Czym się różnią soczewki kontaktowe sferyczne od asferycznych?

Kategoria: soczewki kontaktowe

Wybór właściwego rodzaju soczewek kontaktowych nie jest łatwy. W przypadku gdy wcześniej nie mieliśmy z nimi do czynienia, początki zaznajamiania się mogą wprowadzić do naszej głowy chaos. Przede wszystkim mnogość rodzajów soczewek, a także płynów pielęgnacyjnych przysparza sporo problemów. Na jakie szkła się zdecydować: hydrożelowe sferyczne jednodniowe czy może silikonowo-hydrożelowe toryczne miesięczne? Spokojnie, podczas wizyty u okulisty oraz optometrysty dowiesz się, jaką masz wadę i jakie soczewki musisz nosić. Tryb wymiany oraz noszenia powinien być najbardziej dopasowany do kondycji twoich oczu i filmu łzowego. Co zrobić, kiedy nagle widzisz informację, że soczewki są asferyczne, a przecież jesteś krótko- lub dalekowidzem i powinieneś nosić sferyczne?

różnice

Co to są soczewki asferyczne?

Przede wszystkim rozróżnienie na sferyczne i asferyczne nie definiuje korygowanej przez soczewki wady. Mówiąc o soczewkach sferycznych lub asferycznych, mamy na myśli wyłącznie ich konstrukcję. Jest to grubość oraz dopasowanie się do powierzchni oka. Soczewka asferyczna charakteryzuje się tym, że posiada taką samą moc na całej swojej powierzchni. Ponadto lepiej ogniskuje promienie świetlne, poprzez zredukowanie aberracji sferycznej.

Początki soczewek asferycznych

żarówka

Wszystko zaczęło się od momentu, kiedy producenci twardych soczewek doszli do wniosku, że powinny one mieć geometrię odzwierciedlającą geometrię rogówki. Kiedy soczewka kontaktowa jest optymalnie dopasowana do naszego oka, odczuwamy największy komfort. Tak powstały twarde szkła asferyczne. Jeszcze nie tak dawno najpopularniejszymi soczewkami miękkimi były te wykonane z hydrożelu – bardzo miękkie i zmieniające geometrię po założeniu na oko. Miały one konstrukcję sferyczną, gdyż stosunkowo cienki materiał oraz jego właściwości pozwalały na dopasowywanie się ich do oka. Dziś najpopularniejsze na rynku są szkła silikonowo-hydrożelowe – sztywniejsze niż ich poprzedniczki. Aby zachować optymalne układanie się soczewek na rogówce, stosuje się konstrukcję asferyczną.

Różnice pomiędzy soczewkami sferycznymi a asferycznymi

ciemność

Najważniejszą różnicą pomiędzy obiema soczewkami jest to, że w tej pierwszej idealną ostrość obrazu otrzymujemy jedynie w jej centrum. W obszarach peryferyjnych obraz może być lekko zniekształcony i w efekcie widzimy mniej wyraźnie. To dlatego, że soczewka kontaktowa o konstrukcji sferycznej ma wyższą moc w części peryferyjnej niż w centrum. Dzieje się tak na skutek aberracji sferycznej, którą jest obarczona. Lepiej ogniskująca promienie świetlne soczewka asferyczna sprawdzi się w szczególności w warunkach słabego oświetlenia. Między innymi dzięki tym zaletom zdecydowana większość produkowanych obecnie soczewek kontaktowych ma przynajmniej jedną powierzchnię asferyczną. Producenci nie krzyczą jednak tą informacją na ulotkach – nikogo temat szczególnie nie porywa, większość pacjentów zdaje się na opinię specjalisty.

Który rodzaj soczewek wybrać?

porada

Soczewki asferyczne ogniskując promienie świetlne w jednym punkcie, zapewniają lepszą rozdzielczość obrazu. To zaś wypływa na poprawę jakości widzenia nawet wśród osób z niewielkim astygmatyzmem. Jeśli chodzi o ten aspekt, soczewki asferyczne mają pewną przewagę nad sferycznymi. Jak jednak wiadomo, nie tylko ostrość obrazu wpływa na jakość naszego widzenia. Składa się na to mnóstwo czynników i aby wybrać odpowiednie dla siebie szkła, powinniśmy zgłosić się do specjalisty, który zrobi to za nas. Jako że dziś na rynku większość soczewek ma konstrukcję asferyczną, całkiem możliwe, że to właśnie ten rodzaj będzie nam przeznaczony.   

button

Polecane posty

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą