Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

Czy można naprzemiennie nosić soczewki kontaktowe i okulary?

Kategoria: soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe czy okulary? To bardzo częsty dylemat osób, które zmagają się z wadą wzroku. Co ciekawe, niektórzy decydują się korzystanie w obu tych metod korekcji na zmianę. Czy naprzemienne soczewek i okularów to dobry pomysł? Komu polecane jest takie rozwiązanie? Wyjaśniamy.

Okulary czy soczewki?

Osoby, u których wykryto wadę wzroku, często mają problem z podjęciem decyzji na temat metody korekcji. Okulary nie są już tak oczywistym wyborem - według badań coraz więcej osób sięga po soczewki kontaktowe. Warto pamiętać, że każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, o których nie raz już pisaliśmy na naszym blogu. To, które wybierzemy, zależy przede wszystkim od kondycji naszych oczu, ponieważ nie wszyscy mogą nosić soczewki. Jeśli jednak okulista lub optometrysta nie stwierdził przeciwwskazań, decyzja należy do nas i powinna być podyktowana naszymi preferencjami, wymaganiami, trybem życia itp. 

Czy można nosić na zmianę okulary i soczewki?

Czy zawsze trzeba wybierać tylko jedną z metod korekcji i się jej trzymać? Niekoniecznie. Nie brakuje bowiem osób będących zarówno użytkownikami szkieł kontaktowych, jak i okularów. Niektórzy obawiają się, że korzystanie na zmianę z tych dwóch rozwiązań może spowodować pogorszenie wzroku. Czy to prawda? Specjaliści uspokajają, że nie ma takiej możliwości, a więc na szczęście jest to tylko mit. 

Co więcej, zalecane jest, aby użytkownicy soczewek na wszelki wypadek posiadali jedną parę okularów. Zdarzają się bowiem w życiu takie sytuacje, kiedy korzystanie z soczewek nie jest możliwe np. zapalenie spojówek lub po prostu niespodziewane wyczerpanie się zapasu szkieł. Warto mieć zatem okulary, aby na wypadek takich zdarzeń losowych zapewnić sobie wyraźne widzenie - szczególnie, gdy zmagamy się z dużą wadą wzroku. 

Co daje naprzemienne noszenie okularów i soczewek?

Jaki jest sens z używania soczewek i okularów na zmianę? Powody, dla których pacjenci decydują się na takie rozwiązanie mogą być różne. Niektórzy zwolennicy szkieł kontaktowych mogą mieć np. problem z suchością lub nadwrażliwością oczu i codzienne noszenie soczewek mogłoby być zbyt obciążające dla ich narządu wzroku. Dlatego w przypadku wystąpienia uczucia podrażnienia lub przemęczenia oczu, robią sobie przerwę od soczewek i zastępują je na jakiś czas okularami. Podobna praktyka wskazana jest w trakcie sezonowych alergii. 

Są też osoby, które na co dzień wolą nosić okulary, ponieważ dobrze się w nich czują, traktując je np. jako element swojego looku. Jednak w niektórych sytuacjach, takich jak aktywność fizyczna, okulary po prostu im przeszkadzają. Dlatego aby zapewnić sobie komfort podczas treningu i jednocześnie nie tracić możliwości wyraźnego widzenia, zakładają na ten czas soczewki kontaktowe, które ze względu na swoją niewyczuwalność podczas noszenia są wprost idealne dla miłośników sportu.

Jakie soczewki do noszenia okazjonalnego?

Jeśli nie zamierzamy nosić szkieł kontaktowych codziennie, lecz okazjonalnie np. na zmianę z okularami, optymalnym wyborem będą soczewki jednodniowe. Świetnie sprawdzą się nowoczesne i komfortowe soczewki z materiału silikonowo-hydrożelowego, takie jak chociażby evO2lution one day premium czy Acuvue Oasys 1-Day. Z kolei osoby z wrażliwymi oczami mogą sięgnąć po wysoko uwodnione soczewki hydrożelowe np. Dailies AquaComfort Plus czy Biotrue ONEday. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą szkieł kontaktowych polecanych do noszenia okazjonalnego.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych