Najczęstsze obawy przed noszeniem soczewek kontaktowych

Kategoria: soczewki kontaktowe , zdrowie oczu

Niektórym osobom towarzyszy strach przed noszeniem soczewek kontaktowych, dlatego często rezygnują z tego sposobu korekcji wzroku i pozostają przy okularach. Większość najczęściej wymienianych obaw to mity, które krążą od lat i wynikają z lęku przed nieznanym. Poniżej opisujemy, czego obawiają się pacjenci.


Czy soczewki są bezpieczne?

Troska o zdrowie oczu jest chyba najczęstszą obawą związaną z noszeniem szkieł kontaktowych. Warto podkreślić, że soczewki to wyrób medyczny, który musi spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa. Noszenie soczewek nie pogłębia wady wzroku, nie wysusza oczu ani też nie wpływa w żaden negatywny sposób na układ wzrokowy. Każdego dnia z tej metody korekcji korzystają miliony ludzi na całym świecie. Warunkiem bezpieczeństwa jest jednak korzystanie ze szkieł dobranych przez okulistę lub optometrystę (nie na własną rękę), kupowanie oryginalnych soczewek w sprawdzonych miejscach oraz przestrzeganie wszystkich zasad związanych z higieną, pielęgnacją, terminem wymiany itd.


Czy soczewki są wygodne?

Wiele osób obawia się, że soczewki kontaktowe będą niewygodne i wpłyną negatywnie na nasz komfort życia. Jest wprost przeciwnie - dobrze dobrane przez specjalistę soczewki są praktycznie niewyczuwalne. Obecnie produkuje się je z miękkich i elastycznych materiałów. Producenci dbają także o to, aby ich soczewki utrzymywały nawilżenie na wysokim poziomie, zapewniając komfort na wiele godzin. Dzięki temu w ciągu dnia praktycznie zapominamy, że mamy założone szkła kontaktowe i możemy cieszyć się swobodą podczas wielu czynności. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy soczewki sprawiają dyskomfort, taki jak np. uczucie piasku pod powiekami. Dzieje się to m.in. wtedy, gdy soczewki zostały źle dobrane, uległy uszkodzeniu, były noszone dłużej niż powinny lub ich pielęgnacja została źle przeprowadzona.


Lęk przed dotykaniem oczu

Są też tacy pacjenci, którzy odczuwają strach przed zakładaniem soczewek, związany z tym, że będą musieli dotknąć swojego oka. Dla wielu jest to bariera psychologiczna, która wydaje się niemożliwa do pokonania. Warto jednak wiedzieć, że przy zakładaniu soczewek palec nie musi dotykać powierzchni oka. Samo zetknięcie soczewki z jego powierzchnią nie jest niczym strasznym, ponieważ przypomina uczucie umieszczenia na oku kropli wody - tak jakbyśmy zaaplikowali sobie krople do oczu. Z czasem każdy użytkownik soczewek się do tego przyzwyczaja i zakładanie staje się o wiele łatwiejsze.


Czy soczewka może przedostać się za oko?

Zaskakująco popularnym mitem jest możliwość “zgubienia” soczewki za okiem. Na szczęście taka obawa jest całkowicie bezzasadna. Wystarczy nieco bliżej przyjrzeć się budowie anatomicznej oka. Przednia część gałki ocznej pokryta jest błoną połączoną z wewnętrzną częścią powieki, co stanowi naturalną barierę ochronną. Nie ma więc możliwości, aby soczewka przemieściła się za oko.


Czy soczewka może przykleić się do oka?

Soczewki kontaktowe nie przykleją się do oczu, jeśli będziemy przestrzegać zasad dotyczących ich zakładania oraz codziennej pielęgnacji. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy mamy problem ze zdjęciem soczewki przed snem i czujemy, że przestała się poruszać. Powodem takich sytuacji są przesuszone oczy. Należy wtedy użyć kropli nawilżających i odczekać kilka minut, aż soczewka znowu zacznie się poruszać i będzie można ją bezpiecznie zdjąć. 


Czy soczewki są tylko dla osób młodych?

Niektórzy uważają, że są za starzy na soczewki, myśląc że to metoda korekcji zarezerwowana wyłącznie dla młodych osób. Sam wiek nie jest jednak w tym przypadku żadnym przeciwwskazaniem. Soczewki kontaktowe mogą nosić też osoby w średnim wieku i starsze, o ile wyrazi na to zgodę specjalista podczas badania wzroku. Pacjenci po 40-45. roku życia mogą jednak potrzebować soczewek multifokalnych, które korygują prezbiopię, pojawiającą się wraz z wiekiem. Tego typu szkła kontaktowe są odpowiednikiem okularów progresywnych i pozwalają na wyraźne widzenie z różnych odległości - bliskich, dalekich i pośrednich. 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą