Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

Soczewki kontaktowe - jak wygląda badanie wzroku?

Kategoria: soczewki kontaktowe

Decyzja o noszeniu soczewek kontaktowych powinna być poprzedzona wizytą u okulisty lub optometrysty. Wyjaśniamy, jak wygląda badanie wzroku pod kątem tej metody korekcji.


Kto dobiera soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe to produkt medyczny, który dla każdego pacjenta powinien być dobrany indywidualnie przez okulistę lub optometrystę po przeprowadzonym badaniu wzroku. Dobranie soczewek o odpowiednich parametrach (mocy, krzywizny, średnicy itd.) jest bardzo istotne, ponieważ muszą one dokładnie korygować naszą wadę refrakcji, idealnie pasować do kształtu gałki ocznej, a do tego odpowiadać prowadzonemu przez nas stylowi życia. Tylko wtedy będą dobrze spełniały swoje zadanie, nie wywołując uczucia dyskomfortu podczas użytkowania. 


Na czym polega dobór soczewek?

Badanie pod kątem soczewek kontaktowych przebiega nieco inaczej niż standardowe badanie wzroku. Zaczyna się ono od wywiadu z pacjentem. Specjalista zadaje pytania na temat stanu naszego wzroku oraz ewentualnych dolegliwości i chorób. Pytania mogą dotyczyć też naszego trybu życia i okoliczności, w których zamierzamy nosić soczewki kontaktowe. Po rozmowie przychodzi czas na badanie wzroku. Za pomocą różnych przyrządów sprawdzana jest jego ostrość. Następnie badane są oczy - specjalista ocenia ich osadzenie, ustawienie i ruchomość gałek. Sprawdzany jest też przedni odcinek oczu - rogówka, soczewka, komora przednia i tęczówka, a niekiedy również dno oka.

Jeśli specjalista nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań, a wada wzroku nie jest skomplikowana, przechodzi on do czynności przymierzania soczewek (jeśli mamy astygmatyzm lub prezbiopię, możliwe że konieczne będzie sprowadzenie odpowiednich szkieł, a przymierzanie odbędzie się w innym terminie). Po zaaplikowaniu pierwszej pary soczewek sprawdza się nie tylko ostrość widzenia, lecz także ich dopasowanie do gałki ocznej oraz ruchomość (za pomocą lampy szczelinowej). Kiedy specjalista dobierze już właściwe szkła, najczęściej przekazuje je nam jako soczewki próbne. Przy okazji powinien poinstruować nas, jak zakładać i zdejmować soczewki oraz jak właściwie je pielęgnować. 


Testowanie soczewek

Wyjście z gabinetu z soczewkami próbnymi nie oznacza jeszcze końca całego procesu doboru szkieł kontaktowych. Pacjent przez kilka dni musi je przetestować w warunkach domowych. Prawidłowo dobrane soczewki nie powinny powodować żadnych problemów. Może się jednak zdarzyć, że przez jakiś czas od założenia szkieł będziemy widzieć nieostro. Jest to całkowicie naturalne zjawisko, gdy oczy nie są przyzwyczajone do soczewek. Adaptacja może chwilę potrwać, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Jeśli jednak ten stan nie minie lub pojawi się uczucie dyskomfortu, to możliwe, że soczewki zostały źle dobrane. Właśnie z tego powodu konieczna jest wizyta kontrolna u specjalisty, który w razie potrzeby zmieni soczewki. Jeśli jednak nie będziemy mieli żadnych uwag, a kontrola wypadnie pomyślnie, okulista lub optometrysta przepisze nam konkretne soczewki lub wskaże ich parametry.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych