).

Jak poradzić sobie z krótkowzrocznością?

Jeżeli podejrzewasz, że jesteś krótkowidzem (np. patrząc na przedmioty z daleka pomagasz sobie mrużąc oczy), koniecznie zgłoś się na badanie do okulisty lub optometrysty. Krótkowzroczność podobnie jak dalekowzroczność nie jest chorobą, lecz wadą wzroku. Dlatego nie leczymy jej, lecz korygujemy za pomocą okularów bądź soczewek kontaktowych. Szkła dla krótkowidza to tzw. szkła rozpraszające (inaczej wklęsłe), posiadające moc o ujemnych wartościach.

Soczewki dla krótkowidzów dostępne na rynku

Soczewki kontaktowe zdobywają coraz więcej zwolenników. Osoby zmagające się z krótkowzrocznością nie będą mieć problemu ze znalezieniem dla siebie odpowiednich szkieł. Soczewki sferyczne to podstawowy rodzaj soczewek, dużo tańszy i bardziej dostępny niż np. szkła dla astygmatyków. Dostępne są zarówno w wersji o ujemnej mocy (dla krótkowidzów), jak i dodatniej (dla dalekowidzów). W zależności od preferencji użytkownika można wybierać spośród soczewek jednodniowych oraz tych o dłuższym trybie wymiany. Oto kilka przykładów:

  • evo2lution monthly lenses – innowacyjne soczewki miesięczne wykonane z materiału silikonowo-hydrożelowego, który doskonale nawilża i przepuszcza dużą ilość tlenu. Mają wyjątkowo gładką powierzchnię, co sprawia, że są praktycznie niewyczuwalne.
  • Acuvue Oasys – jedne z najpopularniejszych soczewek na rynku. Dzięki wysokiej tlenoprzepuszczalności i uwodnieniu zapewniają zdrowy wygląd oczu bez uczucia suchości. Należy je wymieniać co 2 tygodnie, jednak można je nosić także w trybie przedłużonym przez 7 dni i nocy bez zdejmowania.
  • 1 Day Acuvue Trueye – soczewki jednodniowe niewymagające pielęgnacji. Idealne dla okazjonalnych użytkowników oraz osób aktywnych. Wyposażone w filtr, który wspomaga ochronę oczu przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB.
  • Air Optix Plus HydraGlyde – soczewki miesięczne firmy Alcon. Wzbogacone o dodatkowy składnik nawilżający, który pozwala na zachowanie świeżości oczu na dłużej. Polecane szczególnie użytkownikom komputerów i osobom pracującym do późnych godzin nocnych.
  • SofLens 59 – wysoko uwodnione hydrożelowe soczewki miesięczne, zapewniające lśniące, nieprzekrwione oczy. Są wyjątkowo cienkie, dzięki czemu nie podrażniają powieki. Ich gładka powierzchnia zapobiega osadzaniu się białek, bakterii czy lipidów.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą