Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

Czy soczewki kontaktowe są wygodne?

Kategoria: soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe to dziś bardzo popularna alternatywna metoda korekcji wzroku dla okularów. Zwykle jednak mówi się o niej w kontekście drugiego wyboru, pozostawiając na pierwszym miejscu okulary. Wynika to głównie z faktu, iż okulary są nieco łatwiejsze w stosowaniu. Ponadto w większości przypadków specjaliści zalecają swoim pacjentom, aby ci stosując kontakty, robili sobie od nich np. dzień lub dwa przerwy. Istnieją także przeciwwskazania do noszenia szkieł kontaktowych:

 • jednooczność,

 • zespół suchego oka,

 • infekcja oczu,

 • zapalenie przedniej komory oka,

 • niedoczulica rogówki,

 • skrzydlik,

 • uszkodzenia rogówki.

Co więcej, jeśli pacjent ma problemy hormonalne, jest alergikiem lub cukrzykiem, także mogą wystąpić pewne dolegliwości podczas noszenia soczewek. Najwięcej porzuceń szkieł kontaktowych wynika z odczuwanego przez ich użytkowników dyskomfortu. Dochodzi do niego jednak tylko wtedy, jeśli szkła są nieprawidłowo dobrane lub stosowane.

Czy soczewki kontaktowe są wygodne?

Cechy dobrze dobranej soczewki kontaktowej:

Wyraźne widzenie – głównym celem stosowania soczewek kontaktowych jest korekcja wzroku, w związku z czym ten punkt musi zostać spełniony w przypadku odpowiednio dobranych szkieł. Najwięcej kłopotów z ostrym widzeniem powstaje na wskutek samodzielnego przejścia z okularów na soczewki kontaktowe. Należy zaznaczyć, iż moce okularowe nie są równe mocom kontaktów, gdyż te drugie znajdują się w bezpośrednim kontakcie z okiem, czyli o kilkanaście centymetrów bliżej od okularów. Więcej na temat przeliczania mocy okularowej na moc soczewek przeczytasz tutaj.

Komfort – jeśli soczewka uwiera na oku, podrażnia je, a pacjent cały czas ma uczucie ciała obcego w oku, prędzej czy później dojdzie do porzucenia tej metody korekcji wzroku. Komfort uzależniony jest od prawidłowego doboru parametrów szkieł, ich materiału, trybu wymiany oraz należytego zastosowania.

Wygoda użytkowania – jeśli mamy wrażenie, że stosowanie soczewek kontaktowych jest bardzo skomplikowane i czasochłonne, zaleca się przemyślenie zmiany ich rodzaju. Teoretycznie najwygodniejszymi soczewkami są szkła jednodniowe, które nie wymagają codziennej pielęgnacji oraz specjalnego przechowywania.

Zdrowie oczu – wynika po części z tego, czy pacjent prawidłowo używa swoich soczewek (nie śpi w nich, nie przenasza, pielęgnuje, wyrzuca po upływie terminu ważności) oraz czy zostały one odpowiednio dobrane (uwzględniając wystarczającą ilość tlenu dostarczanego do rogówki, optymalne uwodnienie i miękkość).

Badanie wzroku.

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe może dobrać jedynie okulista lub optometrysta. Oprócz zbadania wady refrakcji, przeprowadza także badanie w lampie szczelinowej. To na jego podstawie dokonuje się oceny przedniego odcinka oka, a potem dobiera próbne soczewki kontaktowe. Dzięki temu szkła będą miały idealnie dopasowany materiał do oczu pacjenta oraz inne parametry, takie jak średnica oraz promień krzywizny. Oprócz przepisania próbnych soczewek kontaktowych specjalista udziela dodatkowo wielu instrukcji odnośnie użytkowania szkieł: aplikacji, zdejmowania, pielęgnacji, poprawnego stosowania. Jeśli w trakcie stosowania szkieł próbnych pacjent odczuje jakiekolwiek dolegliwości, będzie mógł poinformować o tym specjalistę podczas wizyty kontrolnej. Ten wtedy przeprowadzi konieczne badania i dopasuje inne soczewki kontaktowe.

Co zrobić, kiedy soczewki są niewygodne?

 • komfort użytkowania zmniejsza się w ciągu dnia – to dość powszechne zjawisko, wynikające najczęściej z przesuszania się oczu. Do jego nasilenia dochodzi w przypadkach, kiedy pacjent pracuje 8 godzin przed komputerem lub prawie cały dzień korzysta z ekranów. Objawy suchości oczu występują również przy długotrwałym przebywaniu w klimatyzowanych/ogrzewanych pomieszczeniach. Jeśli zmniejszenie komfortu użytkowania staje się uciążliwe, wymaga to konsultacji ze specjalistą. Może on dobrać pacjentowi inne soczewki, przystosowane do pracy przed ekranami (np. soczewki dwutygodniowe ACUVUE Oasys) lub zalecić stosowanie kropli nawilżających.

 • soczewki cały czas sprawiają dyskomfort – najprawdopodobniej soczewki są nieprawidłowo dopasowane. Może to dotyczyć zarówno nieodpowiedniego materiału wykonania soczewki, jak i źle dobranych parametrów takich jak promień krzywizny lub moc. W tej sytuacji konieczna jest wizyta u specjalisty;

 • soczewki zaczęły sprawiać dyskomfort nagle – nagłe dolegliwości mogą wynikać z kilku powodów:

  • zanieczyszczenie soczewek,

  • nieprawidłowe stosowanie (spanie w nich, przenaszanie, nieutrzymywanie higieny),

  • uszkodzenie soczewki,

  • infekcja oczu,

  • pogłębienie się wady wzroku.

  Jeśli mamy do czynienia z soczewką wielokrotnego użytku, możemy spróbować ją przeczyścić, a po okresie dezynfekcji ponownie założyć na oko. Jeśli dolegliwości powtórzą się, należy skonsultować się ze specjalistą.

przycisk

Polecane posty

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych