Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

Soczewki kontaktowe do jazdy samochodem

Kategoria: soczewki kontaktowe

Ze względu na bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego, prowadzenie pojazdów wymaga dobrego wzroku. W przypadku posiadania wady refrakcji, niezbędna jest odpowiednia metoda korekcji. Poniżej wyjaśniamy wszystkie aspekty związane z prowadzeniem samochodu w soczewkach kontaktowych.


Czy można prowadzić samochód w soczewkach?

Czy wszyscy kierowcy mogą nosić soczewki kontaktowe? Wielu osobom wydaje się, że nic nie stoi na przeszkodzie, jednak wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie zawsze brzmi “tak”. Wszystko wyjaśni się, gdy zajrzymy do naszego prawa jazdy, a konkretnie do pola nr 12. Może tam znajdować się adnotacja dotycząca stosowania obowiązkowej korekcji wzroku przez kierowcę. Zapis 01.01 oznacza okulary, a więc w przypadku ich braku podczas kontroli drogowej grozi nam mandat. Nie pomogą tutaj tłumaczenia, że mamy w tej chwili założone soczewki kontaktowe - ta metoda jest bowiem opisana w dokumencie zupełnie innym kodem - 01.02. Jest to dość uciążliwe dla osób, które w zależności od potrzeb stosują te 2 sposoby korekcji zamiennie. Z ich punktu widzenia najwygodniejszy jest zapis 01.06, który daje w tym względzie dowolność, ponieważ oznacza soczewki kontaktowe lub okulary.


Zalety prowadzenia samochodu w soczewkach

Najpopularniejszą metodą korekcji wzroku wśród kierowców nadal są okulary, warto jednak zastanowić się nad noszeniem soczewek kontaktowych (oczywiście jeśli taką możliwość dopuszcza nasze prawo jazdy). Ta druga opcja jest wygodniejsza z kilku względów, które mają znaczenie w wielu codziennych sytuacjach i wpływają również na komfort podczas jazdy samochodem. Dobrze dobrane soczewki są praktycznie niewyczuwalne, nie zaparowują, nie spadają, a także zapewniają dużo szersze pole widzenia niż okulary, które ograniczone są ramką - przydaje się to przy niektórych manewrach lub spoglądaniu na boczne lusterka. Soczewki kontaktowe są także dużo bardziej praktyczne podczas słonecznej pogody, gdy chcemy założyć okulary przeciwsłoneczne, nie rezygnując przy tym z korekcji (nie wszyscy posiadają przecież okulary przeciwsłoneczne z korekcją lub okulary korekcyjne ze specjalną nakładką przeciwsłoneczną).


Jakie soczewki kontaktowe dla kierowców?

Które soczewki kontaktowe będą najlepsze dla kierowcy? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ dobór soczewek jest kwestią indywidualną. Pamiętajmy, że nie możemy tego robić samodzielnie np. na podstawie mocy naszych okularów. Musimy najpierw udać się do okulisty lub optometrysty, który przeprowadzi badanie wzroku pod kątem soczewek kontaktowych, stwierdzi czy nie ma przeciwwskazań do ich noszenia, a w przypadku braku zastrzeżeń dobierze odpowiedni produkt. Z pewnością uda się znaleźć soczewki, które będą spełniały oczekiwania kierowcy, a więc zapewnią nie tylko skuteczną korekcję wzroku, lecz także komfort podczas jazdy. Wybór jest naprawdę duży - dostępne są szkła kontaktowe o różnych właściwościach i w różnych wariantach jeśli chodzi o częstotliwość wymiany (jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne itd.). Warto dodać, że ciągle powstają nowe soczewki albo ulepszone wersje znanych już wcześniej produktów. Takim przykładem są nowe światłoczułe soczewki Acuvue Oasys with Transitions, które zaprojektowano m.in. z myślą o kierowcach. W przypadku dużego natężenia światła soczewki te się zaciemniają, dzięki czemu w dzień nie razi nas słońce, a podczas nocnej jazdy samochodem nie oślepiają nas reflektory innych aut. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą soczewek kontaktowych w naszym sklepie.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych