Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

Soczewki kontaktowe zimą - co warto wiedzieć?

Kategoria: soczewki kontaktowe

Noszenie soczewek kontaktowych ma wiele zalet, o czym szczególnie przekonujemy się w okresie zimowym. Pamiętajmy jednak, że ta pora roku stanowi też wyzwanie dla naszych oczu, dlatego należy właściwie o nie zadbać. 


Czy można nosić soczewki na mrozie?

Niektórzy zastanawiają się, czy soczewki kontaktowe przy ujemnych temperaturach mogą zamarznąć. Prawdą jest, że soczewki w znacznej części składają się z wody - niektóre zawierają jej nawet ponad 50%. Jednak nie ma takiej możliwości, aby podczas noszenia zamarzły - chroni je przed tym naturalne ciepło gałki ocznej. Nie musimy się zatem obawiać o soczewki ani o bezpieczeństwo naszych oczu, nawet gdy temperatura na zewnątrz spada dużo poniżej zera. Należy jednak pamiętać, aby przechowując lub przenosząc soczewki podczas mrozu, odpowiednio zabezpieczyć pudełeczko. W sytuacji, gdy szkła nie są ogrzewane przez nasze oczy, mogą łatwo ulec zniszczeniu.


Zalety noszenia soczewek zimą

Soczewki kontaktowe w porównaniu z okularami są bardzo wygodną metodą korekcji wzroku, ponieważ zapewniają większą swobodę ruchów i gwarantują szersze pole widzenia. O innych zaletach można się przekonać szczególnie zimą, kiedy noszenie okularów wiąże się z dodatkowymi niedogodnościami. Prawdziwą zmorą okularników w tym okresie jest parowanie szkieł, gdy z zimnego dworu przechodzimy do ciepłego miejsca np. do domu, sklepu bądź nagrzanego samochodu. W takich sytuacjach za każdym razem musimy zdjąć i przetrzeć nasze okulary, co bywa bardzo irytujące. 

Okulary korekcyjne są uciążliwe również wtedy, gdy przebywamy na zewnątrz podczas opadów śniegu. Płatki śniegu osadzają się na szkłach (często się przy tym roztapiając) i w ten sposób zasłaniają nam widok. Soczewki kontaktowe nie sprawiają takich problemów - nie zaparowują przy niskich temperaturach i nie osadza się na nich śnieg

Soczewki kontaktowe znakomicie sprawdzą się także podczas uprawiania niektórych sportów zimowych, takich jak jazda na nartach czy desce snowboardowej. Dyscypliny te wymagają założenia specjalnych gogli ochronnych. Raczej trudno sobie wyobrazić, aby pod goglami mieć jeszcze okulary korekcyjne, dlatego okularnicy rezygnują na ten czas z korekcji wzroku. Za to soczewki kontaktowe w niczym nie przeszkadzają i są całkowicie bezpieczne podczas białego szaleństwa.


O czym jeszcze pamiętać zimą?

ZIma jest wymagającą porą roku dla naszego organizmu, co dotyczy również narządu wzroku. Podczas mrozów wilgotność powietrza spada, przez co staje się bardziej “ostre” i nieprzyjemne dla naszych oczu (szczególnie jeśli nosimy soczewki kontaktowe). Powietrze zimą jest suche także w pomieszczeniach za sprawą ogrzewania. Dlatego warto zadbać o odpowiednie nawilżenie i używać kropli do oczu, które zmniejszą uczucie dyskomfortu i suchości. Najlepiej sięgać po krople z hialuronianem sodu, naturalnie występującym we łzach. Z kolei do czyszczenia soczewek używajmy płynów o dobrych właściwościach nawilżających. 

Zimą nie możemy zapominać także o ochronie przed słońcem, ponieważ promienie UV emitowane są o każdej porze roku, nie tylko latem. W słoneczne dni należy nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem. Filtr zawierają też niektóre soczewki kontaktowe, co można potraktować jako dodatkową metodę ochrony, stosowaną oprócz okularów przeciwsłonecznych.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych