Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

Jak działają multifokalne (progresywne) soczewki kontaktowe?

Kategoria: soczewki kontaktowe

Soczewki progresywne (a właściwie multifokalne) to jeden ze sposobów korekcji prezbiopii, czyli wady wzroku charakterystycznej dla osób po 40. roku życia. Na naszym blogu podpowiadamy jak działają, kto powinien je nosić i jak dobrać odpowiedni produkt.


Dla kogo soczewki progresywne?

Z czasem soczewka oka zaczyna tracić swoją elastyczność, zmniejszając tym samym zdolność narządu wzroku do akomodacji, czyli przystosowywania ostrości do dystansu, z którego patrzymy na dany obiekt. Następstwem tego jest prezbiopia - wada wzroku, polegająca na niewyraźnym widzeniu z różnych odległości. Objawia się szczególnie wtedy, gdy patrzymy na coś z bliska (np. podczas czytania książki, kiedy to często musimy wyciągać rękę i oddalać ją od oczu, aby odczytać tekst). Nie bez powodu wada ta nazywana jest starczowzrocznością - pojawia się bowiem wraz z wiekiem, najczęściej dając o sobie znać po ukończeniu 40-45. roku życia.

Obecnie zapotrzebowanie na korekcję prezbiopii zwiększa się z różnych względów np. wzrostu długości życia czy rozpowszechnienia się komputerów i smartfonów wśród użytkowników w różnym wieku. Najpopularniejszą i najprostszą w użytkowaniu metodą korekcji wciąż są okulary. Niestety wiążą się one z pewnymi ograniczeniami i problemami. Dlatego właśnie osobom ze starczowzrocznością coraz częściej polecane są multifokalne soczewki kontaktowe, które jednocześnie zapewniają znakomite widzenie i wygodę. Takie rozwiązanie będzie najlepsze dla osób z prezbiopią aktywnych fizycznie i zawodowo.


Soczewki progresywne - jak działają?

Soczewki kontaktowe do korekcji prezbiopii to soczewki multifokalne (wieloogniskowe). Ich cechą charakterystyczną jest specjalna konstrukcja, dzięki której dobrze widzimy zarówno z daleka, bliska, jak i tym co pomiędzy. Eliminuje to również problem z dostosowaniem ostrości przy przerzucaniu wzroku z różnych odległości. Jest to możliwe dlatego, że w tego typu soczewkach zawarte są różne moce, najczęściej rozłożone koncentrycznie (tak jak pierścienie). Peryferia soczewek służą do widzenia dalekiego, a środkowa część do bliskiego. Soczewki progresywne w odróżnieniu od sferycznych mają dodatkowy parametr - addycję - czyli dodatkową moc do czytania. Jest to różnica między mocą do bliży a mocą do dali (wyrażana w dioptriach, zawsze dodatnia).


Jak dobrać soczewki progresywne?

Soczewki multifokalne to temat dużo bardziej skomplikowany niż np. soczewki sferyczne. Dlatego ich doborem zajmuje się wyłącznie specjalista - okulista lub optometrysta. Chodzi przede wszystkim o stwierdzenie, czy dany pacjent w ogóle może nosić soczewki kontaktowe. Jeśli tak, specjalista na podstawie badania wzroku dopasowuje odpowiednie moce i inne szczegółowe parametry. Nie bez znaczenia są także właściwości soczewek wpływające na komfort noszenia, takie jak uwodnienie czy rodzaj materiału. Wraz z wiekiem zmniejsza się bowiem wydajność filmu łzowego, co w niektórych przypadkach może powodować dyskomfort. Dopasowanie soczewek progresywnych nie jest proste, dlatego czasami potrzebna będzie więcej niż 1 wizyta u specjalisty.

W naszym sklepie znajduje się szeroki wybór soczewek progresywnych największych światowych producentów: Johnson & Johnson, Bausch+Lomb, CooperVision, Alcon i Menicon. Dostępne są zarówno szkła jednodniowe, jak i miesięczne. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych