Soczewki kontaktowe do szkoły

Kategoria: soczewki kontaktowe

Wady wzroku dotykają coraz większej grupy dzieci w wieku szkolnym. Najczęstsza metoda korekcji to okulary, jednak w niektórych czynnościach mogą one przeszkadzać. Czy w takiej sytuacji soczewki kontaktowe będą dobrym pomysłem?


Soczewki kontaktowe dla nastolatków

Od jakiego wieku można nosić soczewki kontaktowe? Na to pytanie specjaliści niestety nie udzielają jednoznacznych odpowiedzi. Z pewnością mitem jest, że soczewki kontaktowe to metoda korekcji zarezerwowana wyłącznie dla dorosłych. Zgodę na noszenie soczewek przez niepełnoletnich muszą jednak wydać 2 osoby: okulista i rodzic. Zadaniem pierwszego z nich jest przeprowadzenie badania wzroku i stwierdzenie, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do noszenia soczewek. Jeśli specjalista da zielone światło, to ostateczna decyzja należy do opiekuna. Noszenie soczewek wiążę się bowiem z wieloma zasadami dotyczącymi higieny, które wpływają na bezpieczeństwo narządu wzroku. Dlatego właśnie należy poważnie zastanowić się, czy nasze dziecko jest na tyle dojrzałe, że będzie tych zasad przestrzegać. 

W przypadku mniejszych dzieci może to być problem, jednak większość nastolatków z pewnością poradzi sobie z prawidłowym zakładaniem i zdejmowaniem soczewek oraz będzie pamiętać o ich obowiązkowym, codziennym czyszczeniu (oczywiście jeśli nie są to soczewki jednodniowe). Wcześniej jednak dziecko należy zapoznać z wszelkimi zasadami dotyczącymi bezpiecznego użytkowania soczewek. Najlepiej, aby na samym początku czynności te przebiegały z pomocą osoby dorosłej. Z czasem młody użytkownik soczewek na pewno dojdzie do wprawy i będzie robił to samodzielnie.


Soczewki kontaktowe dla ucznia - czy warto?

Prawidłowe widzenie jest szczególnie ważne u dzieci w wieku szkolnym. Właśnie wtedy najszybciej się rozwijają i nabywają nowe umiejętności. Wada wzroku może w tym mocno przeszkadzać, powodując trudności ze skupieniem się na nauce, a także dodatkowe objawy, takie jak bóle głowy. Dlatego właśnie u dziecka należy regularnie kontrolować wzrok i w razie potrzeby zastosować odpowiednią metodę korekcji. Wybór najczęściej pada na okulary, ponieważ rodzice nie zawsze są świadomi, że dzieci również mogą nosić soczewki kontaktowe. Tymczasem to drugie rozwiązanie ma wiele zalet, szczególnie w szkole.

Wielu uczniów ma problem z odczytaniem tego, co jest na tablicy, szczególnie gdy siedzi w dalszych ławkach. Niektórzy wstydzą się przed kolegami i koleżankami swojej wady wzroku, dlatego niechętnie zakładają okulary. Soczewki kontaktowe są za to niewidoczne, a więc nikt z rówieśników nie musi wiedzieć o problemach ze wzrokiem. Oprócz tego w przeciwieństwie do okularów soczewki nie są tak podatne na uszkodzenia. Jest to bardzo ważna zaleta, ponieważ dzieci podczas zabawy często niszczą lub gubią okulary, co wiąże się z dużymi kosztami naprawy lub zakupu nowej pary. Rozpatrując wszystkie “za i przeciw” należy jeszcze pomyśleć o lekcjach wychowania fizycznego. Uczniowie dla bezpieczeństwa zdejmują wtedy okulary, co oczywiście oznacza gorsze widzenie. Natomiast szkła kontaktowe nie wymagają zdejmowania podczas ćwiczeń, a do tego zapewniają swobodę i szerokie pole widzenia. Można w nich zatem bezpieczne biegać, skakać i uczestniczyć w grach zespołowych. Wyjątkiem są zajęcia na basenie, ponieważ specjaliści odradzają soczewki do sportów wodnych.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą