Czego nie robić w soczewkach kontaktowych?

Kategoria: soczewki kontaktowe

Niewielkie i lekkie soczewki kontaktowe są wygodną alternatywą dla okularów. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub z jakiegoś powodu nie mogą stosować okularów korekcyjnych (np. w trakcie aktywności fizycznej). Czy jednak zawsze i wszędzie można je stosować? Otóż nie. Pomimo tego, że w większości przypadków o soczewkach możesz zapomnieć, są sytuacje, w których dla własnego bezpieczeństwa warto je zdjąć.

Z tego artykułu dowiesz się czego i dlaczego w trakcie noszenia szkieł kontaktowych należy się wystrzegać.

Nosząc soczewki, unikaj tego jak ognia

Warto skorzystać z poniższych zaleceń. W przeciwnym wypadku może dojść do niebezpiecznych infekcji lub nawet uszkodzenia wzroku.

Dotykanie soczewek brudnymi rękoma

Jest to największe zagrożenie dla oczu. Na rękach zawsze znajduje się mnóstwo drobnoustrojów, które poprzez kontakt z łatwością mogą przedostać się do oka, wywołując podrażnienia i stany zapalne. Nawet jeśli dłonie były umyte chwilę wcześniej, przed dotknięciem szkieł kontaktowych, należy zrobić to ponownie.

Używanie soczewek w trakcie infekcji oka

Jeśli tylko pojawią się pierwsze symptomy podrażnienia oka, soczewki muszą zostać zdjęte a problem skonsultowany ze specjalistą. Z tego powodu nawet najwięksi zwolennicy soczewek powinni mieć do dyspozycji "awaryjne" okulary, które będą wybawieniem w tej sytuacji.

Noszenie soczewek po upływie terminu ważności

Producent, deklarując termin ważności oraz maksymalny czas użytkowania soczewek, bierze odpowiedzialność za to, że w tym czasie nic niepokojącego nie powinno się stać. Przekroczenie tego okresu o dzień, dwa lub więcej, może wywołać trudne do przewidzenia konsekwencje.

Mycie soczewek w zwykłej wodzie z kranu

Do dbania o higienę soczewek należy wykorzystywać wyłącznie dedykowane płyny. Woda nie zdezynfekuje soczewki ani nie zapewni jej odpowiedniego nawilżenia. Co gorsza, może przenieść na powierzchnię soczewki bakterie, które z pewnością nie powinny się tam znaleźć. Po kontakcie z wodą soczewki trzeba wyrzucić.

Branie prysznica lub kąpiel w soczewkach

Biorąc pod uwagę to, o czym mówiliśmy wcześniej, czyli kiepską współpracę soczewek z wodą, warto przed kąpielą pod prysznicem, w wannie lub pływaniem w basenie czy morzu zdjąć soczewki kontaktowe. Dodatkowym zagrożeniem może być tu słona woda, która negatywnie wpływa na kondycję szkieł.

Spanie w soczewkach

Jedynym rodzajem soczewek, w których można spać, są specjalne soczewki opatrunkowe. O ile oczywiście lekarz nie zalecił inaczej. W każdej innej sytuacji soczewki powinny być zdjęte, zanim zaśniesz.

Zapominanie o konieczności codziennego mycia pojemnika

O ile wielu użytkowników soczewek pamięta o ich codziennej pielęgnacji, o tyle w przypadku dbania o pojemnik do przechowywania, sprawa wygląda gorzej. Zaznaczmy od razu, że nie chodzi tylko o dolewanie świeżego płynu. Pojemnik musi być regularnie czyszczony i dezynfekowany. W przeciwnym razie nowy płyn zostanie natychmiast zanieczyszczony przez biofilm osiadający na ściankach. Jeśli jednak dbasz o swój pojemnik, nie zapomnij o jego regularnej wymianie.

Wkładanie szkieł kontaktowych do ust

Wśród niektórych użytkowników panuje błędne przekonanie, że gdy coś stanie się z soczewką (np. spadnie na ziemię i się pobrudzi), ratunkiem będzie umieszczenie jej w ustach. Nic podobnego! Taką soczewkę trzeba oczyścić, używają specjalnego płynu lub wyrzucić. W ślinie znajduje się wiele niebezpiecznych drobnoustrojów, których dla własnego dobra lepiej nie przenosić do oka.

Pozostawianie pojemnika po umyciu mokrego

Pojemnik służy do tego, by bezpiecznie przechowywać w nim soczewki. Aby tak było, w środku musi być sucho. Inaczej będą panować tam sprzyjające warunki do namnażania się bakterii. Płyn do czyszczenia powinien znajdować się w pojemniku tylko wtedy, gdy soczewki są w środku. Po każdorazowym umyciu należy go więc dokładnie osuszyć.

Używanie starego płynu do soczewek

Absolutnie nie wolno traktować płynu do czyszczenia soczewek kontaktowych jako preparatu, który będzie użytkowany do momentu, aż sam się skończy. Żeby nie doszło do wystąpienia poważnych konsekwencji dla zdrowia oczu, wielofunkcyjny płyn musi być regularnie wymieniany.

Chwytanie soczewek paznokciami

Jest to zgubny zwyczaj, który może doprowadzić do zarysowania powierzchni soczewki lub spowodować oderwanie jej części. Wyciągając soczewkę kontaktową z pojemnika, używaj wyłącznie opuszek palców lub specjalnej pęsety. Uszkodzenie soczewki eliminuje ją z dalszego użytkowania.

Czego nie robić w soczewkach? – Podsumowanie

Powyższe przykłady to tylko niektóre ograniczenia. Aby zatroszczyć się o zdrowie swoich oczu, postępuj zgodnie z instrukcją użytkowania soczewek oraz zaleceniami lekarza. Oczy są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia, a wyznacznikiem sposobu postępowania zawsze powinien być zdrowy rozsądek.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą