Czy można samemu kupić soczewki bez konsultacji z lekarzem okulistą?

Kategoria: soczewki kontaktowe

Szacuje się, że na całym świecie ponad 40% ludzi wymaga optycznej korekcji wzroku. Od dziesięcioleci prym w tej dziedzinie wiodły okulary. Ten trend powoli się jednak odwraca, soczewki kontaktowe zyskują bowiem coraz większe grono zwolenników. Nie ograniczają pola widzenia ani nie zniekształcają obrazu. Można w nich uprawiać sport bez ryzyka ich uszkodzenia.

Czy atrakcyjne cechy szkieł kontaktowych sprawiają, że można je stosować na własną rękę? Okazuje się, że nie, a dlaczego? O tym mowa w dalszej części tekstu.

Czy można samemu kupić soczewki bez konsultacji z lekarzem okulistą?

Soczewki kontaktowe zawsze po wizycie u specjalisty

Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, jednak do ich kupienia nie jest potrzebna recepta. To sprawia, że wiele osób znając swoją wadę wzroku, decyduje się na samodzielny zakup szkieł. Takie postępowanie nie ma uzasadnienia. To, że nosisz okulary przepisane przez okulistę i znasz swoją wadę, nie sprawi, że będziesz w stanie właściwie dobrać soczewki, które prócz mocy, mają dodatkowe parametry (m.in. średnica, promień krzywizny). Samo dopasowanie parametrów poszczególnych szkieł to jedno.

Kolejną kwestią jest fakt, że niektóre osoby nie mogą nosić szkieł kontaktowych. Przyczyną tego stanu rzeczy może być np. alergia lub zespół suchego oka. Noszenie soczewek w takiej sytuacji może prowadzić do groźnych powikłań. Wszelkie przeciwwskazania musi wykluczyć lekarz okulista lub profesjonalny optometrysta.

Jak wygląda badanie wzroku pod kątem soczewek kontaktowych?

Soczewki przepisać może wyłącznie lekarz okulista lub optometrysta, od którego dostaniesz receptę. Pamiętaj, że ma ona charakter czysto informacyjny, jak już bowiem wspomnieliśmy, do zakupu szkieł recepta nie jest potrzebna.

Specjalista dobiera soczewki na podstawie przeprowadzonego wcześniej badania wzroku – właśnie pod kątem noszenia szkieł kontaktowych. Różni się ono nieco od standardowego badania, jakie odbywa się w przypadku okularów.

  1. Wywiad – na początku specjalista zbiera informacje na temat ewentualnych dolegliwości i ogólnego stanu oczu.
  2. Badanie ostrości widzenia – obowiązkowym badaniem jest sprawdzenie zdolności oka do utrzymywania ostrości (bliż i dal).
  3. Badanie za pomocą lampy szczelinowej – lekarz lub optometrysta sprawdza ustawienie i ruchomość gałek ocznych oraz ich osadzenie. Badany jest też przedni odcinek i dno oka.
  4. Pomiary – mierzone są parametry, takie jak: wada wzroku, krzywizna rogówki, refrakcja oka (załamywanie promieni świetlnych) oraz stopień wydzielania łez.
  5. Przymierzanie soczewek – jeżeli nie wykryto żadnych przeciwwskazań, specjalista przechodzi do przymierzania szkieł. Po aplikacji każdej pary sprawdzana jest ostrość widzenia i dopasowanie soczewek. Wykorzystuje się do tego również lampę szczelinową.
  6. Instrukcja dla pacjenta – kiedy szkła zostaną dobrane, specjalista instruuje pacjenta, jak zakładać i zdejmować soczewki.
  7. Soczewki próbne – z reguły pacjent otrzymuje próbne szkła do testowania przez kilka/kilkanaście dni. Jeśli okaże się, że soczewki zostały właściwie dopasowane, po tym czasie lekarz lub optometrysta przepisuje szkła właściwe.

Widać więc wyraźnie, że cały proces doboru odpowiednich szkieł kontaktowych jest bardzo złożony. W takim wypadku samodzielne kupno soczewek z pominięciem wizyty u specjalisty jest co najmniej lekkomyślne, jeśli nie nieodpowiedzialne.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Okulista lub optometrysta proponując konkretne soczewki, uwzględni zarówno wadę wzroku, jak i styl życia badanej osoby. Na rynku są dostępne m.in. soczewki jednodniowe (jednorazowe) oraz miesięczne (do użytkowania przez około 30 dni). Właściwy dobór szkieł do indywidualnych potrzeb pacjenta zagwarantuje komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

Ze względu na konstrukcję, szkła kontaktowe można podzielić na:

  • soczewki sferyczne – wklęsłe stosuje się przy krótkowzroczności, wypukłe korygują dalekowzroczność;
  • soczewki toryczne – przeznaczone dla osób borykających się z astygmatyzmem;
  • soczewki progresywne (multifokalne) – korygują starczowzroczność, czyli pogorszenie się widzenia związane z wiekiem.

Czy można samemu kupować soczewki? – Podsumowanie

Każde oko jest zbudowane w trochę inny sposób, a na rynku dostępnych jest wiele, różniących się rozwiązań. To sprawia, że konsultacja medyczna jest wręcz niezbędna. Zakup i używanie niewłaściwych lub przypadkowych soczewek może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Jeśli zależy Ci na dobrej kondycji narządu wzroku, nie bagatelizuj znaczenia wizyty u specjalisty.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą