Soczewki kontaktowe filtrujące światło - jak działają?

Kategoria: soczewki kontaktowe

Soczewka kontaktowa, która nieustannie reguluje dopływ światła do oka - brzmi to jak technologia przyszłości, ale taki produkt już jest dostępny na polskim rynku. Wyjaśniamy, jak działają soczewki światłoczułe.


Światłoczułe soczewki kontaktowe

Amerykański koncern farmaceutyczno-kosmetyczny Johnson & Johnson wprowadził na rynek pierwsze soczewki kontaktowe, które oprócz swojej podstawowej funkcji (czyli korekcji wzroku) filtrują światło. Produkt nosi nazwę Acuvue Oasys with Transitions i należy do kategorii soczewek dwutygodniowych, a więc przeznaczonych do noszenia w trybie dziennym maksymalnie przez 14 dni. Szkła dostępne są zarówno w mocach minusowych (dla krótkowidzów), jak i plusowych (dla dalekowidzów).

Na tle innych produktów soczewki Acuvue Oasys with Transitions wyróżnia przede wszystkim innowacyjna technologia Light Intelligent Technology™. Dzięki niej soczewki dostosowują się do aktualnie panującego natężenia światła poprzez zmianę zabarwienia. Produkt został doceniony przez amerykański magazyn "Time", który uznał je za jedną z największych innowacji 2018 roku.


W jaki sposób soczewki filtrują światło?

Technologia zastosowana w światłoczułych soczewkach kontaktowych Acuvue Oasys with Transitions oparta jest na cząsteczkach fotochromowych, które działają bez przerwy - nieważne czy jesteśmy na zewnątrz czy w pomieszczeniu. To właśnie dzięki nim nasze oczy łatwiej dostosowują się do zmiennych warunków oświetlenia. Odpowiednie natężenie światła (np. promieni UV lub światła niebieskiego HEV), powoduje zmiany w ich strukturze, umożliwiające absorbowanie światła widzialnego. Wtedy właśnie soczewka staje się ciemniejsza, ograniczając ilość światła, która wpada do oka (nie ma to żadnego wpływu na pogorszenie widoczności). Natomiast gdy światło przestaje oddziaływać na soczewkę, cząsteczki fotochromowe powracają do stanu pierwotnego, przez co soczewka robi się znowu przezroczysta. Zarówno przyciemnianie, jak i rozjaśnianie odbywa się szybko, ale nie gwałtownie - cały proces przebiega bardzo płynnie, co jest ważne dla komfortu widzenia.


Soczewek światłoczułe Acuvue - zalety

Soczewki światłoczułe Acuvue Oasys with Transitions to rozwiązanie mające wiele zalet. Dzięki nieustannemu procesowi filtrowania światła nie razi nas słońce i nie musimy się przed nim zasłaniać. Soczewki te znajdują zastosowanie także po zmroku, ponieważ redukują odblaski i efekt halo. Dzięki nim, kiedy jedziemy samochodem, nie oślepiają nas reflektory jadących z naprzeciwka pojazdów. Wpływa to nie tylko na nasz komfort, lecz także bezpieczeństwo.

Soczewki Acuvue Oasys with Transitions zawierają filtry UV klasy 1, a zatem blokują aż 99% promieniowania UVA i 100% promieni UVB (soczewki nie zakrywają jednak całej powierzchni oka, dlatego warto też nosić też okulary przeciwsłoneczne). Filtrują również światło niebieskie emitowane przez ekrany, dlatego polecane są użytkownikom komputerów, smartfonów i innych urządzeń cyfrowych. Oprócz tego soczewki te są po prostu komfortowe w codziennym użytkowaniu za sprawą materiału silikonowo-hydrożelowego Senofilcon A o zawartości wody 38% i przepuszczalności tlenu na poziomie 121 Dk/t.

Zachęcamy do zakupu światłoczułych soczewek kontaktowych Acuvue Oasys with Transitions w niskiej cenie w sklepie soczewki365.pl.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą