Z czego zrobione są soczewki kontaktowe?

Kategoria: soczewki kontaktowe

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu soczewki kontaktowe były nowinką technologiczną, niedostępną dla wielu osób zmagających się z wadami wzroku. Dziś są czymś bardzo powszechnym - miliony ludzi na całym świecie nie wyobraża sobie życia bez soczewek. Pomagają im widzieć wyraźnie, a do tego zapewniają komfort i swobodę, czego nie zawsze można powiedzieć o okularach. Z czego kiedyś wykonywane były soczewki, a z czego produkowane są dziś?


Czym są soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe to coraz powszechniejsza metoda korekcji wzroku. Są to cienkie korekcyjne soczewki, które umieszcza się bezpośrednio na rogówce w celu skorygowania wady wzroku. Sięgają po nie nie tylko osoby z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością, lecz także z astygmatyzmem i prezbiopią. Są wygodne i niewidoczne, w ciągu dnia pozwalają wręcz zapomnieć o posiadanej wadzie wzroku. Soczewki przestały już być postrzegane jako dziwny wynalazek nowoczesności, do którego należy podchodzić z rezerwą. Dziś podobnie jak okulary stały się dla wielu przedmiotem codziennego użytku, bez którego trudno normalnie funkcjonować. Z drugiej strony ta powszechność szkieł kontaktowych sprawia, że zapewne niewiele osób zastanawia się, z czego są produkowane. Aby się tego dowiedzieć, warto najpierw cofnąć się kilka dekad wstecz, aby przekonać się, jak ewoluowały na przestrzeni lat.


Dawne szkła kontaktowe

Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale prototypy soczewek kontaktowych tworzyli już kilka wieków temu Leonardo da Vinci i Kartezjusz. Natomiast w XIX wieku w Niemczech za sprawą Friedricha Antona Mullera powstały pierwsze soczewki ze szkła. Stąd też do dzisiaj soczewki nazywa się szkłami kontaktowymi, mimo że nie są już produkowane z tego materiału. Soczewki ze szkła były ciężkie i niewygodne w noszeniu, dlatego pracowano nad wykorzystaniem do tego innego materiału. W pierwszej połowie XX wieku amerykański okulista Willliam Feinbloom stworzył plastikową soczewkę, natomiast rok później jego współpracownik Istvan Gyorffy opisał zastosowanie polimetakrylanu (PMMA) do produkcji soczewek.


Twarde soczewki kontaktowe

Za datę narodzin nowoczesnych soczewek twardych uznaje się 1947 r., kiedy to opracowano soczewkę, która zakrywała jedynie rogówkę, a nie całą gałkę oczną. Była wygodniejsza od poprzednich, natomiast problemem była jej sztywność i brak przepuszczalności tlenu. Dlatego w 1975 r. wynaleziono soczewki gazoprzepuszczalne (RGP), które zapewniały znacznie wyższy komfort. Do ich produkcji zastosowano materiał o nazwie Boston, później wykorzystywano również Menicon i Polycon.


Miękkie soczewki kontaktowe

Druga połowa XX wieku to także czas rozwoju soczewek miękkich. Początkowo produkowano je z żelu HEMA (hydroksyetylometakrylan). Charakteryzowały się elastycznością i dobrym dopasowywaniem się do rogówki. Niestety miały też pewne wady - szybko wysychały i były podatne na działanie bakterii. Na początku lat 70. firma Bausch&Lomb wprowadziła na rynek soczewki hydrożelowe, które wykazywały się zwiększoną odpornością na wysychanie. Tego typu szkła kontaktowe do dziś cieszą się dużą popularnością - są miękkie, delikatne i dobrze uwodnione. Kolejnym przełomem stało się wynalezienie soczewek z materiału silikonowo-hydrożelowego. Dodatek silikonu sprawiał, że były nieco sztywniejsze, ale znacznie lepiej przepuszczały tlen. Do sprzedaży zostały wprowadzone na początku lat 90. przez firmy Bausch&Lomb oraz Ciba Vision.

Miękkie soczewki kontaktowe to najpopularniejszy rodzaj szkieł kontaktowych. Obecnie mamy kilka rodzajów - m.in. jednodniowe, miesięczne czy dwutygodniowe. Dziś dalej produkuje się je z materiału hydrożelowego bądź silikonowo-hydrożelowego. Oczywiście są one unowocześnione w porównaniu ze swoimi pierwowzorami - producenci soczewek cały czas ulepszają swoje produkty, aby ich właściwości spełniały oczekiwania użytkowników, zapewniając im coraz lepszy komfort użytkowania.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą