Czy szkła kontaktowe mogą zachodzić mgłą?

Kategoria: soczewki kontaktowe

Jeśli zastanawiałeś się kiedyś nad wyborem metody korekcji wzroku, zapewne porównywałeś ze sobą wady okularów i wady soczewek kontaktowych. Tym, co przeważało na korzyść szkieł, był fakt, iż są wygodne, nie zsuwają się i są odporne na warunki atmosferyczne. Czyli między innymi nie parują, nie mokną na deszczu i nie zachodzą mgłą. Jakie może być twoje zdziwienie, kiedy zaczynasz nosić soczewki i pewnego dnia widzisz wszystko za mgłą? Widzenie jest nieostre, przedmioty i otoczenie niewyraźne, a samo funkcjonowanie wydaje się być wyzwaniem. Dodatkowo czasem zdarza się, że nawet po zdjęciu soczewek uczucie widzenia za mgłą nie przechodzi.

mgła

Jak przez mgłę

Co teraz zrobić? W soczewkach widzisz za mgłą, zdejmujesz soczewki i też widzisz za mgłą. Jest to niekwestionowany problem, który nie dość, że utrudnia nam codzienne czynności, nieco nas martwi. I słusznie, bo jeśli uczucie widzenia za mgłą nie minie po zdjęciu soczewek, powinniśmy udać się do specjalisty. W pierwszej kolejności na pewno trzeba się pozbyć soczewek – zdjąć na chwilę, wyczyścić w płynie pielęgnacyjnym i spróbować założyć. Jeśli problem nie mija, można spróbować założyć świeżą parę soczewek, jednak zaleca się, aby najpierw zbadać problem pod okiem specjalisty. Gdy zaś dopuściliśmy do zanieczyszczenia naszych szkieł, może to wynikać ze złej pielęgnacji i trzeba to jak najszybciej naprawić. Okulista lub optometrysta przeprowadzi z nami wywiad i postara się wskazać możliwe błędy, które popełniliśmy, a my zabezpieczymy się na przyszłość.

spać w soczewkach

Z soczewkami w łóżku

Jeśli poprzedni wieczór, to jak wróciłeś do domu i jak położyłeś się spać, pamiętasz jak za mgłą, istnieje spore prawdopodobieństwo, że i widzieć będziesz jak za mgłą. Zwłaszcza jeśli jesteś użytkownikiem soczewek. Spanie w nieprzeznaczonych do przedłużonego trybu noszenia szkłach skutkuje ryzykiem infekcji. Jednym z objawów może być właśnie nieostre widzenie, czasem uczucie czegoś w oku. Oczywiście zdarza się, że ktoś zaśnie w soczewkach dziennych i nic się nie stanie. Nie możemy jednak zakładać, że każda drzemka w soczewkach, choćby raz, kilka razy w miesiącu, dobrze się dla nas skończy. Istnieje ryzyko, że przyjdzie taki dzień, w którym obudzimy się z czerwonymi, bolącymi oczami i mgłą przed nimi.

czerwone oczy

Pierwotniaki w oczach

Nosimy szkła miesięczne już trzeci miesiąc i nagle, ni stąd, ni zowąd, zaczynamy źle widzieć. Nic nie dzieje się bez przyczyny – warto o tym pamiętać. Znany jest przypadek młodej Tajwanki, która nie zdejmowała soczewek przez pół roku i w efekcie straciła wzrok. Doszło u niej do pełzakowatego zapalenia rogówki – schorzenia wywołanego przez pierwotniaki. Jednym z objawów tej choroby jest właśnie zamglone widzenie. Warto nadmienić, że to dopiero początek choroby – infekcje oczu nie należą do najprzyjemniejszych i każde zapalenie jest bardzo bolesne. Soczewek nie należy przenaszać, gdyż ich materiał po czasie traci swoje właściwości (zużywa się), a ponadto istnieje większe prawdopodobieństwo zanieczyszczeń.

mydło

Mydło nie wszystko umyje

Jednym z najważniejszych punktów użytkowania soczewek kontaktowych jest ich prawidłowa pielęgnacja. Do niej zalicza się czyszczenie soczewek, a także odpowiednie ich przechowywanie. Oczywiście dotyczy to szkieł wielokrotnego użytku – jednorazowe po każdym dniu lądują w śmietniku. Jeśli używamy płynu wielofunkcyjnego, powinniśmy nim nie tylko soczewki przepłukiwać, ale również mechanicznie czyścić. Jest to niezwykle istotne, gdyż czasem samo przepłukanie kontaktów nie wystarcza do tego, aby usunąć z nich wszelkie zanieczyszczenia. Można powiedzieć, że nasze soczewki są w ten sposób niedokładnie „umyte”, co zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji w zetknięciu z okiem.

Odpowiedni płyn to podstawa

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele płynów do pielęgnacji soczewek. Niestety kiedy nie mamy pojęcia o tym, jakiego płynu używać do danego rodzaju szkieł, nie powinniśmy o tym decydować sami. To właśnie płyny są najczęstszą przyczyną wystąpienia reakcji alergicznej. Ich prawidłowy dobór jest równie ważny co soczewek kontaktowych. Niektóre płyny mają w składzie np. wodę utlenioną, która eliminuje groźne bakterie i zarazki. Jeśli używamy takiego środka pielęgnującego, musimy stosować się zgodnie z instrukcją zamieszczoną na ulotce. W tym przypadku powinniśmy przechowywanych w takim płynie szkieł użyć nie wcześniej niż po 6 godzinach.

rower

Po poradę do specjalisty

W każdym przypadku niepewności, co się właściwie dzieje, zaleca się, abyśmy zgłosili się do specjalisty. Być może nawet okaże się, że mogliśmy problem rozwiązać samodzielnie, jednak nie oznacza to, że zostanie on wyeliminowany w przyszłości. Zdarza się, że użytkownik soczewek popełnia jakiś błąd w pielęgnacji, ale nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Zmiana soczewek, czy doraźne ich wyczyszczenie pomogą, owszem, lecz tylko na chwilę. Następnym razem zrobimy to samo, a po kilku takich razach zapewne stwierdzimy, że soczewki są dość kiepską metodą korekcji wzroku. W istocie przeznaczone są niemalże dla wszystkich, jednak wymagają od swoich użytkowników rozsądku i odrobiny zaangażowania.   

button

Polecane posty

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą